Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблеми формування сучасної української еліти

Проблеми формування сучасної української еліти

Назва:
Проблеми формування сучасної української еліти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,75 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Проблеми формування сучасної української еліти


Проблема еліти – важлива складова суспільно-політичного процесу. На запитання, хто є суб’єктом історії, можна дати узагальнену відповідь: люди. Проте не всі люди однаково “суб’єкти”. Хтось проявляє себе справжнім громадянином-державотворцем, хтось пасивний, інший виступає не рушієм, а гальмом соціального прогресу. Різні люди, різні сегменти суспільства володіють і різним рівнем державницької свідомості. Бути взірцем патріотизму, мати високу громадянську позицію покликані усі громадяни. Однак найперше такі риси мають бути притаманні національній еліті.
Проблема еліти тісно пов’язана з проблемою поділу праці в суспільстві, елементом якого є диференціація суспільства на керівників і підлеглих. Це до певної міри корелюється з біологічною, психологічною тощо різницею між людьми. Продуктивна ідея спадає на думку мислячій людині і лише потім вона може оволодіти розумом більшості. Про таку людину говорять як про елітарну особистість, індивідуальність.
Розвиток людської індивідуальності, творчої потенції людей у суспільстві сфокусовані у певних групах громадян – еліті. Вона й виступає важливим інструментом прогресу, каталізатором нації на її прогресивний розвиток.
Протягом всієї історії людства пробивала собі дорогу тенденція розширення можливості для найобдарованіших особистостей пробитися в еліту. Вона спостерігається і в наш час. Але тепер склалася ще одна передумова: наявність грошей та влади, що з особливою силою проявляється у наш час, в епоху інформаційного суспільства. Ще гостріше ця передумова окреслюється в перехідних суспільствах, що й спостерігаємо в процесі державотворення в Україні.
Система влади формує мотиви, якими користується політична еліта, що прагне оволодіти владою. Якщо влада буде сконцентрована в одних руках, то навіть у “ангела” можуть вирости “роги” – так часто говорять в народі. Тому тільки розумний перерозподіл владних повноважень між усіма гілками влади (законодавчою, виконавчою і судовою) забезпечить демократичний розвиток країни. Причому треба зауважити, що перерозподіл повноважень не повинен підганятися під конкретну особу, бо тут теж з’являються проблеми: чим більше владних повноважень, тим більше виникє спокус для звуження громадянської свідомості. Тому дуже важливо високій посадовій особі обирати команду, яка б не вела до цього негативу. Як засвідчує історія, в команді лідера мають бути професіонали, котрі є не тільки однодумцями, але й опозиціонерами. Тоді створюється рівновага сил, що убезпечує від потрапляння “на манівці”.
“На даний час зміна системи влади – основа об’єднання політичної еліти,” – так вважає народний депутат О. Мороз [5, с. 10]. На нашу думку, краще живеться людям в суспільстві не тоді, коли часто змінюється влада, а коли влада формується з професійної, законослухняної та патріотично налаштованої еліти, якій притаманні державницька психологія та сучасне, громадянське мислення, і яка здатна бути відповідальною за життя народу та імідж держави у світі.
Роль еліти особливо зростає в перехідні періоди розвитку суспільств, бо саме вона повинна визначити відповіді на виклики, поставлені проблемним часом на шляху до демократії. Що стосується, зокрема, й України на нинішньому етапі державотворення.
Якщо взяти загальні критерії поділу еліти, то можемо прагматично поділити її на ту, що “керує”, і на ту, що “гідна керувати”, але її не допускають до влади. Так є в Україні, і так буде доти, доки не стануть законослухняними і уряд, і депутати, і громадяни.
За дванадцять років незалежності Україна досягла певних успіхів, отже маємо не лише негативи, і про це маємо пам’ятати і прагнути примножувати здобутки. Ухвалена 28 червня 1996 року Конституція України засвідчила законність функціонування нашої держави. Українська держава відбулася в усіх формальних вимірах: незалежність, суверенність і недоторканність її кордонів визнані світовою спільнотою. Україна стала рівноправним членом багатьох міжнародних об’єднань, організацій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Проблеми формування сучасної української еліти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок