Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Паніка як соціально-психологічний феномен

Паніка як соціально-психологічний феномен

Назва:
Паніка як соціально-психологічний феномен
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,48 KB
Завантажень:
417
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему
Паніка як соціально-психологічний феномен


План
Поняття паніки. Фактори її виникнення і прояви.
Дослідження паніки.
Засоби запобігання паніці.


Поняття паніки. Фактори її виникнення і прояви.
Ті, хто стверджують, що не мають відчуття страху, перш за все, обдурюють самих себе. Відчуття страху, що з’являється у момент небезпеки у людини — природне відчуття. Це інстинкт самозбереження — сигнал тривоги в небезпечній ситуації. Страх мобілізує фізичні сили, прискорює роботу мозку, концентрує увагу, допомагає виходити з тупикової ситуації. В деяких випадках відсутність відчуття страху означає відсутність уяви і, отже, нездатність оцінити небезпеку. Навпаки, ті, у кого розвинута уява, можуть часто переживати відчуття тривоги непропорційно реальній небезпеці.
На ґрунті страху з’являються неспокій, нервування, слабкість, безсилля, нерухомість. Цей стан супроводиться порушеннями нервової системи або ж істеричною реакцією і нездатністю до дій. Відсутність ясності в оцінці ситуації спричиняє за собою стан безвихідності і відмову від опору. Такий стан називають панікою. Людина, охоплена панікою, може швидко залучити в подібний стан і оточуючих.
Подібна поведінка позбавлена якого-небудь здорового глузду. Це інстинкт, що характеризується криком: «Рятуйся, хто може!» Люди, охоплені панікою, повністю втрачають індивідуальні достоїнства і стають частиною натовпу, нездатною контролювати свої дії.
Паніка — це раптовий, заразливий страх, що опановує натовпом в хвилини дійсної або уявної небезпеки. У людей може розвиватися також страх самотності в громадських місцях, особливо в ситуаціях, коли з них важко швидко вибратися (агорафобия). Основні ознаки панічних нападів – сильний страх і відчуття смерті, що насувається. Людина в такому стані не може сказати, чого саме вона боїться, їй складно сконцентрувати увагу і взяти себе в руки. Часто виникає прискорене серцебиття, пульсація в животі, задишка і пітливість. Людина прагне піти звідти, де її застав напад, і, поглинена думками про свій стан, кидається шукати допомоги. Після нападів звичайно виникає пригнічений стан, може здатися, що тіло стало чужим або якось змінилося. Між нападами людина постійно знаходиться в стані тривожного очікування наступного нападу.
Паніка виникає в масі людей як певний емоційний стан, що є наслідком або дефіциту інформації про яку-небудь лякаючу або незрозумілу новину, або надлишку цієї інформації. Неодноразово відсутність уявлення про реальну небезпеку призводила до необдуманих дій, таких, як стрибки з вікон верхніх поверхів. В ті моменти це здавалося менш болісним, ніж чекати допомоги або шукати інший спосіб порятунку. Таким чином, паніка призводить до наслідків, що за своєю шкодою, перевищують шкоду, що могла б бути завдана виключно причинами паніки (якщо вони реальні). З цього приводу існує анекдот: «Якщо почнеться ядерна війна, ми всі повинні завернутися в простирадла і тихо-тихо повзти на кладовище. А чому тихо? А щоб не створювати паніки».
Найважливішими характеристиками паніки є наступні:
паніка виникає, як і будь-яке масове явище, в групах великої чисельності ( в натовпі, численній дифузній групі, масовому скупченні людей);
паніка викликається відчуттям безконтрольного (некерованого) страху, заснованого на реальній або уявному загрозі;
паніка — це найчастіше стихійний, неорганізований стан і поведінка людей;
для людей в панічному стані характерна так звана поведінкова невизначеність (стан розгубленості, неясності як поводитися, тому виникає хаотичність в діях і неадекватність поведінки в цілому).
Вдалося виявити чотири комплекси чинників (інакше їх називають також умовами, або передумовами) перетворення більш-менш організованої групи в панічний натовп.
1. Соціальні чинники — загальна напруженість в суспільстві, викликана природними, економічними, політичними бідами, що відбулися або очікуваними. Це можуть бути землетрус, повінь, різка зміна валютного курсу, державний переворот, початок або невдалий хід війни і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Паніка як соціально-психологічний феномен

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок