Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Деякі психологічні механізми політичного єднання

Деякі психологічні механізми політичного єднання

Назва:
Деякі психологічні механізми політичного єднання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,48 KB
Завантажень:
114
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Деякі психологічні механізми політичного єднання

  
У попередньому розділі було розглянуто деякі психологічні особливості ідеологічної діяльності політичних партій, а саме інтелектуальну та чуттєво-вольову її сфери. Вони, поряд з іншими, є психологічними чинниками політичного єднання людей у партію та навколо неї, і тому партії якоюсь мірою є репрезентантами та індикаторами вузлових проблем, навколо яких зосереджується масова політична свідомість.   
Ідеологія партії стає стимулюючим, рушійним чинником політичного єднання особистостей (тут цей термін уживається як збірне поняття, рівнозначне поняттю "члени суспільства", "громадяни країни" тощо) у тому разі, коли, по-перше, зміст ідеологем, уся концепція партійної програми збігається з інтересами особистості, по-друге, не розходиться з її світоглядною системою, по-третє, не суперечить її моральним засадам, по-четверте, не створює в її уяві ефекту розходження між змістом проповідуваного і способами його реалізації.   
Але, виявляється, у нинішній політико-психологічній ситуації цього не досить, щоб людина "подалася" до партії. Головним чинником тут виступає потреба особистості самоактуалізовуватися саме в політичній діяльності. І саме ця суто психологічна обставина інколи переважає над соціальною, яка сформульована тезою "партія — виразник інтересів певної групи суспільства".   
Соціальна та політична структуралізація суспільства. У дебатах українських політологів часто повторюється пояснення слабкості політичних партій, усієї багатопартійної системи початковим, навіть зародковим етапом структуралізації українського суспільства.   
Але якщо ми в Україні маємо ще не структуроване суспільство, то звідки ж тоді (на якій соціальній основі, на підставі яких класових чи інших інтересів) з'явилися і діють понад 40 політичних партій та ще десятки різних громадських рухів і об'єднань? Очевидно, самого лише цього суто соціального фактору — структуралізації суспільства — не досить для розуміння процесу розвитку багатопартійної системи. Напевно, існують і, відповідно, мають бути досліджені комплекси інших чинників. Адже, справді, низка партій в Україні з'явилася, не маючи соціальної бази. Їх засновники, аби досягти лідируючого становища в суспільстві, зайнялися створенням політичних партій за аналогією, орієнтуючись на досвід багатопартійних систем Заходу та дожовтневої Росії.   
Як тут не пригадати відомої сталінської схеми "маси — класи — партії — вожді". Але в тому випадку було більше здорового глузду: маси ділилися на класи, партії були передовою частиною свого класу і виділяли зі свого середовища вождів. Нині ж в Україні часто можна почути: "Я програв вибори, бо за мною не стояла політична партія". Тобто маємо справу з амбітними інтересами, задля задоволення яких створюються партії. Парадоксально, але це факт, і тому політична структуралізація українського суспільства випереджає соціальну.   
Однак хоча потреба особистості самоактуалізуватися в політиці і спричинює створення деяких партій, вона не є визначальною. Розглядаючи соціально-психологічні закономірності функціонування політичних партій, О.Юр'єв указує на психологічні потреби суспільства в продуктах політики і вводить поняття психологічного простору політики, поділеного на певну кількість клітинок. Кожна партія заповнює свою клітинку, розуміючи, у міру своїх можливостей, потреби суспільства в продуктах політики. І партій має бути стільки, скільки цих клітинок, а їхні програми повинні відповідати потребам цих клітинок [61].   
Якщо, розвиваючи тезу О.Юр'єва, з'ясувати комплекс психологічних потреб суспільства в продуктах політики і міру їх задоволення кожною із сучасних партій України, то можна було б виявити незадоволені потреби і на цій підставі прогнозувати появу нових партій. А за рівнем задоволення судити про те, наскільки швидко суспільство втратить потребу в даній партії. Такі прогнози були б вельми цінними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Деякі психологічні механізми політичного єднання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок