Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості статеворольової соціалізації в умовах трансформації суспільства

Особливості статеворольової соціалізації в умовах трансформації суспільства

Назва:
Особливості статеворольової соціалізації в умовах трансформації суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,08 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Особливості статеворольової соціалізації в умовах трансформації суспільства
 


В останні роки помітно зріс інтерес до гендерної проблематики, особливо до проблеми гендерної рівності/нерівності. Її можна розглядати з точки зору особливостей сприйняття індивідами різної статі відмінностей між чоловіками та жінками, а також оцінки цих відмінностей. Різниця в уявленнях індивідів про чоловіка та жінку значно впливають на гендерну стратифікацію суспільства. Так чи інакше, проблема гендерної рівності стосується взаємовідносин між соціальними гендерними групами, які обумовлені різними установками особистостей відносно статі. Такі установки формуються в процесі соціалізації. Схеми виховання хлопчиків та дівчаток не меншою мірою, ніж соціально-економічні чинники, зумовлюють об’єднання індивідів у гендерні групи, а також певні взаємовідносини між ними. Соціальний статус жінок, як і чоловіків, визначається оцінкою гендерної групи, детермінованої не тільки соціально-економічними факторами, але й уявленнями, установками, стереотипами людей.
В результаті засвоєння гендерних стереотипів, гендерних ролей, гендерних установок та інших елементів гендерної культури суспільства відбувається процес статеворольової соціалізації індивідів, який, у свою чергу, детермінує ставлення людей до тих чи інших соціальних груп. В цьому ракурсі ми бачимо зв’язок проблеми гендерної рівності/нерівності з процесом статеворольової соціалізації індивідів.
Наукова література з гендерної психології широко висвітлює проблеми, пов’язані з гендерною диференціацією індивідів, шкідливістю гендерних стереотипів, характеристикою гендерних ролей тощо [1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8]. Проте, незважаючи на розмаїття і чималу кількість праць, в яких аналізуються гендерні проблеми, зовсім недостатньо таких, в яких вони розглядаються з точки зору взаємозв’язку з процесом статеворольової соціалізації.
Соціальна проблема гендерної рівності/нерівності криється у дисгармонійності процесу статеворольової соціалізації, у відхиленнях гендерної ідентичності, зрілості якої людина набуває у підлітковому віці.
У нашій статті розглядаються деякі питання взаємозв’язку процесу статеворольової соціалізації з трансформаціями, які відбуваються в таких елементах сучасної гендерної культури суспільства, як гендерні ролі і гендерні стереотипи. Гендерні стереотипи як системоутворюючий елемент гендерної культури визначають зміст всіх інших елементів гендерної культури, об’єднуючи їх в єдину схему як систему уявлень про чоловіка і жінку. За допомогою стереотипів суспільство організовує і структурує інформацію про найкращий тип статеворольової поведінки. Ця інформація закріплюється в гендерних ролях як очікувана суспільством статева поведінка. Спрощеність, схематичність, некритичність та емоційне забарвлення стереотипів надають їм особливої діючої сили і одночасно – консервативності у трансляції гендерних схем із покоління в покоління. Гендерні ролі, як очікування суспільства, тісно пов’язані з вимогами соціально-економічної сфери, швидше за гендерні стереотипи схоплюють суспільні трансформації і виявляються більш динамічними порівняно з гендерними стереотипами. Це протиріччя між гендерними ролями та гендерними стереотипами згодом може перейти в конфлікт, який на поверхні, в соціумі, виявляється напруженням в тій чи іншій сфері (виникнення феміністичного руху, втрати від невикористання можливості особистостей тощо). На рівні особистостей цей конфлікт виявляється дисгармонійністю у формуванні гендерної ідентичності. Він знімається за допомогою цілеспрямованих форм статеворольової соціалізації. Програми гендерного виховання, через які реалізуються цілеспрямовані форми статеворольової соціалізації, повинні спиратися на знання закономірностей цього процесу, що вимагає наукових досліджень останнього. З метою аналізу особливостей формування гендерної ідентичності в умовах трансформацій гендерних ролей і гендерних стереотипів було проведено емпіричне дослідження серед підлітків київських середніх навчальних закладів на вибірці 400 осіб.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особливості статеворольової соціалізації в умовах трансформації суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок