Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Засоби педагогічної діяльності

Засоби педагогічної діяльності

Назва:
Засоби педагогічної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,18 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Засоби педагогічної діяльності


Як уже зазначалося, вищим рівнем роботи вчителя з урахуванням умов діяльності є їх переведення в ранг засобів цієї діяльності, тобто в той інструмент, за допомогою якого здійснюється необхідне педагогічне перетворення.
У процесі життєдіяльності кожна людина оволодіває найрізноманітні-шими прийомами і засобами перетворення навколишнього світу, які значно розширюють її індивідуальні можливості. Фахівець - це людина, яка цілеспрямовано оволоділа засобами відповідної діяльності. Так, у навчаль-ному закладі майбутні вчителі не просто оволодівають знаннями, вміння-ми й навичками, вони водночас формують себе як особистість - голов-ний засіб впливу на учнів. На жаль, цей процес нерідко недооцінюють і викладачі, і самі студенти, які вважають, що для ефективної професійної діяльності важливіше накопичити якомога більше методичних рецептів. Менше представлені у навчальних програмах і засоби виховного впливу на дітей. Майже не розглядається й методично не забезпечується психо-терапевтична місія шкільного вчителя, який надає оперативну психологічну допомогу школярам, консультує їх з багатьох життєвих питань.
У процесі підготовки майбутніх педагогів найчастіше губиться цілий шар ефективних засобів педагогічного впливу: інструментування без-посередніх стосунків з учнями, мовні висловлювання вчителя, його невербальная поведінка. Студенти вивчають психологію як наукову дисципліну, як засіб опису певних життєвих явищ, однак не оволодівають нею на рівні технологій взаємодії з учнями та саморегуляції. Внаслідок цього вчителі нерідко навіть не підозрюють, що саме вони своїми діями, вислов-люваннями провокують учнів на опір, викликають у них психологічний захист, неадекватну поведінку. Недостатньо використовуються і техно-логії взаємодії, що зарекомендували себе як ефективні (наприклад, ме-тодика контактної взаємодії з важкими підлітками).
Наведімо приклад. Психологи вважають, що в процесі взаємодії між людьми тільки 7 % змісту, що передається партнерові, міститься безпо-середньо у висловлюваннях; 38 % інформації передається голосом (висотою тону, тембром); 55 % - за допомогою міміки і пантоміміки. При цьому немовленнєві засоби несуть найважливішу інформацію - про значущість повідомлення для того, хто його висловлює, про його став-лення до співрозмовника тощо.
Інколи вважають, що вчитель повинен звертати всю свою увагу на формулювання мовленнєвого повідомлення. Міміка та пантоміміка при цьому незначущі, адже обсяг, зміст навчальної інформації від цього не змінюються. Однак, інтонуючи свій голос, учитель має можливість ви-ділити найважливішу інформацію, смисловий центр повідомлення. Він привертає увагу учнів або притупляє її монотонним викладанням; по-казує, що йому цікаво працювати зі слухачами або всім своїм виглядом демонструє, що все це йому набридло. Рухаючись по класу, збільшує або зменшує дистанцію взаємодії. Під час відповіді дивиться у вічі учневі - отже, прагне підтримувати контакт, відводить погляд - і учень може зробити висновок, що вчитель його не слухає. Нерідко вчителі просто не знайомі з арсеналом потенційно доступних або необхідних засобів впливу, не можуть контролювати повною мірою свою поведінку й те, як вона діє на учнів, не розуміють своїх можливостей, ігнорують багато важливих аспектів взаємодії, тому їхня поведінка часто має не-конгруентний характер - те, що вчитель говорить, і те, що він виражає невербально, суперечать одне одному.
Неконгруентною поведінка вчителя може стати і тоді, коли він заці-кавлений у продовженні взаємодії з учнем, однак використовувані ним форми організації цієї взаємодії спричиняють блокування бесіди, втрату контакту. Наприклад, учитель хоче провести індивідуальну бесіду з учнем, викликати в нього довіру до себе, з'ясувати деякі питання. Для цього йому потрібно досягти повноцінного спілкування, встановити кон-такт, збудити в співрозмовника прихильність до себе. Проте він і гадки не має, що ті форми висловлювань, які він використовує, фактично зво-дять між ним та учнем бар'єри, спричинюють психологічний опір.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Засоби педагогічної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок