Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічна боротьба у війнах ХХ століття

Психологічна боротьба у війнах ХХ століття

Назва:
Психологічна боротьба у війнах ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,97 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Психологічна боротьба у війнах ХХ століття


Багато полководців давнини дуже добре розуміли важливість та значимість духовної, моральної сили своєї армії. Психологічний вплив на супротивника вони вважали таким же важливим засобом, що сприяв досягненню перемоги над супротивником, як і самі війну. При цьому вони надавали великого значення свідченням про моральний стан військ противника. Саме в давнину появляються перші епізодичні спроби впливу на ворога погрозами, залякуванням для ослаблення бойових можливостей супротивника.
До ХІХ ст. психологічний вплив на противника і свої війська мав у більшості випадків релігійні форми ("боротьба за істинну віру"). Засобами впливу на протидіючі сили в цих випадках було в основному розповсюдження усних і рідше письмових повідомлень. Розвиток друкарства, тобто розвиток матеріальної бази ведення психологічної боротьби, дозволив воєнним теоретикам і полководцям знайти немало оригінальних ідей ослаблення духовного потенціалу противника у війні. Наполеон свого часу про роль газет сказав: "Чотири газети зможуть причинити ворогу більше зла, аніж стотисячна армія".
В основу своєї праці "Про війну" К. Клаузевіц кладе моральний елемент. Він уперше серед теоретиків розглядає війну як боротьбу за деморалізацію супротивника. До прямих причин окупації Прусії французами, він відніс: відсутність геніальності, солідна посередність у всьому і "дефіцит в моральних імпульсах".
Широкі можливості цілеспрямованого впливу на мільйонні маси населення дав бурхливий розвиток засобів друку у ХІХ ст., а також розвиток радіо у першій половині ХХ ст. Тим самим преса і радіо перетворилися в потужну зброю, яка стала використовуватися у збройній боротьбі.
Уперше системне застосування пропаганди як зброї психологічної боротьби широко відмічено в період Першої світової війни 1914-1918 рр. Затягування війни вимагало посилення психологічного впливу як на супротивника, так і на свої війська і населення. При штабах воюючих армій стали створюватись відділи і підрозділи, які були призначені для організації і ведення психологічної боротьби із супротивником.
Англійці у цьому питанні діяли більш організовано і цілеспрямовано. Вони не тільки показали приклад координації воєнно-політичних заходів з пропагандою, а й стали широко використовувати досягнення технічних засобів пропаганди. Перевагу було віддано друкованій продукції: газетам, листівкам, різного виду листам і плакатам, які видавалися великими тиражами. В Англії у жовтні 1918 року було надруковано 5,36 млн. різних листівок. Швидкість підготовки і розповсюдження листівок характеризується таким чином: через 48 годин вони попадали в руки німецьких солдат після підготовки тексту у Лондоні.Спочатку листівки розповсюджувалися із використанням літаків. Найдешевшим способом розповсюдження листівок стали повітряні кулі. В 1918 році для розповсюдження листівок було виготовлено спеціальні агітаційні снаряди та міни (мал.1).Ефективний вплив на солдат супротивника мали газети, штат яких складався із великої кількості професійних журналістів. Газети були майстерно виконані: поряд із заголовком розміщувався портрет Кайзера і навіть проставлялася їх ціна. Видавались вони щоденно і достатньо великими тиражами: від 250 до 500 тис. примірників. Також видавався журнал "Війна в ілюстраціях" і видавались різноманітні інформаційні бюлетені. В цей же період стали готуватися і видаватись воєнні фільми про становище на фронтах4.Участь Росії у пропагандистській війні була обмежена тому, що вона була слабкіше підготовлена у технічному відношенні. У свою чергу Німеччина також вела психологічну війну проти країн Антанти. Листівки розкидались із німецьких літаків і дирижаблів як на західному, так і на східному фронтах.Отже, Перша світова війна стала першою війною, в ході якої цілеспрямовано використовувалися технічні засоби для деморалізації військ і населення супротивника. В ході цієї війни стали формуватися спеціальні підрозділи пропаганди. Спеціальна техніка і засоби розповсюдження друкованої агітації стали поступати на озброєння цих підрозділів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Психологічна боротьба у війнах ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок