Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вплив батьківських сценаріїв на економічну свідомість

Вплив батьківських сценаріїв на економічну свідомість

Назва:
Вплив батьківських сценаріїв на економічну свідомість
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,43 KB
Завантажень:
250
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Вплив батьківських сценаріїв на економічну свідомість


В процесі трансформації суспільства зазвичай відбуваються радикальні зміни в економічному житті, а це, природно, не може не позначатися на свідомості громадян. Здатність більш чи менш точно оцінювати економічну ситуацію, адекватно діяти в новому економічному просторі залежить від особливостей економічної свідомості особистості, основи якої формуються з дитинства. Саме в цей період починають складатися специфічні особливості когнітивних структур, навички споживацької і трудової поведінки, емоційне ставлення до економічної реальності. Особистий досвід поведінки дитини з грошима, включення в елементарні економічні відносини справляють визначальний вплив на майбутню економічну поведінку людини.
Процес становлення економічної свідомості пов’язаний з умовами різного рівня, але чи не найбільше значення має батьківське виховання, яке потім, протягом усього життя корегуватиметься впливом різних агентів економічної соціалізації. Отже, важливу роль у формуванні економічної свідомості відіграють сімейні цінності та настанови, що транслюються дітям у вигляді батьківських сценаріїв.
Проблема психологічних закономірностей формування економічної свідомості різнобічно висвітлюється в працях західноєвропейських (Х. Дитмарх, Д. Лассаре, К. Девіс, Р. Тейлор) та американських (А. Метью, Т. Саймон) психологів. З’являються певні напрацювання і в українській (Г. Авер’янова, В. Москаленко, Г. Ложкін, Н. Побірченко) та російській (О. Дейнека, А. Фенько, С. Малахов, О. Щедріна) психолого-економічній думці. У працях з цієї тематики розглядаються переважно форми і механізми функціонування економічної свідомості, характеристика її структурних компонентів, висвітлюються особливості функціональних форм актуальної економічної свідомості, котру розуміють як вищий рівень психічного відображення особистістю економічних відносин. На жаль, менше уваги надається дослідженню ціннісних, поведінкових та інших впливів сім‘ї на формування економічної свідомості особистості. А це дуже важлива проблема. Адже економічна свідомість молоді, що сформувалася під впливом традиційних батьківських сценаріїв, характерних для радянської економічної дійсності, не завжди адекватна сучасній економічній ситуації, а відтак молоде покоління часто-густо стає безпорадним в умовах соціально-економічного сьогодення, оскільки, на нашу думку, фінансовий успіх та економічна незалежність особистості обумовлюються, насамперед, психологічною готовністю бути матеріально забезпеченим, самостійно приймати конкретні адаптивні фінансові рішення та нести особисту відповідальність за них.
У зв’язку з цим особливої актуальності набуває проблема аналізу і з’ясування психологічної сутності впливу батьківських сценаріїв на економічну свідомість. Зокрема – в плані подальшого формування психологічної готовності бути фінансово незалежним, адаптованим до сучасних соціально-економічних реалій.
Формування економічної свідомості на початкових стадіях економічної соціалізації залежить від дитячих вражень і досвіду життя в батьківській сім’ї. В нашому суспільстві батьки мало уваги звертають на формування в дитини позитивної економічної свідомості переможця, вміння творчо перетворювати економічну дійсність в залежності від конкретної ситуації. Найчастіше економічне виховання, як і будь-яке інше, здійснюється шляхом вказівок і настанов, котрі носять здебільш характер заборон і не спрямовуються на формування уміння творчо перетворювати економічний світ. Вважається, що досвід батьків (хоча він часто буває неадаптивним) і тип реагування на різні чинники соціально-економічного сьогодення є, безперечно, правильним і багато чому навчає. Але в нинішніх умовах мало хто з батьків може дати дитині вичерпну інформацію про економічне життя, підкріплену несуперечливим позитивним прикладом економічної поведінки. Найчастіше, через певну двоїстість, непослідовність та заплутаність, батьківські настанови і зразки поведінки містять не лише прямий зміст, але й безліч прихованих конотацій, що зумовлює спотворене сприймання дійсності, викликає емоційні розлади та неадекватну економічну поведінку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вплив батьківських сценаріїв на економічну свідомість

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок