Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Увага

Увага

Назва:
Увага
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,10 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат з психології
«Увага»


Увага
Увага- це спрямованість психічної діяльності людини та її зосередженість у даний момент на обєкті або явищі, яке має для людини певне значення.
Таким чином, увага виявляє ставлення людини до предмета чи явища і розташовує їх ієрархічно, згідно зі значущістю і включенням у зміст діяльності.
На відміну від інших пізнавальних процесів увага свого особливого змісту не має (бо ми не можемо бути уважними взагалі), а виявляється під час інших психічних процесів і характерезує динаміку їх перебігу: ми вдивляємося, прислуховуємося, принюхуємося.
Фізіологічною основою уваги є наявність осередку збудження в тій чи іншій ділянці кори головного мозку, залежно від психічного процесу. Який обслуговується вданий момент увагою.
Але проходить певний час і якийсь інший подразник стає для людини головним. Цей головний подразник, що викликає в корі головного мозку найсильніший осередок збудження, називають домінантним, а нервове збудження, що виникає під впливом, називають домінантною. Відомий російський фізіолог І.П.Павлов так говорив про фізіологічні механізми домінанти: якби черепна коробка людини була скляною,а нервові імпульси світилися на зразок електричних, то ми б побачили, як то в одному, то в другому куточку кори головного мозку з”являється електричний вогник, який може світитися все яскравіше, коли уага зростає, або переміщатися в інший бік, коли людина переключає свою увагу. При цьому всі інші нервові клітини знаходяться у стані гальмування.
Щоб краще зрозуміти явище домінанти, спробуйте уявити собі, що у вас дуже сильно болить зуб і при цьому засвербіла рука. Чи звернете ви увагу на свербіння? Звичайно, ні, тому що зубний біль буде сильнішою домінантою, яка підкорить собі всі інші осередки збудження від подразників.
Увага походить безумовного орієнтувального рефлексу, який І.Павлов називав рефлексом „що таке?”. Спостережливі люди неодноразово звертали увагу, як тварини. Потрапляючи в нову незнайому обстановку, починає оглядатися, принюхуватися, ознайомлюватися з умовами. Так само ілюдина завжди зосереджує свою увагу, коли зустрічаються з чимось новим, яскравим, незвичайним.
Увага є основою інтелектуальної діяльності, без неї може перебігати жоден психічний процес. Тому висновок є однозначним: чим вищий рівень розвитку уваги – тим вища ефективність навчання. Але, щоб розвивати, потрібно знати основні вид і властивості уваги. Залежно від того, що є причиною винекнення уваги, розрізняють три її види:
1.Мимовільна увага виникає як реакція на яскравий, незвичайний, сильний подразник. Навіть дросла людина повернеться на гучний звук, раптову появу людини чи якогось предмета. Цей вид уваги є природним виявом безумовного орієнтувального рефлексу. З”являється вона тоді, коли людина виявляє інтерес до певного обєкту. Така увага не потребує від людини зусиль.
2. Довільна увага з”являється тоді, коли людині доводиться докладати зусиль для зосередження внаслідок того, що вона розуміє необхідність певного виду діяльності чи зосередженості саме на цьому обєкті.
3. Позадовільна увага з”являється після довільної уваги внаслідок того, що людина зацікавилася певним обєктом чи діяльністю, у неї виник інтерес.
Порівняльна характеристика видів уяви.
Вид уваги | Умови виникнення | Основні характеристики | Механізми
Мимовільна | Дія сильного подразника, який має значення і викликає емоційний відгук. | Мимовільність, легкість виникнення і переключення. | Орієнтувальний рефлекс або домінанта характеризують достатньо усиалений інтерес особистості.
Довільна | Постановка ( прийняття) завдання. | Спрямованість відповідно до завдання, потребує вольових зусиль і втомлює | Ведуча роль другої сигнальної системи.
Позадовільна. | Входження в діяльність і виникнення інтересу у звязку з цим. | Зберігається цілеспрямованість, знімається напруженість. | Домінанта, яка характеризує інтерес, що виник у процесі даної діяльності.
Як стати уважним
Безумовно, що кожна людина здатна суттєво розвинути в собі уміння зосереджуватись. А головним елементом зосередження є увага.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Увага

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок