Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вчинковий потенціал старшокласника

Вчинковий потенціал старшокласника

Назва:
Вчинковий потенціал старшокласника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,56 KB
Завантажень:
502
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Вчинковий потенціал старшокласника


В умовах реформування системи освіти особливої актуальності набуває проблема морально-психологічного розвитку особистості. Відповідальність за вирішення цього завдання покладається, в першу чергу, на школу. На жаль, сучасна шкільна практика спрямована переважно на формування у школяра системи знань і пізнавальних умінь. Складність ситуації пояснюється тим, що радянська система виховної роботи, яка будувалася на ідеологічних засадах, для сучасної школи, природно, непридатна, а нової, яка б відповідала реаліям сьогодення і вимогам завтрашньої доби, ще не сформовано. Відтак спостерігається певне зниження рівня духовності, моральності підростаючого покоління. Етико-культурна спадщина людської цивілізації здебільш лишається за межами навчально-виховного процесу.
Вітчизняна психолого-педагогічна наука, якщо порівнювати з радянською добою, суттєво скоротила розробку проблем виховання. Певна увага приділяється питанням подолання комунікативних бар’єрів, мистецтву конструктивного, безконфліктного спілкування, проблемам девіантної, делінквентної поведінки неповнолітніх (О. Киричук, Н. Максимова, Л. Орбан-Лембрик, В. Оржехівська, С. Яковенко та ін.). Водночас теоретичні й експериментальні розробки (І. Бех, М. Боришевський, О. Донченко, А. Зеличенко, О. Кононко, C. Максименко, В. Москалець, М. Савчин, Т. Титаренко, А. Фурман та ін.), присвячені проблемам психології виховання духовності, моральності, відповідальності, патріотичності тощо, вимагають глибокого осмислення для окреслення єдиного теоретико-методологічного підходу в дослідженні психолого-педагогічної системи виховання.
Отже, сьогодні особливої актуальності набуває питання критеріїв вихованості, якими повинна керуватися система освіти в цілому і, зокрема, школа, враховуючи як тенденцію до поширення релігійної віри, так і не менш виразну тенденцію до „безвір’я”, аномії, поліномії, аутономії тощо. При цьому важливо визначити єдиний інтегральний критерій, з яким можна співвідносити кінцевий результат шкільного виховання, що виявляє себе у рівні вихованості випускника школи.
Як свідчить аналіз останніх психологічних і педагогічних досліджень, найбільш конструктивним і перспективним є вчинковий підхід до вивчення і реформування системи шкільного виховання. Саме готовність учня до вчинку і здатність вчиняти є найвагомішим показником його душевно-духовного, особистісного розвитку, а, отже, підставою вважати такий підхід грунтовним і актуальним. Бо тільки завдяки реальним вчинкам людина вдосконалюється, самоактуалізується, долаючи пасивність і випадковість свого існування, прокладаючи власний шлях „від царства необхідності до царства свободи”.
Дослідження вчинкового потенціалу особистості учня та психолого-педагогічних умов його формування обумовлюється необхідністю побудови такої моделі потенціалу вчинкової активності, яка б, з одного боку, відповідала онтопсихологічним критеріям пізнання і самопізнання, творення і самотворення як способів специфічно людського буття, а з іншого – могла б використовуватися для розробки та впровадження у шкільній практиці методичного комплексу для діагностики, формування й актуалізації вчинкового потенціалу підростаючої особистості.
Основна мета нашого дослідження полягала у теоретичній розробці та експериментальній апробації психолого-педагогічної методики оцінювання вчинкового потенціалу особистості учня, зокрема – на прикладі старшокласників. Вибір цієї категорії респондентів пояснюється тим, що саме притаманний їм потенціал вчинковості є підсумковим показником успішності виховної роботи школи.
Теоретичною основою дослідження стали положення про те, що вчинок, як носій морально-творчих, естетичних та інших суспільно-значущих цінностей, що визначають історичну і конкретно-психологічну сутність людини, поєднує в собі всі можливі форми прояву „життєвої активності”, яка, в свою чергу, спричиняє рух до розвитку, зростання, поступу особистості як суб’єкта цілеспрямованих життєвих змін (М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Вчинковий потенціал старшокласника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок