Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Конкуренція та порочне коло людської культури. Ілюзія катарсису в боротьбі за існування.К. Горні (1885 — 1952)

Конкуренція та порочне коло людської культури. Ілюзія катарсису в боротьбі за існування.К. Горні (1885 — 1952)

Назва:
Конкуренція та порочне коло людської культури. Ілюзія катарсису в боротьбі за існування.К. Горні (1885 — 1952)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,16 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Конкуренція та порочне коло людської культури. Ілюзія катарсису в боротьбі за існування.
К. Горні (1885 — 1952)


Карен Горні відома як дослідниця найнагальнішої для XX століття про-блеми: неврози, що породжуються культурою. Вона немовби розвиває фрейдівський аспект критики культури, ставлячи посеред цієї культури індивіда, особистість. Антагонізм між культурою та індивідом виражається у страху, базовому глобальному страху, що переслідує людину з раннього дитинства. Ворожість культурного оточення і викликає цей страх. Фрейд і Адлер указали на первісну натуральну агресивність людини. Горні нама-гається з'ясувати саме культурні джерела страху людини в лоні культурного оточення. Початок теорії Горні можна виявити в колоритному есе “Культура і неврози", опублікованому в 1936 році в одному з американсь-ких соціологічних журналів.
Якщо раніше у психоаналітичному тлумаченні неврозу наполягали на-самперед на драматичній симптоматичній картині, то Горні бачить справжнє джерело психічних розладів у характерологічному неспокої, хвилюванні. Вона вважає, що симптоми є результатом конфліктуючих рис характеру і що без виявлення та випрямлення невротичної характеро-логічної структури неврози не піддаються лікуванню. Якщо аналізувати ці риси характеру у значній кількості випадків, то вражає те, що за наявності яскравого контрасту до дивергенції, неузгодженості симптоматичних картин труднощі характеру незмінно центруються навколо тих же самих базових конфліктів.
Горні бачить проблему саме у змісті конфліктів. Цей зміст і приводить до думки про важливість культурних компонентів, у зв'язку з чим слід по-ставити питання про формування неврозів під впливом культурних про-цесів. Це відбувається тим же шляхом, що й формування "нормального" характеру. Якщо це так, то справа полягає в тому, в якій мірі слід модифі-кувати фрейдівську позицію про відношення між культурою і неврозами.
Горні пропонує (з певним огрубленням) ряд характеристик, що типово повторюються в усіх людських неврозах. Вона намагається довести, що невротична особистість потрапляє в порочне коло. Оскільки немає можли-вості уявити в деталях фактори, що приводять до цього порочного кола, Горні бере одну надзвичайно важливу рису, хоча в дійсності існує ком-плексний продукт низки співвідносних розвинених психічних факторів. Ця головна риса пов'язується зі змаганням, конкуренцією, або, прямо кажу-чи, з боротьбою за існування на рівні соціальних відносин.
Проблема конкуренції, суперництва постає для Горні як постійний центр невротичних конфліктів. Перед кожною сучасною людиною стоїть питання, яке місце зайняти в суспільстві соціальної конкуренції. Для невротичної особи це становище набуває таких вимірів, які перевищують дійсні незгоди і мінливості долі. Горні показує три напрямки, по яких розвивається відношення невротичної особи до світу соціального суперництва.
1. Існує постійне зіставлення з іншими навіть у ситуаціях, які не вима-гають такого зіставлення. Поза як бажання перевищити інших є істотним для всіх конкурентних ситуацій, невротик порівнює себе з особами, які ніякою мірою не виступають навіть потенціальними конкурентами і не мають з тім спільних цілей. Так питання про те, хто більш розумний, більш привабли-вий, користується більшою популярністю, стосується будь-кого, незалежно від обставин, стосунків, які можуть бути навіть продуктивними.
2. Змістом невротичних амбіцій не є простий успіх або створення якої-небудь цінності. Слід бути абсолютно кращим в усьому. Проте ці амбіції існують головним чином у фантазіях, які можуть або не можуть бути усвідомленими. Рівень їхньої усвідомленості має широку амплітуду щодо різних людей. Амбіції можуть з'явитися тільки у випадкових спалахах фан-тазії. У невротиків не спостерігається ясно усвідомлюваного виконання сильної драматичної ролі. Амбіції значною мірою можуть пояснити по-ведінку та окремі психічні реакції. Мотиви цих амбіцій не задовольняються адекватними зусиллями, які повинні привести до реалізації мети. Амбіції перебувають у дивному контрасті відносно затримок, перешкод у роботі, відносно присвоєння собі лідерства, відносно всіх засобів, за допомогою яких ефективно забезпечується успіх.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Конкуренція та порочне коло людської культури. Ілюзія катарсису в боротьбі за існування.К. Горні (1885 — 1952)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок