Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Життєвий шлях людини

Життєвий шлях людини

Назва:
Життєвий шлях людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,44 KB
Завантажень:
67
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Життєвий шлях людини
План
1. Життєвий шлях людини
2. Мотиваційні регулятори життєвого шляху людини

Послідовність фаз життєвого шляху становить його часову структуру. Кожна фаза - якісно новий рівень розвитку особистості. Вона ускладнюється багато вимірністю життєвого шляху, переплетенням у ньому багатьох ліній розвитку, кожна з яких має свою історію.
Щоб зрозуміти значення певного періоду життя, треба порівняти його з цілісною структурою життєвого циклу, врахувати найближчі і найвіддаленіші, найглибші його наслідки для розвитку особистості. Долаючи життєвий шлях, людина розвивається як особистість і суб'єкт діяльності, а разом з тим - як індивідуальність. Сукупність таких "вимірів" становить просторову структуру життєвого шляху.
Серед безлічі концепцій життєвого шляху виділимо три, що найповніше відбивають процес розвитку людини:
1. Життєвий шлях - самоздійснення людини (Ш. Бюлер).
2. Мотиваційні регулятори життєвого шляху людини (С. Л. Рубінштейн).
3. Сенситивні періоди в житті людини і їх коди числа Фібоначчі (В. В. Клименко).
Життєвий шлях самоздійснення особистості
Шарлотта Бюлер з'ясувала закономірності ("регулярності") у зміні фаз життя, у зміні домінуючих тенденцій (мотивацій), у зв'язку зі зміною обсягу життєвої активності, її дослідження стоять осторонь в історії психології, хоча викликали резонанс у науці.
Рушійною силою розвитку, за Ш. Бюлер, є природжене прагнення людини до самоздійснення, або виконання всебічної реалізації "самої себе". Самоздійснення - підсумок життєвого шляху, коли цінності і прагнення людини усвідомлено або неусвідомлено дістали адекватну реалізацію.
Поняття самоздійснення близьке за змістом до поняття самореалізації або самоактуалізащї - у екзистенціалістів. Але самореалізація є лише моментом самоздійснення.
Самоздійснення тлумачиться як результат і як процес, що для кожного віку має свої особливості:
1. Хороше самопочуття (0-1,5 року).
2. Переживання завершення дитинства (12—18 років).
3. Самореалізація (25/30 - 45/50 років).
4. Самозавершеність (65/70 - 80/85 років).
Повнота, ступінь реалізації себе залежить від спроможності індивіда ставити мету, адекватну його внутрішній суті, собі самому. Така спроможність називається самовизначенням. Чим зрозумілішс людині її покликання, тобто чим чіткіше виражене самовизначення, тим повніше самоздійснення. Становлення цільових структур є вихідним в індивідуальному розвитку, і його можна осягнути, вивчаючи основні закономірності цього становлення і зміну життєвої мети особистості.
Усвідомлення життєвої мети - умова збереження психічного здоров'я особистості. Це необхідно тому, що причиною неврозів є не стільки сексуальні проблеми (як це видається 3. Фрейду) або почуття неповноцінності (за А. Адлером), скільки недостатність спрямування, самовизначення. Поява життєвої мети приводить до інтеграції особистості.
Для обгрунтування своєї концепції самоздійснення через самовизначення Ш. Бюлер застосовує теорію систем Л. Берталанфі, особливо його ідею про властиву живим системам тенденцію до підвищення напруження, необхідного для активного подолання середовища. Адже біологічні процеси, спрямовані на підвищення напруження у відкритій системі "особистість", дають енергію для досягнення самоздійснення.
Концепція спонтанної активності психофізичного організму суперечить фрейдівському розумінню чинників, що спрямовують поведінку людини як прагнення зменшити напруження.
Вивчивши сотні біографій різних людей, представників різноманітних соціальних класів і груп бізнесменів, робітників, фермерів, інтелігентів, військових, Ш. Бюлер висунула концепцію про фази життєвого шляху людини.
Поняття фази вказує на зміну напрямку розвитку, на його перервність. Вивчалися в біографіях три аспекти:
1. зовнішній, об'єктивний хід подій життя;
2. історія творчої діяльності людини;
3. вікові зміни у внутрішньому світі особистості, особливо у ставленні людини до власного життя.
Концепція розглядає життєвий шлях людини як процес, що складається з п'яти фаз.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Життєвий шлях людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок