Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціальне значення психологічного дослідження. Уявлення про психічну природу людини.

Соціальне значення психологічного дослідження. Уявлення про психічну природу людини.

Назва:
Соціальне значення психологічного дослідження. Уявлення про психічну природу людини.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,68 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Соціальне значення психологічного дослідження. Уявлення про психічну природу людини.


Науку іноді розглядають як елегантну гру, яка за старанно вигаданими правилами має бути розіграна. Гра дає її учасникам певну "інтелектуальну напругу", а глядачам — захоплення, оскільки майже містичними шляхами відкриваються нові й нові речі. З цього погляду психологія є безумовним джерелом насолоди для духу, допитливого щодо первинних джерел по-ведінки. З іншого боку, ця насолода перебуває під впливом дуже серйозного матеріалу, що здатен суттєво впливати на людське життя. Невипадково пси-хологічне знання сьогодні сприймається як серйозний аргумент у побудові стратегій та засобів соціального макровпливу, що плідно використовується керівними колами ряду держав світу. Йдеться про психологічну аргумен-тацію у вирішенні расових проблем, проблем освіти, культури тощо.
Психологічний контроль за поведінкою людини може мати гуманістично зорієнтовану мету, а може бути спрямований на пригнічення активності лю-дини. Якщо вважати, що кінцевою метою психології є контроль за по-ведінкою людини, який завжди приводить до втручання і певних змін, то він може й певним чином викривати уявлення про природу людини. А саме цього й слід уникати психологічній науці.
Уявлення про психічну природу людини.
Різна постановка питань потребує розвитку різних методів дослідження, а також його стратегій, що приводять до різних позицій щодо тлумачення психічної природи людини.
Психологічна система є інструментом продовження наукового пізнання, орієнтацією в тому, що є важливим і реальним. Психологічна сис-тема вказує, що і як слід досліджувати. У зв'язку з цим психологічна систе-ма (або модель), до якої вдається дослідник, буде визначатися цілою низкою питань:
1) чи всі можливі організми чи тільки людину він досліджуватиме;
2) чи він вивчатиме тільки спостережувані поведінкові акти чи також психічні процеси, як, наприклад, думки й почуття;
3) чи цікавиться він перебігом психічних процесів (мислення, вирішення проблем), чи тільки їхніми результатами (успіх, неуспіх);
4) чи братиме він до уваги тільки об'єктивні дані, чи також суб'єктивні інтерпретанти власного досвіду;
5) чи розглядатиме він поведінку в найдрібніших функціональних части-нах, чи як ціле, як інтегровану систему;
6) що братиме він за основу пізнання: минулі події життя індивіда чи су-часну ситуацію;
7) чи наполягатиме він на внутрішніх детермінантах поведінки особи-стості (мотиви, особливості характеру, фізіологічні процеси тощо), чи на зовнішніх детермінантах (стресори, нагороди тощо);
8) чи при теоретичному описові та поясненні поведінки він більше звер-татиме уваги на точність і простоту, чи на складність і різноманітність;
9) чи підніматиме він дані, що виходять із теорії (тобто стверджуватиме дедуктивний підхід), чи центруватиме увагу на емпіричних даних, надаючи теорії допоміжну роль;
10) чи дослідження стосуватиметься чистого встановлення основополо-жень, чи враховуватиме воно цілі практичного застосування для вирішення соціальних та індивідуальних проблем.
Людська природа є складною та багаторівневою. Насамперед людина є біологічною істотою, фізіологічно дуже схожою з іншими істотами. Але водночас людина — істота соціальна, адже живе в суспільстві, створює свою культуру, різноманітні політично-економічні системи. Людина здатна до вирішення раціональних проблем, проте часто поводиться імпульсивне й ірраціонально. Людина використовує свою власне людську здатність — мо-ву і абстрактне мислення, шукає шляхів, як зробити навколишній світ відповідним до її бажань та намірів і не просто пристосовуватися до нього, наперед даного. Щоб цю складність охопити й у відповідній картині утри-мати, використовують різноманітні відтінки, фарби, стилістичні засоби. З одного боку, психологія є природничою наукою, з іншого — наближається до соціальних наук. Розвиток людського організму розглядається від народ-ження до смерті у постійних переходах і зв'язках. Психологія плю-ралістична, а тому допускає різні підходи до тлумачення природи людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Соціальне значення психологічного дослідження. Уявлення про психічну природу людини.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок