Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Чутки як соціально-психологічне явище

Чутки як соціально-психологічне явище

Назва:
Чутки як соціально-психологічне явище
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,34 KB
Завантажень:
80
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Чутки як соціально-психологічне явище


Громадська думка, настрої людей далеко не завжди адекватно відтворюють соціальну ситуацію в країні чи окремому регіоні, що нерідко пояснюють циркулюючими чутками. Справа в тому, що офіційні повідомлення через засоби масової комунікації функціонують поряд з іншими джерелами інформації, зокрема чутками, а вони не тільки доповнюють спеціально організовані повідомлення, але й служать засобом перевірки цієї інформації. Саме тому класифікація та аналіз причин виникнення чуток є не лише актуальною проблемою, а й перспективним способом регуляції інформаційних потоків.
Мета статті полягає у з’ясуванні ознак, що в сукупності характеризують чутки як соціально-психологічне явище, виявленні умов і чинників, які спричинюють їх появу.
У соціальній психології під чутками розуміють специфічну форму недостовірної або частково достовірної інформації, що надходить від однієї особи або групи, про певні події чи ситуації [3, с. 368]. У процесі комунікації зміст, переданий за допомогою чуток, стає надбанням загалу. Тобто, можна стверджувати, що чутки певним чином відтворюють громадську думку, настрої, загальні соціальні стереотипи та установки аудиторії, інформаційну ситуацію у регіоні чи навіть в країні.
Чутки прийнято класифікувати за різними ознаками [3, с. 198; 9, с. 188 – 189; 10, с. 208]. Синтез видів ознак дає більш-менш повну характеристику чуток щодо вияву психічного стану аудиторії, у якій чутка циркулює, а також стосовно визначення заходів для припинення циркуляції чутки за рахунок поповнення дефіциту інформації та зміни психічного стану аудиторії іншими засобами (таблиця 1).
Таблиця 1
Класифікація чуток
Ознака | Тип чуток | Загальна характеристика
Експресивний параметр | Чутка-бажання,
Чутка-страховище,
Агресивна чутка | Загальний тип емоційної реакції, на яку розрахована і котру викликає чутка при її сприйманні. Навмисне поширення чуток-бажань передусім має на меті викликати розчарування з приводу бажання, яке не збулося. Чутка-страховище циркулює у суспільстві чи групах, де панують тривоги, страхи, породжені невпевненістю. Поширення таких чуток зазвичай деморалізує аудиторії, заважає ефективному виконанню людьми їх соціальних ролей і функцій. Сприятлива ситуація для поширення агресивних чуток – панування або штучне культивування в суспільстві чи групах настроїв ненависті, ворожості до “внутрішнього” чи “зовнішнього” ворога.
Інформаційний параметр | Абсолютно недостовірні,
Недостовірні з елементами правдоподіб-ності,
Правдоподібні,
Достовірні чутки з елемен-тами неправдо-подібності | Ступінь достовірності сюжету, повідомлення. Абсолютно достовірними чутки не бувають, позаяк у процесі усної передачі вони зазнають перекручень і тим відрізняються від першоджерела.
Сила впливу | Чутки, що непокоять групо-ву думку,
Чутки, які вик-ликають поо-динокі чи масові антигромадські настрої,
Чутки, що руйнують зв’язки між особами і групами | Процес і результат зміни поведінки групи людей, їх установок, намірів, уявлень, оцінок. Спрямований вплив чутки має на меті досягти певного результату від об’єкта впливу, а неспрямований – такого завдання не ставить, хоча ефект впливу виникає, проявляючись передусім у дії зараження.
Джерело походження | Стихійні,
Навмисне сфабриковані | Йдеться про джерело виникнення – від спонтанного походження до навмисного поширення з метою пропаганди чи впливу. Іноді чутка зароджується стихійно, але, потрапивши на певне підґрунтя, знаходить зацікавлених поширювачів, готових прикрасити інформацію у власних інтересах.
Сфера впливу і поширення | Чутки, які поширюються на малу групу людей (групи за інтересами, професійною ознакою тощо),
Чутки, котрі розповсюджуються на вели-ку аудиторію | Сфера впливу чутки коливається від невеликої кількості індивідів до численної аудиторії, тобто має своїм адресатом як поодиноких слухачів, так і велику масу людей.
Інтенсивність циркуляції | Продуктивні,
Непродуктивні | Інтенсивність циркуляції чутки прямо пропорційна інтересу аудиторії до теми і протилежно пропорційна кількості офіційних повідомлень на даний момент та ступеня довіри до джерела повідомлення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Чутки як соціально-психологічне явище

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок