Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Мотивація навчальної діяльності студентів

Мотивація навчальної діяльності студентів

Назва:
Мотивація навчальної діяльності студентів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,34 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Пошукова робота:
Мотивація навчальної діяльності студентів


У статті на підставі аналізу соціологічних, психологічних, політологічних джерел та результатів студій „Старшокласник Луганщини” і „Першокурсник”, проведених кафедрою психології Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, здійснюється спроба виявити чинники, що впливають на вибір майбутньої спеціальності, а також на мотивації навчальної діяльності студентства. (Дослідження проводилося 2003 року. Статтю одержано і схвалено до друку у квітні 2004 року).
Суспільна проблема
Початок ХХІ століття ознаменувався активним пошуком шляхів реформування освітянської системи України [4; 14; 15; 25; 21]. На жаль, у педагогічному менеджменті вищої школи ця проблема розглядається переважно в аспекті відповідності навчальної діяльності до вимог стандартів освіти, переходу до її триступеневої системи (підготовка за рівнями бакалавра, спеціаліста та магістра). І мало хто переймається переосмисленням мети, змісту, форм і методів підготовки фахівців, переглядом психолого-педагогічної парадигми освіти.
Тим часом очевидно, що найперспективнішим методом вирішення назрілих проблем у галузі освіти є її гуманізація та гуманітаризація. В теоретико-методологічному плані ці питання висвітлюються, зокрема, в працях Г. Балла, С. Гончаренка, Ю. Мальованого, В. Рибалки та ін. [2; 10; 31]. Так, Г. Балл виокремлює три головні складові гуманізації освіти: гуманістичне переосмислення її основних функцій, гуманізація сьогоденного життя учнів та втілення гуманістичних засад у загальній організації системи освіти [2]. Л. Карамушка наполягає на необхідності гуманізації освітянського управління на всіх рівнях [18; 19]. В. Біблер вказує, що одним з провідних шляхів гуманізації освіти є запровадження діалогічних засад [3]. Майже всі автори підкреслюють, що складові гуманізації цілком поширюються і на царину професійної (в тому числі вищої) освіти.
Мета статті – ознайомити наукову громадськість з результатами студій „Старшокласник Луганщини” та „Першокурсник”, виконаних кафедрою психології СНУ ім. В. Даля (П. Скляр, О. Задорожня, О. Скляр, В. Третьяченко) щодо ціннісних орієнтацій старших школярів та першокурсників вузів, обґрунтування ними вибору спеціальності та аналізу впливу цих чинників на проблему мотивації навчальної діяльності студентства.
Авторська ідея
Серед причин, що поліпшують чи погіршують підготовку спеціаліста вищої кваліфікації, великого значення набуває сформованість мотивації щодо навчання, яка, в свою чергу, залежить від об’єктивних і суб’єктивних чинників розвитку особистості, що формуються задовго до студентських років. Мотивація не може з часом не змінюватися. Відтак, якщо мотиваційні чинники суб’єкта навчального процесу не сприяють якості навчання, то треба допомогти йому їх сформувати. Спроби такої допомоги будуть, як на наш розсуд, успішними, коли найповніше використовуватиметься потенціал гуманістичного підходу в освіті, що забезпечить „необхідне могутнє реформаційне зрушення, відновлення життєвих цінностей,.. джерелом яких є віра у своє вище покликання, можливість досягти в цьому світі свого ідеалу” [22, с. 130].
Об’єкт дослідження – процеси формування життєвої мети та ціннісних орієнтацій сучасної молоді щодо отримання нею вищої (в тому числі технічної) освіти.
Предмет дослідження – сформованість навчальної мотивації студентства та гуманістичні, особистістно орієнтовані засади її продуктивного коректування в процесі навчання.
Здійснючи соціально-психологічний аналіз чинників, що формують ціннісні орієнтації особистості, ми розглядаємо їх як якості (або властивості), що вважаються нею корисними в соціальному плані і відповідають певному світогляду та виступають абстрактивним і загальним принципом відносно моделей поведінки особистості в межах певної культури чи суспільства. Цей світогляд, завдяки процесу соціалізації, члени суспільства вважають досить важливим, тому соціальні цінності формують головні принципи, навколо яких інтегруються (або можуть інтегруватися) особистісні та соціальні цілі [5, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Мотивація навчальної діяльності студентів

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок