Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Прикладна соціальна психологія:досвід та перспективи розвитку

Прикладна соціальна психологія:досвід та перспективи розвитку

Назва:
Прикладна соціальна психологія:досвід та перспективи розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,67 KB
Завантажень:
188
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему:
Прикладна соціальна психологія:
досвід та перспективи розвитку


В наш час з усією очевидністю постала потреба у прикладній соціальній психології, а саме у застосуванні теоретичних соціально-психологічних знань для розв’язання конкретних завдань в політиці, економіці, сфері виховання, навчання тощо. У статті на основі аналізу теорії і практики соціальної психології з’ясовуються шляхи перспективного розвитку прикладних соціально-психологічних досліджень.
Ефективність розвитку і застосування прикладної соціальної психології залежить від стану соціально-психологічної теорії. Попри порівняно молодий вік соціальної психології як науки, можливості використання її положень на практиці були продемонстровані ще на межі ХІХ – ХХ століть. Йдеться, передусім, про застосування соціально-психологічного знання у рекламній справі. Відтоді на Заході прикладні соціально-психологічні дослідження набули значного поширення.
Що стосується, зокрема, американського досвіду, то більшість соціальних психологів США вважають основним напрямом ефективного розвитку соціальної психології подальше вдосконалення її теорії. Російський же соціальний психолог П. Шихірєв зазначає, що центральне місце в тріумвіраті „методологія – теорія – перевірка і застосування”, відповідно до позитивістських настановлень, посідає спосіб отримання даних. А доля теорії – систематизувати дані, здобуті в результаті застосування методу. І тому, вважає вчений, природним є те, що у вдосконаленні методу проглядається основна можливість подальшого просування на шляху наукового пізнання. Виходячи з цього, зауважує дослідник, немає нічого дивного в тому, що американські соціальні психологи ставлять перед собою завдання: усунути, наскільки це взагалі можливо, із об’єкта свого дослідження все людське; дослідити його в максимально очищених від впливу сторонніх чинників обставинах, котрі дозволяють виявити певний і двозначний зв’язок між залежною і незалежними перемінними, по можливості повністю цей зв’язок контролювати; точно його виміряти і описати так, щоб він міг бути верифікований; перевірити істинність теоретичних положень, установити достовірності за допомогою дослідів. Головна ж ідея така: нагромадивши достатню кількість окремих фактів, виявити в них стійкі причинно-наслідкові зв’язки, закономірності й закони [20].
Коли говорять про основний метод, то мають на увазі, передусім, лабораторний експеримент, який, незважаючи на критику, залишається провідним методом. Популярність у США лабораторного експерименту криється в прийнятих методологічних засадах: методологічну основу американської парадигми пояснення становлять принципи методологічного індивідуалізму, експериментальної психологічної соціальної психології. Водночас дослідник може керуватися і позанауковими інтересами – необхідністю публікуватися, бажанням отримати певний статус в науковому світі тощо. При цьому лабораторний експеримент цілком природно потрапляє в поле зору зацікавлених осіб. Окрім лабораторного експерименту особливо розвиваються методи, мінімально пов’язані з вербальним самозвітом піддослідних: вдосконалюються методи спостереження, котрі раніше використовувалися невиправдано мало (розробляється техніка спостереження за невербальною поведінкою, переміщеннями в просторі тощо); інтенсивно вивчаються методи психофізіологічного дослідження соціально-психологічних феноменів (недавно, для прикладу, було створено вимірювач психологічного стресу – пристрій, який може розрізняти емоційні модуляції голосу).
На сторінках американської наукової преси гостро дискутується проблема етики соціально-психологічного дослідження: якщо піддослідний заради забезпечення високої якості дослідження не повинен знати про істинну його мету, то його можна обманути, що, у свою чергу, позбавляє людину права бути людиною (в тому числі і в соціально-психологічному експерименті) і зводить її до рівня піддослідної тварини.
З цієї проблеми випливає інша: в якій мірі допустимим є обман, а якщо він недопустимий, то які прийоми повинні його замінити? Тут простежується стурбованість не лише етичною стороною справи, але й практичною долею емпіричного дослідження в американській соціальній психології, адже обман як необхідний прийом (хоч трохи значущі дослідження, як виявляється, невіддільні від обману) навряд чи сприятиме авторитету самої соціальної психології [20].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Прикладна соціальна психологія:досвід та перспективи розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок