Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Суб'єкт-об'єктна взаємодія

Суб'єкт-об'єктна взаємодія

Назва:
Суб'єкт-об'єктна взаємодія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,06 KB
Завантажень:
469
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Суб'єкт-об'єктна взаємодія”


Таке формулювання нерідко викликає опір учителів, які аналізують цей структурний елемент: «Яке застаріле формулювання! В педагогіці здавна утвердилося розуміння взаємодії між педагогами й учнями ви-ключно як суб'єкт-суб'єктної, а нас знову прагнуть повернути до авто-ритарних відносин!»
Проте не поспішаймо з категоричними висновками. Вимогу до суб'єкт-суб'єктного характеру взаємодії на рівні загальних концептуальних по-ложень не слід плутати з потребою конкретного інструментування цього параметра в безпосередній ситуації взаємодії між учителем та учнем. Не можна забувати очевидного: позиції учасників педагогічного процесу не рівні. Вчитель завжди виступає як освіченіший, зріліший, відповідальніший партнер. Навіть поза межами професійної ролі ця відміність ви-значається нерівноправністю фактичного становища дорослого і дитини. Абсолютна рівність позицій навіть небажана, оскільки неминуче призведе до негативних наслідків: панібратського, фамільярного ставлення учнів до вчителя, формування в них завищених, неадекватних самооцінок і рівнів домагань, відсутності поваги до авторитету і життєвого досвіду дорослих. Однак статусна, рольова нерівність не заперечує рівності особистісної.
Отже, взаємодіючи з учителем, учень є водночас і суб'єктом (повно-правною особистістю), і об'єктом, на який спрямовано педагогічний вплив. Ця одномоментна представленість двох протилежних позицій дуже важка для аналізу, але, не розібравшись у ній, учитель неминуче кидатиметься з однієї крайності в іншу.
Розгляньмо, що таке традиційне розуміння понять «суб'єкт» і «об'єкт». У галузі матеріального виробництва все дуже просто: су-б'єкт- це людина, яка обробляє якісь об'єкти (предмети або ідеї). Об'єкт, який обробляється, пасивно включений у процес власної пере-робки. Вся свобода вибору (засобів, способів обробки, технологічних процедур і дій) належить суб'єкту. Саме він формує цілі, прогнозує результат, ураховує свої інтереси в організації трудового процесу.
Проте в педагогічному процесі «обробляти» треба іншу людину -нехай ще маленьку, незрілу, неосвічену, але людину, яка в особистіс-ному ракурсі є повноправним учасником взаємодії. Оскільки цей учас-ник ще не розуміється на правах людини, цю повноправність можна проігнорувати, просто змусити його бути таким, як потрібно суспільст-ву, вчителеві, батькам. Однак така легкість виховання ілюзорна, бо за цього підходу людина не формується в усій сукупності соціально значущих особистісних якостей. її не можна змусити бути активною, навчи-ти цілковито відповідати за свої вчинки і долю в цілому, виявляти ініціативу тощо. Саме тому вчитель повинен давати учневі можливість самореалізуватися у навчальному процесі і через навчальний процес сформувати в нього механізм самоуправління і саморегуляції, актуалі-зувати потребу у власному цілепокладанні й усвідомленні засобів дій, рефлексії, самоконтролю. Адже саме здатність до свободи самореалізації, вибору є найхарактернішою ознакою суб'єктності.
Однак цілком зрозуміло, що ступінь «об'єктності» та «суб'єктності», що вимагається від учня, в кожній педагогічній ситуації буде різним. У навчальній діяльності чимало таких моментів, що потребують від учня обмеження активності, підкорення, вміння прийняти свою об'єктність як необхідність, тобто не виявляючи опору слідувати запропонованій учите-лем логіці поведінки. Наприклад, учень не може відмовитися вивчати таб-лицю множення або абетку, розпочинати засвоєння навчального матеріалу з кінця підручника. Інша річ, що сам процес вивчення цього матеріалу потрібно організовувати так, щоб викликати інтерес. В деяких ситуаціях учитель може повністю передати ініціативу самим учням, опинитися в ролі «учня», дозволити дітям відпрацювати («відточити») на собі прийоми ви-кладення власних думок, точність та дієвість аргументації, висловити сумнів, власний погляд (тобто сам стає «об'єктом» впливу з боку учнів).
Як же на практиці педагог інструментує взаємодію з учнями?
Звернімося до психологічного експерименту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Суб'єкт-об'єктна взаємодія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок