Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Настановний смисл психічного як результат інтеріоризації.Д.М.Узнадзе (1886 — 1950)

Настановний смисл психічного як результат інтеріоризації.Д.М.Узнадзе (1886 — 1950)

Назва:
Настановний смисл психічного як результат інтеріоризації.Д.М.Узнадзе (1886 — 1950)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,27 KB
Завантажень:
227
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
На тему:
Настановний смисл психічного як результат інтеріоризації.
Д.М.Узнадзе (1886 — 1950)


Д.М. Узнадзе з самого початку відкидає традиційну точку зору на психо-логію як науку про свідомість. Якщо вважати, що пізнання, почуття і воля є свідомими актами, тоді перехід від тілесних процесів до суб'єктивно-психічних буде зовсім не зрозумілим, а питання про відношення тілесного і суб'єктивного виявиться неправильно поставленим. Психолог змушений буде визнати паралелізм тіла і душі, тому що ніякого переходу від тілесного до психічного в плані традиційної психології уявити не можна. Відкидаючи ідею паралелізму, Узнадзе заперечує можливість ототожнення психічного і свідомості. Йдучи далі, він визнає необхідність припустити наявність якоїсь форми психічного, яка не збігається зі свідомою формою його існування та навіть передує їй.
Узнадзе відкидає також "психологію несвідомого", яка не розуміє того важливого факту, що несвідоме і свідоме психічне життя — це лише дві послідовні форми розвитку єдиної психіки. Психоаналіз не дає позитивної характеристики несвідомого. Проблема розвитку психіки по суті випадає. Узнадзе робить закид тій психології, яка не цікавилася проблемою постання психічного як несвідомого процесу, не досліджувала, як виникає цей процес і як відбувається його перехід в активний стан. Питання про зв'язок свідомого і несвідомого, вважає Узнадзе, ставиться вперше у науковій школі, пов'язаній з його ім'ям. "Ступеню свідомих психічних процесів з необхідністю передує активність психіки, що протікає без будь-якої участі свідомості; існує... досвідомий ступінь розвитку психіки"; "Ступінь розвит-ку психіки, що передує свідомості, є установка"'.
У праці "Експериментальні основи психології установки" Узнадзе визначає установку таким чином: "У результаті попередніх дослідів у піддослідного створюється певний специфічний стан, котрий не піддається характеристиці як явище свідомості. Особливістю цього стану є те, що він передує появі певних фактів свідомості... Цей стан, не будучи свідомим, усе ж становить своєрідну тенденцію до певних змістів свідомості. Пра-вильніше за все слід було б назвати цей стан установкою суб'єкта, і це то-му, що, по-перше, це не окремий зміст свідомості, який протиставляється іншим змістам свідомості і вступає з ними у взаємовідношення, а певний цілісний стан суб'єкта; по-друге, це не просто який-небудь зміст його психічного життя, а момент його динамічної визначеності. І, нарешті, це не який-небудь певний, окремий зміст стану суб'єкта, а цілісна спрямо-ваність його в певний бік на певну активність. Словом, це, скоріше, уста-новка суб'єкта як цілого, ніж яке-небудь із його окремих переживань, — його основна, його первинна реакція на вплив ситуації, в якій йому до-водиться ставити і вирішувати задачі". Так, якщо дати піддослідному читати текст, екаємо, латинською мовою, а згодом, коли він звикне до цьо-го тексту, запропонувати йому які-небудь російські слова, складені з літер, що мають спільне начертання з латинськими, то піддослідний протягом дея-кого часу і ці слова буде читати як латинські.
Для виникнення установки (настанови, настановлення), як показали досліди Узнадзе, досить двох елементарних умов — якої-небудь актуальної потреби у суб'єкта і ситуації її задоволення. Той або інший стан свідомості, її певний зміст виростають лише на основі цієї установки. Уста-новка не пов'язується зі змістом свідомості, тому характеризувати її в термінах свідомості Узнадзе вважає неможливим.
Виходячи з таких теоретичних засад, Узнадзе відкидає ряд "догматичних" передумов традиційної психології.
Спершу він піддає критиці постулат безпосередності, без будь-яких підстав перенесений у психологію із фізики. Відповідно до нього причини змін у світі психічних явищ слід шукати в них самих, тобто психічні явища зумовлюються психічними же причинами. Найбільшої критики з боку Уз-надзе зазнала асоціативна психологія, яка мислить зв'язок між елементами чисто психологічно. Цей же недолік Узнадзе закидає гештальтпсихології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Настановний смисл психічного як результат інтеріоризації.Д.М.Узнадзе (1886 — 1950)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок