Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Предмет, засоби, знаряддя, умови праці як компоненти трудового поста

Предмет, засоби, знаряддя, умови праці як компоненти трудового поста

Назва:
Предмет, засоби, знаряддя, умови праці як компоненти трудового поста
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,61 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Предмет, засоби, знаряддя, умови праці як компоненти трудового поста
План
1. Вимоги до фізичних факторів робочого середовища
2. Вимоги до хімічних факторів робочого середовища

Об'єктивні та суб'єктивні основні детермінанти зображено на рис. 3.1:
Система регуляторів людської поведінки своєрідна і є надзвичайно складною психологічною структурою. Найважливіше завдання психології праці як науки — вивчати факти та закономірності психологічної регуляції функціонування і формування людини як суб'єкта праці, створення інформаційних умов для практики формування системи відповідних психічних регуляторів.
Основні їх групи такі:
1. Образ об'єкта (предмета праці, зовнішніх засобів, умов і виявлення трудової діяльності):
а) чуттєвий (сенсорний, перцептивний);
б) репрезентативний конкретний (пам'яті, уявлення);
в) репрезентативний абстрактний (поняття, схеми, системи понять, засвоєні системи, пам'ять, засвоєні алгоритми дій).
2. Образ суб'єкта:
а) актуальний "Я — образ" (знання свого функціонального стану в певний момент у системі міжлюдських відносин, своїх можливостей і обмежень);
б) узагальнений образ ("Я — концепція" — яв минулому, я нині, я в майбутньому, я серед інших, я як представник професійної спільноти, як організм, як індивідуальність, як член суспільства).
3. Образ суб'єктивно-об'єктивних і суб'єктивно-суб'єктивних відносин:
а) потреби, стани, зумовлені потребами;
б) емоції, почуття, емоційні відносини;
в) характер як властива людині система стійких відносин;
г) спрямованість особистості, світогляд.
Усі названі регулятори належать до категорії "суб'єктивний образ" [2; 3; б; 6; 7].
Характеристику основних компонентів професійного середовища дає Е. А. Клімов [3, с. 17]. Перевірити; перетворюючи — обробити, упорядкувати, організувати, вплинути, обслужити; для пошукових — винайти, придумати, знайти новий результат, зразок, варіант.
Знаряддями праці Б. А. Клімов пропонує вважати не тільки інструменти обробки, а й будь-які засоби, які підсилюють здібності людини як об'єкта праці. До знарядь праці він відносить вимірювальні інструменти, прилади, автомати, апарати і "функціональні засоби організму". Це предмети і засоби праці, фізичне, хімічне, біологічне, соціально-психологічне й естетичне середовище. За його визначенням, предмет праці — це система властивостей і взаємовідношень речей, явищ, процесів, якими людина, яка працює на відповідальному трудовому посту, повинна подумки або практично оперувати (розпізнавати, враховувати, упорядковувати, перетворювати, зберігати або відшукувати їх). Ці взаємозв'язки можуть належати п'ятьом основним типам предметів праці, які визначають, за класифікацією Б. А. Клімова, тип професії: біологічні спеціальності (предмет праці — природа, живі організми), технологічні (технічні системи, матеріали, енергія), соціономічні (люди, групи, колективи), сигномічні (знакові системи), артономічні (художні образи або їхні елементи).
Другою класифікаційною ознакою професій і спеціальностей, за Клімовим, є мета праці, "результат якої вимагає або очікує від людини суспільство". Мета праці — визначити професійні завдання. Для спеціальностей це завдання розпізнати, розрізнити, визначити, оцінити, розібратися (виразні засоби поведінки, мови, правила вирішення теоретичних і практичних завдань). Програмою для аналізу фізичного середовища може бути "ергономічна контрольна карта", яку прийняв II Конгрес з ергономіки в 1964 р. [9]. У ній сформульовано питання щодо мікроклімату, шуму й інших шкідливих факторів, характеру організації праці, робочого місця, фізичного і психічного навантаження (освітленість, читання, розміщення приладів, особливості органів управління, вимоги до слуху, дотику тощо).
Розчленування соціального середовища повинно визначатися цільовою установкою дослідження, вважає В. А. Ядов "Якщо завдання вивчення трудової діяльності полягає у визначенні умов, які стабілізують сьогоднішній стан процесу, то можна спробувати виділити функціональні та дисфункційні зв'язки процесу праці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Предмет, засоби, знаряддя, умови праці як компоненти трудового поста

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок