Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Зв'язок теоретичного і практичного інтелекту в психології творчості.О. Я. Пономарьов та інші

Зв'язок теоретичного і практичного інтелекту в психології творчості.О. Я. Пономарьов та інші

Назва:
Зв'язок теоретичного і практичного інтелекту в психології творчості.О. Я. Пономарьов та інші
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,08 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему:
Зв'язок теоретичного і практичного інтелекту в психології творчості.
О. Я. Пономарьов та інші


На жаль, у сучасній вітчизняній психології помітно відчувається інтелектуалізація проблем творчості; більше того, з самого інтелекту обирається один з його моментів, а саме — мислительний. Існують також дві крайності у підході до творчості:
1) досліджують так зване творче мислення, яке плутають з творчою фан-тазією, творчою інтуїцією і т.д.;
2) намагаються розкрити зв'язок творчості з життям космосу. І все це вельми далеко від суті предмета. Можна поєднати дві проблеми — твор-чості й розвитку, як це подекуди трапляється, але справа від цього майже не зрушиться з місця.
У зв'язку з цим слід указати на факт, що сучасна психологія не має новітньої загальної теорії природи психіки. Це негативно впливає і на роз-робку проблем творчості. Тепер, коли психологія прагне безпосередньо включатись у рішення практичних завдань, що стоять перед суспільством, як ніколи виникає потреба в побудові загальної теорії творчості. Цілком слушно зауважує О.Я.Пономарьов: "Надмірне захоплення з боку деяких психологів безпосередніми рішеннями практичних проблем (що рівнозначно "прагненню легкої наживи") створює основні труднощі в роз-виткові власне психологічних досліджень, вуалює їхню наукову проблема-тику. В цьому розумінні рання психологія творчості перебувала у більш вигідних умовах. Завдяки своїй "безкорисливості" вона глибше врізувалась у сферу тих психологічних явищ, які живлять її справжню проблематику. Разом з тим рання психологія, зрозуміло, ніколи не виходила за межі повер-хового опису явищ".
Розвиваючи думки стосовно загальної теорії творчості, Пономарьов іде вже відомим шляхом довільного розширення змісту її поняття. Зведення творчості до психічної діяльності людини не правомірно, вказує він, тому що вириває творчість із загального процесу розвитку світу, робить джерела і передумови творчості людини незрозумілими, закриває можливість аналізу походження акту творчості, чим перешкоджає виділенню її провідних ха-рактеристик, вичленуванню загальних і специфічних механізмів.
Пономарьов вважає, що ми не маємо права обмежувати творчість лише сферою діяльності людини, коли є таке поняття, як "творчість природи". Творчість природи і творчість людини — лише різні сфери творчості, які мають, без сумніву, загальні генетичні корені. Ось чому доцільно покласти в основу вихідного визначення творчості її найширше розуміння, а саме — як властивість живої та неживої природи, включаючи діяльність людини та життя суспільства. "Творчість — необхідна умова розвитку матерії, утво-рення її нових форм, разом із виникненням яких змінюються й самі форми творчості. Творчість людини — лише одна з таких форм... що виступає як механізм продуктивного розвитку", її слід шукати там, де є рух від нижчого до вищого.
Ідея Пономарьова про зв'язок розвитку і творчості має певні реальні підстави, проте не може бути головною при визначенні природи творчості. Цей зв'язок існує, зокрема, там, де дійсно йде мова про генетичну психо-логію творчості (побудовану на основі індивідуального та історичного роз-витку людини). Правда, творчість пов'язується з розвитком науки, і кожний творчий акт справжнього вченого становить крок у поступальному розвит-кові знання. З точки зору "наукознавства" це — творчість, проте у психо-логічному плані вона є розвитком лише в тому випадку, коли відбувається як провідна діяльність і показує якісні стрибки у процесі психічного станов-лення.
Перенесення ідеї творчості на явища біологічні та на процеси в неживій природі веде до плутанини понять. Можна вичерпно визначити ево-люційний процес, не вдаючись до поняття творчості. Мабуть, пошук кон-кретних її механізмів треба шукати в іншому напрямку, обминаючи як над-то вузьке, так і надто широке тлумачення цієї категорії. Якщо творчість (це загально визнано) є найважливішою формою людської діяльності, то, ма-буть, вона повинна вирішувати якісь життєво важливі суперечності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Зв'язок теоретичного і практичного інтелекту в психології творчості.О. Я. Пономарьов та інші

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок