Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія сімейного виховного впливу на розвиток особистості дитини

Психологія сімейного виховного впливу на розвиток особистості дитини

Назва:
Психологія сімейного виховного впливу на розвиток особистості дитини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,30 KB
Завантажень:
418
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Психологія сімейного виховного впливу на розвиток особистості дитини


Не виникає сумнівів, що розвиток особистості дитини в сучасній сім’ї не втрачає гострої актуальності. Сім’я, на думку вчених, - єдиний соціальний інститут, який забезпечує (може й повинен це робити) ефективне виховання дітей; так само як і переконливим може бути підсумок історичного розвитку людства: дитина як суб’єкт соціалізації не лише сама змінюється під дією виховних впливів, а й змінює своїх вихователів. І тому проблеми, з якими доводиться стикатися батькам у ставленні до своїх дітей, є вічними, а сім’я, як своєрідний мікроколектив, відіграє істотну й довготривалу роль у процесі становлення особистості дитини [1;3]. Для з’ясування особливостей організації виховного процесу в сім’ї в сучасній психологічній науці прийнято виділяти такі напрямки її психоло-гічного аналізу:
Склад сім’ї. За такою ознакою виділяють повні, неповні, формально повні сім’ї. Зрозуміло, що найсриятливіші психологічні умови для повноцінної сімейної соціалізації найбільш ймовірно очікувати від повних сімей. До цього інтуїтивно прагнуть і самі діти. Правильними є слова однієї дитини, що у неї дві руки для того, щоб однією триматися за руку батька, а другою – за руку матері. Однак, характеризуючи повну сім’ю, важливо враховувати типи взаємовідносин, що в ній складаються: чоловік – дружина; батьки – діти; діти – батьки; діти – діти.
Інший напрямок психологічного аналізу – характеристика сім’ї, яка визначається за критеріями гармонійності або проблемності взаємовідносин. Повна сім’я, в якій наявні всі типи взаємовідносин, називається повноцінною і в педагогічній психології переважно характеризується як гармонійна. Внутріш-ньосімейні відносини у таких сім’ях відповідають принципові гуманності – формуванню й прояву ставлень до іншого, як до себе, і до себе, як до іншого, а також передбачають взаємну повагу і вимогливість, доброту і щедрість, щиросердність і відвертість. Це створює сприятливий соціально-пси-хо-логічний клімат у сім’ї, де активні взаємостосунки між усіма її членами буду-ються на принципах позитивної взаємоприв’язаності, взаємозацікавленості тощо.За умов неповної чи формаль-но повної сім’ї повноти таких відносин важко досягнути. Результати психологічних обстежень даних сімей засвідчують, що вони наба-гато частіше потрапляють до розряду проблемних (конфліктних, антипе-дагогічних, асоціальних) [2; 3].
Психологічному аналізу піддається також типовий стан (мікроклімат сім’ї) – у психології розуміють як спосіб самопочуття, найбільш характерний для всіх членів сім’ї, який визначає їхнє ставлення до неї. Тут розрізняють емоційно комфортні сім’ї (переважно діти переживають відчуття захищеності, емоційний комфорт); тривожні сім’ї (їх мікроклімат – найчастіше проекція відповідних особистісних характеристик батьків; у тривожних матерів часто виростають тривожні діти, що тривалий час позначатиметься на їх розвитку); сім’ї, яким притаманний емоційно-психологічний дискомфорт і нервово-психічне напруження. Такий мікроклімат, як правило, характерний для проблемних сімей, яким притаманне мало ефективне, педагогічно неадекватне спілкування між членами родини. Поведінка значущих дорослих, їх бурхливі реакції на оточуючих чи повсякденні ситуації, що зазвичай виникають, - усе це дзеркально відтворюється на стилі спілкування їх дітей з іншими та формує у них подібний тип поведінки.
Напрямком психологічного аналізу є також стиль сімейного виховання, який у психології прийнято визначати як своєрідне поєднання батьками соці-аль-них вимог (очікувань) і контролюючих санкцій у своїх ставленнях до дитини. Обраний стиль, як правило, визначає систему виховання, якій прита-манне більш-менш цілеспрямоване застосування методів і прийомів виховання, врахування того, що по відношенню до дитини можна допускати, а чого не можна, хоча не завжди усвідомлюється об’єктивно існуюча мінлива множин-ність цілей і завдань виховної роботи з дітьми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Психологія сімейного виховного впливу на розвиток особистості дитини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок