Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Політико-культурна модернізація - важливий напрям цивілізаційного поступу України

Політико-культурна модернізація - важливий напрям цивілізаційного поступу України

Назва:
Політико-культурна модернізація - важливий напрям цивілізаційного поступу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,12 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Політико-культурна модернізація - важливий напрям цивілізаційного поступу України


В радянську добу історії України науковці особливу увагу приділяли дослідженню універсальних, наднаціональних проявів феномену культури. Ця традиція стимулювалась офіційними чинниками, які утверджували ідеологічну настанову на формування так званого «радянського народу». За таких обставин «національне у культурі зводилося до суто зовнішніх формальних ознак, етнічного забарвлення, а, отже, прирікалось на «саморозчинення» у всезагальному культурному універсумі, історичну безперспективність» /Шудря К.П.Національна культура як філософська проблема // Національна культура у сучасній Україні.К.,1995.-С.7/. Але жодна культура не може існувати поза меж національного буття. З іншого боку, саме культура є тим головним засобом, що творить націю, забезпечує її життєвість. Особливо це стосується політичного компоненту національної культури з його ідеєю політичного суверенітету народу, національної держави, традиціями міжетнічних і міждержавних стосунків, досвідом виживання в складних геополітичних обставинах. З погляду на це, відродити українську націю можна лише відродивши та збагативши її політичну культуру, яка впродовж тисячоліття формувалась народом, але й руйнувалась завойовниками.
Поняття «національна політична культура» не тотожне категорії «політична культура нації». Політична культура посткомуністичної української нації - це складний феномен, в якому українські національні цінності співіснують з російськими та радянськими, комбінуються з ліберальними, соціал-демократичними та іншими космополітичними орієнтаціями. В цій культурі є латентні й тіньові структури, вчорашні й нинішні офіційні символи й настанови. Носіями цих політико-культурних компонентів виступають як різні суспільні групи, так і одні й ті ж сили. Національна українська політична культура містить лише ті цінності та настанови, які визначають суверенні якості української спільноти, характеризують її як суб’єкт своєї долі й міжнародного політичного життя. З погляду на те, що політична культура, як і будь-яка інша, не може сформуватись за лічені роки, що на це потрібні десятиліття й століття політичної творчості народу, слід сказати, що основними складовими власненаціональної української політичної культури є інерційна культура суверенних епох існування української державності та культура національно-визвольної боротьби українського народу. Саме її складові - національна ідея, національні мрії, цілі, цінності, настанови, переконання, символи, стереотипи мислення та поведінки - стали основою відродження української нації. Однак ця політична культура не є цілісною, сформованою, адекватною вимогам часу, а коло її активних носіїв вельми вузьке й часто далеке від керма деравної влади.
Специфіка сучасного українського суспільства в тому, що це, по-перше, перехідне суспільство, суспільство, що модернізується - переходить до загальноцивілізаційних форм життя і, по-друге, спільнота, в якій суверенності набирає корінна нація, відроджується національна держава. В суспільствах такого типу протікає п’ять основних політико-культурних процесів: відмирання, трансформація, відродження, запозичення та формування. Відмирають, руйнуються структури старої культурної системи - комуністичної, колоніальної, тоталітарно-авторитарної. Основними трансформаційними процесами є перехід від радянської, російської культури до національної, від автократичної до демократичної, від моноідеологічної до плюралістичної. Відродженню автентичної української політичної культури у значній мірі сприяють українські ментальні настанови, система національної культури в цілому. Політико-культурне запозичення є одним з найбільш динамічних процесів у сучасному українському суспільстві. В його розвиткові зацікавлені як прогресивні сили України, так і весь цивілізований світ. Проте особливої ваги вимагає закріплення власних політичних винаходів й раціоналізацій, якими все більше збагачується вітчизняне життя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Політико-культурна модернізація - важливий напрям цивілізаційного поступу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок