Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Поведінка як функція особистісних факторів і факторів оточення. Психологічна "теорія поля" і вектор інтеріоризації.К. Левін (1890 — 1947)

Поведінка як функція особистісних факторів і факторів оточення. Психологічна "теорія поля" і вектор інтеріоризації.К. Левін (1890 — 1947)

Назва:
Поведінка як функція особистісних факторів і факторів оточення. Психологічна "теорія поля" і вектор інтеріоризації.К. Левін (1890 — 1947)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,58 KB
Завантажень:
108
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Поведінка як функція особистісних факторів і факторів оточення. Психологічна "теорія поля" і вектор інтеріоризації.
К. Левін (1890 — 1947)


Курт Левін стоїть близько до гештальтпсихології, але він істотніше, глибше визначає головний предмет психологічного дослідження: якщо про-блема значущості протиставляється фізикалістськи мислимому стимулу, то сам стимул може стати рушійною силою тоді, коли він із зовнішнього пере-творюється на внутрішній. Власне кажучи, не зовнішня, об'єктивна фізична природа стимулу робить його таким. Він стає стимулом, коли пере-творюється на психічний феномен.
Стимул може діяти лише в тому випадку, якщо він викликає біль. Нама-гання уникнути болю є істотним фактором поведінкової реакції. Але таке прагнення означає вже мотиваційний аспект поведінки.
Протягом трьох десятиліть своєї діяльності як психолога Левін розроб-ляв те, що в широкому розумінні називається мотивацією людської по-ведінки. Асоціативні або інстинктивні структури мають бути достатньою мірою активізовані силами потягу, потребами та квазіпотребами, які пере-творюються згодом на тимчасові інтереси, інтенції. Левін переборює у своєму вченні про мотиваційні аспекти поведінки ідею "ізоморфізму" між безпосереднім досвідом та мозковою динамікою.
Мотивація виявляється не ізоморфно структурним зв'язком середовища, а певною результантом) зовнішнього та внутрішнього середовища. Оскільки справжнє значення ситуації вбирає в себе людський фактор, то і мотивація виявляється також (і навіть більшою мірою) "гуманізованою". Ось чому свій головний науковий інтерес Левін спрямовує насамперед на соціальну, а не фізіологічну, психологію.
"Поле" як одне з найважливіших понять левінської системи стало не мозковим полем, ізоморфним безпосередньому індивідуальному досвіду, а більше соціальним оточенням індивіда. Сама людська особистість постала системою, що містить у собі субсистеми, які взаємодіють одна з одною. Як-що особливість активна, субсистема перебуває в напруженні; діяльність пе-рервано — напруження залишається до виконання дії. Якщо діяльність не може бути завершена, напруження субституюється або дренажується.
Провідна формула поля, за Левіном, має біхевіористичний відтінок B=t(pE), тобто поведінка залежить від взаємодії особистості та оточення. Левін, шукаючи структури особистості, що визначають її поведінку, уходить від ідеї впливу досвіду на неї, не хоче домішувати апперцептивні компонен-ти, щоб безконечно не ускладнювати і не заплутувати свою формулу по-ведінки. Згідно з теорією поля, поведінка не залежить ні від минулого, ні від майбутнього, а тільки від сучасного. Цей фізикалізм (фізичні тіла мають властивості, але не мають досвіду) контрастує як з телеологічною вірою, згідно з якою майбутнє є причиною поведінки, так і з асоціанізмом, який твердить, що минуле є такою причиною.
Левінівське "поле" як "життєвий простір" містить у собі "особистість та її психологічне оточення". Психологічне (або поведінкове) оточення є, правда, оточенням у тому сенсі, як воно сприймається й розуміється осо-бистістю. Воно є оточенням, яке співвідноситься з її теперішніми потребами і квазіпотребами. Левін у зв'язку з цим висуває ряд понять, які мають пояс-нити поведінку: позитивна або негативна валентність; вектор як напря-мок руху в бік об'єкта або від нього; локомоція як рух у певному напрямі; бар'єри, що затримують або блокують локомоції; фрустрація, що виникає перед бар'єром, а при зростанні напруження завершується випадковою, не-спрямованою дією. Своєрідність підходу у вивченні мотивації привела Левіна до необхідності звернутися до комбінації топології та векторного аналізу — відповідно для розробки карти "життєвого простору" і для об-робки мотивів.
Незважаючи на те, що діаграми та рівняння чітко репрезентують ситу-ацію, труднощі викладу матеріалу полягають в тому, що результанта двох векторів при вивченні людської поведінки не може бути знайдена за допо-могою паралелограма сил. Якщо особистість бачить одну бажану мету на півночі, іншу — рівнобажану — на сході, вона не може рухатись на північний схід, а здійснює вибір.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поведінка як функція особистісних факторів і факторів оточення. Психологічна "теорія поля" і вектор інтеріоризації.К. Левін (1890 — 1947)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок