Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Педагогічна ситуація як об'єкт системного аналізу

Педагогічна ситуація як об'єкт системного аналізу

Назва:
Педагогічна ситуація як об'єкт системного аналізу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,14 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Педагогічна ситуація як об'єкт системного аналізу”


Розглядаючи колектив школярів як систему, ми працювали з об'єк-том, що має певну стабільність і відносно постійну структуру, тобто при створенні теоретичної моделі (його системного опису) головна увага зверталася на акценти, притаманні стійким системам. Головною пробле-мою було привернути увагу читача до того, що залежно від певного рівня інтеграції і його наслідків (системних якостей) соціальна спільнота може розглядатись як оптимальна (колектив) чи несприятлива для роз-витку (корпорація). Це зумовлювало певні труднощі, бо деякі описові прийоми містили відповідні установки неявно, контекстно. Тому чита-чеві доводилося самому розбиратись у тому, чи йдеться про сформовану систему, чи про систему, що тільки формується.
Тепер перейдемо до розгляду іншого класу систем, адже будь-яка педагогічна ситуація є системою динамічною, що виникає переважно спонтанно (під впливом унікальної комбінації обставин), має не об'єкт-ну, а часову вісь організації подій. Проте будь-якій ситуації також притаманні основні якості системних об'єктів. Розглядаючи їх, ми спи-ратимемося на алгоритм, наведений на початку розділу.
1. Педагогічна ситуація виникає як результат інтеграції певних подій, інколи доволі віддалених за часом і якісно різнорідних. Виступаючи окремими і часто зовнішньо незалежними фактами життя дитини і діяль-ності педагога, ці події в межах окремої педагогічної ситуації виявляються взаємопов' язаними.
Якою логікою, наприклад, можна зв'язати воєдино період життя немов-ляти та поведінку дитини в підлітковому віці? Проте саме в немовляти виникло й зафіксувалося базове емоційне ставлення до навколишнього світу як чужого, ворожого, такого, що відкидає її. А згодом і поведінка підлітка в конкретний момент обов'язково міститиме як значущий еле-мент ситуації і цю індивідуальну особливість.
Істотно змінити безпосередню ситуацію взаємодії може також випадко-ва подія, наприклад, якщо учень напередодні побачив учителя в іншому світлі, ніж завжди. Тому сьогодні він не сприймає його вказівок, погір-шує стосунки. Проте вчителеві, який учора не помітив учня, ця поведін-ка незрозуміла. Щоб зберегти здатність розв'язати проблему, він має усвідомити, що є якісь обставини, які зумовлюють поточні події, тобто не орієнтуватися на лінійну логіку (ситуація, зумовлена безпосереднім чинником), а шукати системний вплив.
2. Кожна окрема подія або навіть «ланцюжок» з них не могли б привести до певного результату, що спостерігається (характеру перебі-гу ситуації, її емоційної забарвленості, сили опору педагогічному впливу з боку учня або ступеня тиску, що реалізує вчитель).
Наприклад, сам по собі факт, що вчитель поставив учневі явно зани-жену оцінку, був би психологічно менше травмівним, якщо б за ним не стояли:
а) певні стосунки в сім'ї, де дитину можуть покарати за низьку оцін-ку, або не дати обіцяну раніше нагороду, або ж дорікати їй за чужу помилку (в цьому разі - необ'єктивність учителя);
б) становище серед інших учнів і рівень домагань самої дитини, який може варіюватися від бажання довести свою незалежність, відвертого хизування нею до пристрасного прагнення через визнання з боку вчите-ля (значущої людини для учнів) покращити свій статус;
в) певний характер стосунків самого учня як з конкретним учителем, так і з педагогічним колективом в цілому (його може хвилювати реак-ція улюбленого вчителя на низьку оцінку або те, що нею підкріплюється недовіра до його здібностей з боку іншого).
3. Усі ці чинники нібито «вибудовуються» в певну ієрархію: одні з них в даній (і тільки в даній!) ситуації є максимально значущими, інші -менше, хоча і ті, й інші сприяли виникненню відповідної події. Ієрар-хія чинників, як і їх зміст та якісні особливості кожного, зрештою, ви-значають і характер ситуації, і найсприятливіші шляхи її розв'язання. Тому причина, що була визначальною в одній ситуації, в іншому випад-ку, навіть за зовнішньої однаковості подій, може бути майже не зна-чущою.
4. Як сама подія, що зумовила ситуацію, так і кожен з її актив-них учасників не існують відокремлено, вони включені в певні систе-ми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Педагогічна ситуація як об'єкт системного аналізу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок