Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Політико-цивілізаційний підхід до аналізу глобалізаційних феноменів

Політико-цивілізаційний підхід до аналізу глобалізаційних феноменів

Назва:
Політико-цивілізаційний підхід до аналізу глобалізаційних феноменів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,63 KB
Завантажень:
190
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Політико-цивілізаційний підхід до аналізу глобалізаційних феноменів


ХХ століття стало епохою глибинних, революційних трансформацій, пов’язаних з руйнацією або й виродженням вже не тільки традиційних, але й модернових соціальних структур, та формуванням нового глобального універсуму, в якому (з першого погляду – еклектично) поєднуються риси різних цивілізаційних укладів. Поліфонія глобальних трансформацій змушує не просто осмислювати їх логіку, але й порушувати та вирішувати питання щодо можливості суб’єктів історії – людини і суспільства – впливати на їх розгортання, конструювати майбутнє в інтересах свого виживання та розвитку. Глобальність проявляється в усіх вимірах буття світу і проявів людської свідомості. Вона означає формування спільності соціальних, економічних, політичних, правових відносин, котрі вже не можуть інтегруватися у національно-державну практику, а набувають планетарних масштабів.
Глобалізм (як теорія, ідеологія і стратегія) вивчається тривалий час. Згадаймо хоча б таких його дослідників, як О. Панарін [1], З. Балабаєва [2], О. Галкін [3]. Зокрема, для О. Галкіна глобалізм – це тип осмислення нинішнього етапу руху до універсалізації людської спільноти і, відповідно, система цінностей життя [3, с. 165].
Необхідно відрізняти глобалізм як тип свідомості (або планетарну свідомість) і глобалізм як політичну ідеологію певних соціальних сил, що прагнуть спрямувати глобалізаційні процеси у потрібне їм русло. Для глобалізму в такому розумінні характерне декларування стратегії глобалізації як єдино можливої перспективи еволюції людського розуму, пов’язаної з ідеєю виживання людства. Він створює певний ідеологічний образ майбутнього і відповідно до нього перебудовує соціальну дійсність. Часто говорять про неминучість ситуації, коли учасники глобалізаційного процесу структуруватимуться на ініціаторів та лідерів, що виступають його рушіями і гарантами ідентичності; на лояльних до ідеології процесу і готових стати його учасниками; на індиферентних або таких, що обирають ескапістську лінію поведінки; на опонентів, що пропонують альтернативні рішення або заперечують ідеологію глобалізму в цілому.
Ідеологія глобалізму схильна до самореференції майже виключно у перформативній модальності, тобто виражає себе не просто як єдино можлива, але й взагалі не передбачає іншого способу мислення, спроможного претендувати на такий само високий рівень ідентичності. Ідеологія глобалізму владно прагне утвердитися як нова наукова ідеологія. Це призвело до того, що неоліберальні стандарти глобалізму дехто став некритично розглядати як синоніми наукової істини.
Не можна заперечувати, що глобалізм, як відчуття єдності людства, мирний симбіоз його і природи, став характерною ознакою нового бачення світу. Але глобалізм нашої епохи – це, з одного боку, система міфів, що стали реальністю, а з іншого – реальність, що спростовує ці міфи. Переважна більшість населення планети розуміє, що глобалізація не є тим, бажаність чи небажаність чого підлягає обговоренню; це універсальна соціальна дійсність. Під її впливом люди усвідомлюють, що світ став іншим, а це спонукає вишукувати нові базові засади для його пізнання й осмислення. Стає марнотою аналіз окремих суспільств як структур, що розвиваються переважно внутрішньо. Насправді вони є структурами, що виникають внаслідок глобальних процесів або як форма реакції на ті процеси.
Термін глобалізація за своєю значимістю став однопорядковим з такими поняттями, як історія, культура, цивілізація, сучасність, прогрес та інші загальногуманітарні поняття. Глобалізація світової економіки, політики і культури, багато в чому з подачі американських вчених, стала наприкінці 90-х років минулого століття домінуючою темою міжнародних досліджень, і така ситуація, схоже, зберігатиметься у найближчі десять – двадцять років. Праці цього напрямку виділено в окрему категорію в класифікації, встановленій Міжнародною асоціацією політичної науки (МАПН).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Політико-цивілізаційний підхід до аналізу глобалізаційних феноменів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок