Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та основні напрямки ТОП

Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та основні напрямки ТОП

Назва:
Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та основні напрямки ТОП
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,71 KB
Завантажень:
318
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та основні напрямки ТОП
План
1. Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та загальні положення ТОП. Історія становлення.
2. Вільгельм Райх і психологія тіла.
3. Біоенергетика О. Лоуена.
4. Біосинтез та інші підходи в ТОП.
Література:
1. Психотерапевтичекая энциклопедия / Под ред. Б.Д.Карвасарского. – СПб., 2000
2. Рудестам К. Групповая психотерапия. Психокоррекционные группы: теория и практика: Пер. с англ.: М., 1990
3. Кондрашенко В.Т., Донской Д.И., Игумнов С.А. Общая психотерапия: Рук. для врачей. – М.: Изд. Инст.Психотерапии, 2001
1. Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та загальні положення ТОП. Історія становлення.
Тілесно-орієнтована психотерапія (англ. bodywork) – напрям у психотерапії, в якому психологічні проблеми пацієнтів розглядаються у їх зв’язку з особливостями функціонування тіла.
Особливість ТОП – у цілісному підході до людини. Тобто особистість розглядається ТОП як єдине ціле: Тіло + Розум + Душа = Особистість.
Тіло людини може розповісти нам про її проблеми та характер набагато швидше і більше, чим це зробить сама вона.
Тіло пам’ятає все: у ньому нагромаджуються усі наші почуття, переживання, важливі події, негативний життєвий досвід, причому з самісінької нашої появи, коли ще не йде мова про свідомість й свідому пам'ять. Таким чином через тіло можна працювати з емоціями, сферою відношень, самоприйняттям.
Психологія тіла – це найкоротша дорога до несвідомого, джерел наших проблем. Разом з тим робота із тілом спрямована не лише на розв’язання психологічних проблем та лікування психічних розладів, але й на загальне оздоровлення організму.
ТОП не піддається цензурі свідомості пацієнта й тому діє швидше й ефективніше багатьох вербальних методик.
Тілесно-орієнтований напрям у психотерапії є тією галуззю знань про людину, в якій вперше почалось вивчення та використання ознак та властивостей тілесності.
Тілесно-орієнтований підхід у психотерапії представлений багатьма школами, ми ознайомимось лише з основними. Об’єднуючим принципом цього підходу є положення про те, що, застосовуючи різні впливи на тіло людини, можна досягти позитивних змін її душевного стану.
Тілесно-орієнтована психотерапія виникла у лоні психоаналізу, в 30-х роках ХІХ ст. Саме З.Фройд вперше сформулював твердження «Я – є перш за все вираження тілесного «Я»», але в силу особистісних особливостей уникав вивчення впливів тілесних процесів на психіку. Окрім цього, З.Фройд навряд чи уявляв собі як можна застосовувати тілесні знаки у психотерапевтичних цілях. Щодо психоаналітичного методу він ставив два завдання, що розв’язувались вербально: 1) надання допомоги пацієнту в усвідомленні змісту матеріалу, витісненого у несвідоме за допомогою методу вільних асоціацій та аналізу сновидінь; 2) використання техніки аналізу опору з переносом. Погоджуючись в цілому з наявністю соматичних реакцій на душевне потрясіння Фройд не уявляв собі генетичної спорідненості психічних та соматичних явищ. Творець концепції несвідомого недооцінював пам'ять тіла, яка зберігає смисл явищ та є своєрідним «складом» несвідомого. Перші кроки у розумінні явища тілесності були зроблені учнем Фройда Шандором Ференці, який розробив «активну техніку» у психотерапевтичних цілях. Новий метод разом із процедурою аналізу передбачав активну участь пацієнтів у процесі самовиліковування. Пацієнти Ференці співали, грали на фортепіано, записували поетичні ідеї, а також виконували релаксаційні вправи з метою актуалізації змісту несвідомого. Ференці першим вказав на паралелізм та подібність процесів мислення та іннервації м’язів, а також досліджував характер через класифікацію паттернів поведінки. Але родоначальником тілесно-орієнтованої психотерапії вважається Вільгельм Райх, учень З.Фройда і Ш.Ференці, який вибудував першу чітку психологічну теорію, що розкриває взаємозв’язок тіла і психіки. Райхівська теорія «Характерної аналітичної вегетотерапії» наочно демонструє зв'язок між характером і звичними для людини реакціями на стрес, пат тернами стримування життєвої енергії, локалізацією м’язевих напружень і типом неврозу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Тілесно-орієнтована психотерапія. Теоретичні основи та основні напрямки ТОП

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок