Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісний сенс як один з факторів самовиховання майбутнього вчителя

Особистісний сенс як один з факторів самовиховання майбутнього вчителя

Назва:
Особистісний сенс як один з факторів самовиховання майбутнього вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,55 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особистісний сенс як один з факторів самовиховання майбутнього вчителя


Об`єктивний процес переоцінки цінностей в усіх сферах нашого життя позначився й на підході до вивчення ціннісних орієнтацій. Увага дослідників з питань готовності молоді до праці, орієнтації на працю як на вищу цінність переключилося на проблему готовності поступати відповідно особистісних цінностей: самоствердження, самореалізації у творчій діяльності на підставі загальнолюдських цінностей. Зокрема, В. Ядов підкреслює, що ціннісні орієнтації удають з себе синтез знань, почуттів та прагнень, відіграють важливу роль не тільки в усвідомленні сенсу життя, його цілей, а й складають фундамент для самоствердження особистості, визначають життєву позицію відносно усіх сфер суспільного життя (7,110.)
У науковій літературі часто використовуються різноманітні терміни, що описують одні й ті ж явища. Так, по суті, ціннісні орієнтації - це система "особистісних сенсів" (О. Леонтьєв), "умонастрій" (Б. Паригін), "цінності" (М. Каган), "внутрішні спрямування" (С.Рубінштейн) тощо. Наукові висновки Б. Ананьєва з цього приводу зводяться до того, що в усіх цих дослідженнях йдеться про один загальний центр духовного розвитку особистості (1,45 - 46).
Розглядаючи ціннісні орієнтації як систему ціннісних відносин, вчені (Б.Ананьєв, О. Асмолов, П. Гальперін, В. Петровський, К. Роджерс, В. Франкл тощо) доводять, що процес їх становлення безперервний і пов`язаний з розвитком потреб людини. Ціннісні орієнтації виявляються у сенсоутворюючій діяльності, у ситуаціях вибору, зв`язаних з переусвідомленням життєво важливого для особистості, передбачаючих вільний вибір вчинку і особисту відповідальність за нього.
Вельми важливими є висновки О. Леонтьєва про вплив активної діяльності на розвиток психіки, що виходять з його теорії особистості. Психолог запровадив у науковий ужиток поняття "особистісний сенс", яке відіграло свою роль у розв`язанні проблеми співвідношення особистої, індивідуальної та суспільної свідомості у житті та поведінці особистості.
Ідея особистісного сенсу є основоположною у дослідженні професійно ціннісних орієнтацій, оскільки знаходження сенсу обраної професії та усієї життєдіяльності у конкретній соціально-економічній ситуації, а також знаходження сенсу саме у процесі самовизначення становить сутність професійного самовизначення. М. Бердяєв писав з цього приводу: "Нехай я не знаю сенсу життя, але шукання сенсу вже дає сенс життя, і я присвячу своє життя цьому шуканню сенсу" (2,84).
Обираючи особистісний сенс, суб`єкт здійснює вибір власної суспільної позиції, яка усвідомлюється і виражається завдяки значенню для себе. О. Леонтьєв підкреслює, що "сенс виступає у свідомості людини як те, що безпосередньо відбиває і несе у себе його власні життєві відносини" (6, 278) .Особистісно-сенсові відносини утворюються і реалізуються у самій діяльності як необхідні зв`язки, при цьому мотиви дії та "сфера цілей" обумовлені її характером, професійною спрямованістю. Рівень оцінки, ставлення до цінності визначається не тільки знанням об`єктивних її критеріїв, але й тим, наскільки ці критерії перетворилися у переконання людини, у особистісний сенс.
Розвиваючи ідею особистісного сенсу, Б Братусь характеризує особистісні цінності саме як "усвідомлені та прийняті людиною найбільш загальні, генералізовані сенси її життя" (3, 104). Важливою для формування сталих сенсових структур уявляється ідея діяльнісного опосередкування: "...необхідно залучення людини до такого роду діяльності, до такого роду життєвих проблем, де б вони могли реально здійснити, відстояти, перевірити свої принципи та прагнення, де б вони зрослися, сплавилися з її вчинками та діяннями, стали особистісними цінностями, тобто усвідомленими сенсовими утвореннями, що спрямовують і справджують весь конкретний перебіг її життя" (3,132). Необхідним є не тільки відображення цінностей у свідомості суб`єктів, а й внутрішнє рішення про їх прийняття або неприйняття, наявність активної діяльної позиції особистості.
Сучасні вчені (І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особистісний сенс як один з факторів самовиховання майбутнього вчителя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок