Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Теоретична модель структури педагогічної діяльності

Теоретична модель структури педагогічної діяльності

Назва:
Теоретична модель структури педагогічної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,10 KB
Завантажень:
160
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Теоретична модель структури
педагогічної діяльності”


Ефективним напрямом подолання розбіжностей між системами про-фесійної підготовки та педагогічної діяльності є розробка теоретичної моделі, яка була 6 інваріантною в обох системах. Потреба у такій моде-лі зумовлена загальним контекстом життєдіяльності студента і працюючо-го педагога, його багатоаспектністю, при якій робити необхідні порівняння (тобто із загального тла подій виокремлювати ті, що мають спільні істотні ознаки) дуже важко. Адже подекуди зовнішньо схожі події визнача-ються принципово різними механізмами, тоді як явища, що здаються зовсім несхожими, мають спільні корені.
Наявність такої інваріантної моделі дає змогу впорядковувати зв'язки між поточними подіями життя у навчальному закладі та майбутньою професійною діяльністю. її окремі структурні складові слугують своє-рідними логічними центрами для відповідного аналізу.
Проте функції такої моделі не обмежені завданням методично забезпе-чити можливість зіставлення двох систем - навчальної та професійної. Цю модель зручно використовувати під час розгляду поточних подій з метою аналізу поведінки та чинників, що її зумовлюють. Вона забезпечує впорядкування рефлексивного супроводу поведінки людини, усвідом-лення нею того, що відбувається, або безпосередньо в момент прояву активності, або після нього. Осмислення того, яким чином реалізуються провідні детермінанти будь-якої ситуації, дає людині можливість глиб-ше збагнути те, що відбувається або щойно відбулося.
Таке оперативне усвідомлення дуже важливе у професійній діяль-ності, адже визначення, осмислення й розуміння тих чи тих аспектів власної поведінки можливе лише за умови, коли відповідні явища підведено під певні поняття, що «схоплюють» їх сутність. Тільки тоді людина в конкретних життєвих ситуаціях може піднятися в метаплан події, усвідомити її із загальносистемних позицій (доцільності, значущості, ефективності, необхідності та достатності тощо).
Перш ніж перейти до визначення складу цієї моделі, зробимо певні теоретичні пояснення. Адже навіть дослідники, які займаються відповід-ними розробками, подекуди плутаються у визначенні структурних одиниць системного об'єкта, використовуючи як синоніми терміни «елемен-ти» і «компоненти». Проте в межах системного підходу ці поняття мають різні смисли і зміст. Під елементами, що утворюють систему, розуміють той «матеріал», з якого її побудовано, ті якісно відмінні склад-ники, що становлять елементарний зміст системи. Компонентом виступає та найменша частина системи, на рівні якої ще виявляються системні властивості. Пояснімо це на прикладі.
Уявімо таку специфічну систему, як житловий багатоповерховий будинок. Під час його будівництва використовують різні елементи - це можуть бути як первинні матеріали (залізо, бетон, дерево, вапно, папір), так і виготовлені з них предмети (рами, блоки, балки, двері, цегла, цвяхи, шпалери та ін.). Проте жодна з цих складових ще не має властивостей системи «житлове приміщення», тобто системних ознак. Вона інтегрується у відповідну систему, втрачаючи свою неза-лежність і певною мірою вихідні якості, начебто «розчиняється» у ній. Систем-ні якості несуть у собі такі структурні компоненти, як поверх, квартира. При цьому саме компонент «квартира» найповніше втілює у собі ті системні якості, заради яких і зводиться будинок (житло для людини з відповідною сукупністю функціональних послуг). Безумовно, цей поділ відносний, бо, наприклад, у гуртожитку первинним компонентом є окрема кімната. Можна розглядати і таку систему, як житловий квартал, тоді його первинним компонентом буде будинок, а елементами - окремі квартири тощо.
Ще один приклад - хімічна структура речовин, наприклад води. Тут струк-турною одиницею, що зберігає системні якості, тобто компонентом, є молекула Н20. Елементарний склад води становлять атоми оксигену та гідрогену, які, вступивши у системний зв'язок, втратили свої власні якості та утворили не тільки нову структуру, а й нове явище.
Визначення та змістове наповнення співвідношень «елемент» та «ком-понент» не є остаточним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Теоретична модель структури педагогічної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок