Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Каузометія як засіб психокорекції.

Каузометія як засіб психокорекції.

Назва:
Каузометія як засіб психокорекції.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,83 KB
Завантажень:
326
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Каузометія як засіб психокорекції.


Застосування каузометрії в психокорекційній роботі з молоддю з особливими потребами спрямоване на розвиток біографічної рефлексії. Сьогодення змінює соціальну роль інваліда, вимагаючи від нього вищої соціальної активності, більшої відповідальності за власний життєвий сценарій, а також участі у вирішенні проблем інших людей. Відтак актуальною справою стає вивчення життєвих стратегій особистості з особливими потребами, умов її становлення та розробка методів корекції в ситуаціях соціальної дезадаптації.
Аналіз останніх досліджень і публікацій з цієї проблематики дає можливість виділити кілька напрямків психокорекційної роботи серед молоді з особливими потребами. Одним із них є адаптивно-розвивальна модель механізму засвоєння нових соціальних ситуацій, яка орієнтує особистість на розвиток життєтворчості (І. Лукашевич). Наукова обгрунтованість цієї концепції підтвердилась у практичній роботі з учнями з вадами слуху (І. Колесник).
Проблеми соціально-дезадаптивної поведінки особистості з особливими потребами досліджуються шляхом вивчення соціально-психологічних факторів агресивної поведінки, виховання в сім’ях та інших інститутах соціалізації (система освіти – спеціалізовані школи, інтернати), впливу груп однолітків та молодіжних субкультур, “соціальних фрустраторів” (соціально-економічні чинники, які створюють перед особистістю бар’єри на шляху досягнення життєвих цілей), а також конкретних соціальних ситуацій у вигляді міжособистісних конфліктів і провокацій (Н. Алікіна, А. Бандура, Н. Гришина та інші). Конкретно-науковою базою досліджень з питань соціальної адаптації особистості з особливими потребами слугує концепція К. Абульханової-Славської про життєві стратегії, в основу яких покладено цілі життя та засоби їх досягнення, життєві стилі та каузометричний метод психодіагностики і психотерапії в психології життєвого шляху (О. Кроніка).
Невирішеними складовими загальної проблеми залишаються: труднощі інтеграції особистості з особливими потребами в суспільство, вивчення життєвих стратегій як умов соціальної адаптації, зокрема – механізму маніпулювання, який опосередковує дезадаптивні процеси.
Мета дослідження полягає в розкритті психологічних закономірностей становлення життєвих стратегій особистості з особливими потребами, життєвих стилів, які опосередковують шляхи інтеграції в суспільство, особливості соціальної адаптації.
Сучасні реалії вимагають від молоді з особливими потребами активності, принциповості, почуття власної гідності, впевненості у своїх силах. Коли ж налагодити соціальні контакти не вдається, то у цього контингенту молодих людей, а особливо у дітей, виникають почуття самотності, провини, розпочинаються дезадаптаційні процеси. Соціальна дезадаптація стає перепоною у процесі інтеграції особистості. Досвід же розвинених країн свідчить, що рання інтеграція такої дитини в суспільство забезпечує самоактуалізацію особистості, повноту, насиченість і плідність її життя.
Роль “інваліда” як соціального стереотипу нав’язує стандартну поведінку, типову для особистості з особливими потребами, а це супроводжується втратою свободи вибору життєвого шляху. При цьому формується життєва позиція: “Я не такий (не така), як здорові діти”. Особистість залишається пасивною щодо проблеми конструювання власного життя. У неї складаються життєві стратегії, які спонукають уникати перепон або ж так маніпулювати ними, щоб вони перетворились на виправдання пасивної життєвої позиції.
Негативний психотравмуючий вплив соціального статусу “несхожого на інших” змінює систему цінностей особистості, обумовлює порушення процесів диференціації та інтеграції “Я – образів” у структурі самосвідомості, комунікативні зв’язки ускладнюються слабко розвиненою комунікативною позицією “Я – дорослий” ( за теорією трансактного аналізу Е. Берна), найбільш уживаною стає позиція “Я – дитина”. Все це робить складною взаємодію з іншими, коли за нормальних умов стимул веде за собою очікувану реакцію спілкування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Каузометія як засіб психокорекції.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок