Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів

Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів

Назва:
Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,24 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів


В умовах сьогодення формування нової парадигми професійної підготовки вимагає більш цілеспрямованого впливу на студентів та посилення їх навчально-пізнавальної діяльності.
Педагогічною наукою накопичено значний досвід щодо активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів. Однак, відомі педагоги, психологи й дидакти мають різні погляди щодо її реалізації.
Можна виділити два сучасних підходи до здійснення активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів.
Одні автори розглядають активізацію пізнавальних інтересів як діяльність студентів на окремих етапах навчального процесу за умов використання різноманітних форм і методів навчання (А.А. Вербицький], А.М. Вергасов, В. Перевозкіна, В.І. Рибальський, А.М. Смолкін та ін.).
Друга частина авторів вважає активний пізнавальний інтерес рисою особистості, тобто передбачають створення необхідних і достатніх умов, які сприятимуть підтримці активності студентів протягом всього освітнього процесу. Тоді пізнавальний інтерес набуває стійкого характеру і стає особистісною якістю студента як суб’єкта навчально-пізнавальної діяльності (Л.А. Аврамчук, Л.Б. Богоявленська, І.І. Ільясов, О.О. Конопкін та ін.).
Кожен з цих підходів є доцільним і важливим. Не дивлячись на наявність різних підходів до здійснення активізація навчально-пізнавальної діяльності, дослідники цієї проблеми погоджуються в одному, що активізація – це й процес, й результат стимулювання активності особистості студентів за рахунок знаходження оптимального співвідношення між традиційними та інноваційними педагогічними методами, організаційними формами й засобами в сучасній освіті.
За думкою Т.І. Шамової, використання обох підходів в діалектичній єдності дозволяє сформувати єдину точку зору на поняття сутності пізнавальної активності, яку необхідно розглядати і як мету діяльності, і як засіб її досягнення, і як результат.
Доцільною є думка З.І. Слєпкань про те, «що активізація навчально-пізнавальної діяльності студентів розуміється як цілеспрямована діяльність викладача, спрямована на розробку і використання такого змісту, форм, методів, прийомів і засобів навчання, які сприяють підвищенню пізнавального інтересу, активності, творчої самостійності студентів у засвоєнні знань, формування навичок і вмінь, застосування їх на практиці. Це напрямок діяльності студентів на пошуки вдосконалення нових знань» [2, с.64].
В процесі активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів та розвитку особистих здібностей і нахилів велику роль відіграє мотивація діяльності та створення відповідної ціннісно-мотиваційної сфери.
Виняткову важливість мотивації в розвитку інтелекту підкреслює К. Ізард: „…вона необхідна для творчості” [1, с.453-455].
Уперше слово «мотивація» вжив німецький філософ А. Шопенгауер в статті «Чотири приципи достатньої причини». Потім цей термін міцно увійшов у побут для пояснення причин поведінки людини. Мотивацію досягнень почали вивчати у 40-х роках XX століття психологи Г. Маррей та Давид К. МакКлелланд.
Проблема мотивації навчання давно стоїть і перед педагогічною теорією та практикою. Ще Я. Коменський писав, що всіма можливими засобами треба запалювати в дітях палке прагнення до знань та навчання.
Велику увагу питанням формування мотивації до навчання приділяли Ю.К. Бабанський, Г.П. Бевз, В.М. Вергасов, А.К. Маркова, А. Маслоу, М.І. Махмутов, С. Рубінштейн, М.Н. Скаткін, Г.І. Щукіна та ін. Зокрема, О.А. Реан, Т.В. Андреєва і Н.М. Кіреєва, доводять, що висока позитивна мотивація може компенсувати відсутність високих здібностей, а І.П. Ільїн визначив найважливіші фактори, які значно впливають на формування позитивних мотивів до навчання.
Багато уваги цій проблемі приділяли психологи П.Я. Гальперин, Н.О. Менчинська, В.М. Ямницький та ін. За твердженням В.С. Бережної і О.А. Хоменко «серед усіх існуючих мотивів можна виділити первинні (що зумовлені фізіологією), загальні (природжені, але не зумовлені природою) та вторинні (набуті).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок