Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Принципи гештальтпсихології.В.Келер (1887—1967)К.Коффка (1886—1941)

Принципи гештальтпсихології.В.Келер (1887—1967)К.Коффка (1886—1941)

Назва:
Принципи гештальтпсихології.В.Келер (1887—1967)К.Коффка (1886—1941)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,48 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему:
Принципи гештальтпсихології.
В.Келер (1887—1967)
К.Коффка (1886—1941)


Філософські позиції гештальтпсихології найяскравіше постають у вирішенні її представниками питань про відношення психіки до фізичного світу, а також питання про зв'язок психічних явищ із мозком. Найбільш реальним визнається феноменальний світ, який ніби відділяє людину від фізичного світу, з яким людина не може безпосередньо взаємодіяти.
Вольфганг Келер — німецько-американський психолог, один із лідерів гештальтпсихології — стверджував, що людина не має прямого доступу до фізичного світу, оскільки феноменальний світ утримує весь цей матеріал, який прямо йому даний. Таким чином, дослідження фізичної сфери завжди за всіх обставин буде складатись із визначень, які ми робимо на основі спо-стережень за певними перцептами або на основі інших досвідів. Проте це завжди буде процедура конструкції.
В роботі "Психологічні проблеми" Келер пише, що людина ніколи не буде в змозі стверджувати безпосередньо про фізичне явище як таке, її уяв-лення про це явище завжди будується на основі досвідів, що вже мали місце раніше.
Келер вважає, що жодна наука не має справи безпосередньо з об'єктивною реальністю — фізичним світом. Світ фізики стає тотожним світу психології. Слід згадати з цього приводу висловлювання Є,Мбчб, який в роботі "Аналіз відчуттів і відношення фізичного до психічного" пи-сав, що "велика прірва між фізичним і психологічним дослідженням існує тільки для звичайного стереотипного мислення". Келер продовжує цю дум-ку так: “спостережуване і спостереження належать до одної і тої ж систе-ми". Тобто людина може спостерігати лише свої сприйняття і уявлення, а не фізичний світ.
Келер оперує поняттями "наочна річ", "наочний предмет", "стимул", але ними він позначає не реально існуючий об'єкт, а сприйняття й уявлен-ня. Саме в цьому сенсі слід тлумачити вислів про те, що наочні речі й про-цеси є першими "об'єктивними" даними, про які ми можемо знати і які назавжди залишаються єдино об'єктивними. Це положення означає, що єди-ною реальністю для людини є її сприймання.
Але чому тоді, ставлять питання гештальтпсихологи, наш світ, що без-посередньо існує у формі наших сприймань, здається нам таким, що існує поза нами? Чи можна в рамках гештальттеорії визначати існування відно-шень суб'єкта і об'єкта? На це питання, услід за Махом, дається стверджу-вальна відповідь.
Можна стверджувати, що існує "Я" і об'єкт, що протистоїть йому, але цей розподіл об'єкта і суб'єкта є чисто феноменальним, що пояснюється фізичною діяльністю мозку: подразнення від "Я" утворюють у мозку спе-цифічний гештальт, що знаходиться в іншому місці, аніж гештальт, що виникає під впливом навколишнього середовища. Це існування двох різних і існуючих в різних місцях фізіологічних гештальтів і переживається нами як відношення суб'єкта до відмінного від нього об'єктивного світу, що є, в дійсності, ілюзією. Значення "об'єктивного" у феноменальному полі, пише Келер, не має ніякого прямого зв'язку з фізичним існуванням поза фізичним організмом.
Існування фізичного світу Келер намагається довести за допомогою ме-тоду "феноменологічної редукції" Гуссерля. Цей метод полягає в наступ-ному: для того, щоб пізнати сутність, речей, необхідно заглибитись у само-споглядання, відкидаючи всі думки про предмет, що мають реальний зміст. Під предметом розуміється не реально існуюча річ, але "об'єкт" свідомості людини. Розглядаючи його "мисленим поглядом", необхідно відкидати думки про те, чи існує він у світі фактів чи ні, чи траплявся він раніше. За-бороняється висувати гіпотези відносно нього і т.п. Після того, як всі од-норідні думки винесені за дужки, свідомість повинна бути спрямована на коефіцієнт свідомості, що залишився. В результаті такої процедури, вва-жається, стає можливим осягнення сутності речей. Сутнісне споглядання, стверджував Гуссерль, не має нічого спільного з "досвідом" у сенсі сприй-мання, пригадування або інших подібних актів, а також із емпіричним уза-гальненням.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Принципи гештальтпсихології.В.Келер (1887—1967)К.Коффка (1886—1941)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок