Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Поняття особистості.Самосвідомість, Я-концепція особистості

Поняття особистості.Самосвідомість, Я-концепція особистості

Назва:
Поняття особистості.Самосвідомість, Я-концепція особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,91 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Сутність та основні характеристики особистості. Поняття «індивід», «людина», «суб’єкт», «особистість», «індивідуальність» і їх взаємозв’язок.
Ще в 1937 р. Г. Оллпорт нарахував 49 визначень особистості, почерпнутих з філософії, теології, юриспруденції, соціології та психології. Сьогодні, природно, таких визначень значно більше.
Людина водночас являє собою і біологічну істоту, і соціальну, вона є і суб'єктом природи, і суб'єктом суспільних відносин. Виходячи з цього, для розуміння специфіки особистості необхідне розрізнення понять «індивід», «особистість», «індивідуальність». Найбільш чітко такий поділ здійснив у своїх роботах О.М. Леонтьєв.
Індивід — це поняття, що характеризує людину як біологічну істоту, індивід — це представник виду, що відрізняється від інших його представників. Індивідами ми народжуємося, особистостями стаємо.
Особистість — це відносно пізній продукт суспільно-історичного й онтогенетичного розвитку людини, особистість — поняття соціальне, вона «виробляється» тією сукупністю суспільних відносин, у які людина вступає в міру свого розвитку.
Індивідуальність — сукупність властивостей і особливостей, характерних для даної людини, що відрізняють її від інших індивідів і особистостей. Це поняття біосоціальне, оскільки ми відрізняємося один від іншого найрізноманітнішими проявами, одні з яких є характеристиками індивіда (колір очей, статура тощо), інші ж характеризують особистість (система цінностей, структура самосвідомості, уявлення про сенс життя).
Сьогодні поняття «індивідуальність» набуло дещо іншого значення. Якщо термін «особистість» характеризує, насамперед, діяльне зображення людини в очах інших, то поняття «індивідуальність» відображає внутрішню самостійну сутність людини. Індивідуальність — це самовизначеність і відокремленість особистості, її виділеність з-посеред інших. Таке оформлення власної унікальності і неповторності припускає усвідомлення, відрефлексованість людиною свого життя, внутрішній діалог із самим собою.
Отже, особистістю ми стаємо. Таким чином, особистість — це людина, яка досягла певного рівня психічного розвитку, пройшла деякий шлях, «набуваючи» на цьому шляху різних властивостей і якостей. Які факти власного життя, які свої характеристики могли б ми привести як аргументи, якби нам раптом знадобилося довести кому-небудь, що ми — особистість? Напевно, ми говорили б про те, що в нас є свої погляди й переконання, своє ставлення до світу, своя система оцінок і моральних вимог, що ми вміємо володіти собою, робити вибір між різними варіантами власної поведінки.
Усе це, безумовно, правильно. Тому можна погодитися з визначенням, яке належить сучасному російському психологу. Б.С. Братусю: «Стати особистістю — це, по-перше, зайняти певну життєву, насамперед, міжособистісну моральну позицію; по-друге, у достатньому ступені усвідомлювати її і нести за неї відповідальність; по-третє, затверджувати її своїми вчинками, справами усього свого життя».
Для розуміння природи особистості потрібно з'ясувати співвідношення цього поняття з іншими поняттями, що використовуються як у класичній, так і в сучасній психології. Це насамперед поняття індивіда, людини, особистості, індивідуальності, суб'єкта.
Людина народжується на світ з генетично закладеними в неї потенційними можливостями стати саме людиною. Не слід вважати, що немовля — це «чиста дошка» (tabula rasa), на якій під впливом соціуму «пишуться» ознаки людяності. Немовляті притаманні анатомічні та фізіологічні властивості тіла й мозку, що належать тільки людині. Вони забезпечують у перспективі оволодіння прямоходінням, знаряддями праці та мовою, розвиток інтелекту, самосвідомості тощо. Але система біологічних, генетичних, анатомічних, фізіологічних чинників передбачає становлення людини лише в певних соціальних, культурно-історичних умовах цивілізації. Щоб підкреслити біологічно зумовлену належність новонародженої дитини і дорослої людини саме до людського роду та відрізнити їх від тварин, використовують поняття індивіда як протилежне поняттю особини тварини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Поняття особистості.Самосвідомість, Я-концепція особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок