Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблемні переживання і міжособистісні потяги підлітків

Проблемні переживання і міжособистісні потяги підлітків

Назва:
Проблемні переживання і міжособистісні потяги підлітків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,99 KB
Завантажень:
491
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Проблемні переживання і міжособистісні потяги підлітків
Наша робота присвячена вивченню міжособистісних потягів як джерелу психологічних проблем підлітків. Підлітковим проблемам присвячена велика кількість спеціальної літератури, однак необхідність підвищення ефективності психологічної допомоги підліткам, що переживають кризу дорослішання, продовжує залишатися актуальної. Ми пропонуємо й обґрунтовуємо один з нових підходів до цієї проблеми.
Наукова новизна нашої роботи полягає в тому, що в якості одного з джерел підліткових проблем ми розглядаємо міжособистісні потяги, пропонуємо класифікацію і методику вивчення потягів. Тому ми рахували доцільним більш докладно зупинитися в даній роботі на теоретичних аспектах психології потягів, а в описі підліткових проблем обмежитися нашими експериментальними даними.
Перш ніж переходити до характеристики потягів і зв'язаних з ними проблемних переживань підлітків, розглянемо зміст самого поняття “міжособистісні потяги”.
1. Психологія міжособистісних потягів.
Міжособистісні потяги вивчаються головним чином у рамках не віковий, а соціальної психології [3, 8]. Однак актуальність дослідження потягів саме в контексті психології підлітків підкреслювалася ще Л.С. Виготським [2]. Незважаючи на це, тема продовжує залишатися мало дослідженої і донині. Теоретичні передумови психології потягів закладені переважно авторами, що дотримують психоаналітичної парадигми [15], згодом ця тема одержала розвиток і в роботах представників інших напрямків психології [наприклад, див. 10].
При аналізі літератури нами було виявлено два основних підходи до розуміння природи міжособистісних потягів. Назвемо їхній умовно “потребностный” і “соціальний”.
При психологічному описі потягів у рамках першого підходу звичайно головний упор робиться або на їх недостатньо усвідомлений характер, або на тісний зв'язок з органічними потребами. Наприклад, у “Психологічному словнику” пропонується наступне визначення поняття “потяг”: це “первинний емоційний прояв потреби людини в чому-небудь, спонукання, ще не опосередковане свідомим целеполаганием” [11, стор. 48]. У монографії К. Обухівського “Психологія потягів людини” [10] поняття “потяг” фактично зведений до потреб, мотивам і установкам.
Прийнявши за основу теза про тісний зв'язок потягів і потреб, можна припустити, що міжособистісний потяг буде виникати у всіх тих випадках, коли з іншою особистістю зв'язане задоволення актуальної потреби індивіда. По суті, саме таке припущення і було зроблено ще З. Фрейдом [15]. Відповідно до його концепції, потяги виявляються спрямовані на інших людей тоді, коли вони служать засобом задоволення власних потреб індивіда. Як основну потребу, що викликає міжособистісні потяги, Фрейд розглядав сексуальну. Із сучасної точки зору такий підхід не представляється цілком адекватним (насамперед, у зв'язку зі зміною представлень про структуру потреб людини). Але розвиток розуміння міжособистісних потягів як малоосознанных емоційних проявів потреб історично йде саме від фрейдизму.
Послідовник З. Фрейда Рапапорт (Rapaport, 1960, цит. по [4]), розглядає “інстинктивний потяг” як спонукальну внутрішню психічну силу, який властиві безумовність, циклічність, вибірковість, заменяемость. Ці властивості являють собою, по Рапапорту, у більшому ступені кількісні, чим якісні характеристики потягів. Однак потяг тут усе рівно розуміється як неусвідомлюваний прояв потреб, насамперед органічних.
У вітчизняній психології потяга теж розглядаються в тісному зв'язку з потребами [напр. див. 14]. Проблема потягів підлітків зачіпалася в працях Л.С. Виготського. Структура потягів розглядалася їм у рамках проблеми спрямованості і рушійних сил розвитку психіки, що являє собою “ключ до вікового розуміння психології” [2].
Однак описаний підхід до природи потягів характерний не для всіх напрямків психології. Наприклад, у сучасній закордонній соціальній психології терміном “міжособистісний потяг” звичайно оперують автори, інтереси яких лежать в області дослідження близьких взаємин, наприклад почуття любові [18].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Проблемні переживання і міжособистісні потяги підлітків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок