Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні аспекти діяльності політичних партій та функціонування багатопартійної системи

Соціально-психологічні аспекти діяльності політичних партій та функціонування багатопартійної системи

Назва:
Соціально-психологічні аспекти діяльності політичних партій та функціонування багатопартійної системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,58 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні аспекти діяльності політичних партій та функціонування багатопартійної системи


Основні напрями психологічних досліджень діяльності політичних партій. Проблема тематичного розмежування  
Багатопартійність в Україні стала доконаним фактом із 1991 р., відколи вона утвердилася і як соціальне явище, і як психологічний феномен. Діяльність політичних партій сприймається масовою свідомістю як характерна ознака процесу демократизації суспільства. А наявність у кожної партії свого електорату, незалежно від його кількісних параметрів, є свідченням прийняття українською спільнотою багатопартійної системи.   
Можна впевнено говорити про незворотність розвитку багатопартійності, і тому осмислення цього процесу, надто його глибинних — соціально-психологічних — основ є актуальним і з наукового, і з практичного погляду.   
Але спочатку слід зробити два зауваження методологічного порядку. Перше стосується самого підходу до досліджень психологічних аспектів діяльності політичних партій, який випливає з їхньої головної соціальної функції — бути знаряддям здобуття й утримання влади, впливати на масові настрої і свідомість. Отже, психологічно діяльність політичних партій охоплює всі три можливі рівні — особистісний, груповий та масовий, загальносуспільний. А відтак маємо розглядати три комплекси соціально-психологічних явищ: політичність як одну з основних сутностей особистості та індивідуально-психологічну основу діяльності партій; психологічні особливості самої цієї діяльності; нарешті соціально-психологічні чинники функціонування багатопартійної системи загалом.   
Друге зауваження стосується тематичної визначеності проблеми. Бо між основними галузями сучасної суспільствознавчої думки (політологія, соціологія та політична психологія) ще не визначився чіткий тематичний поділ у вивченні проблем діяльності політичних партій.   
Проте вже здійснено перші спроби провести тематичне розмежування між цими трьома науковими дисциплінами. Так, автори навчального посібника "Психология и политика" розглянули проблему в найзагальнішому вигляді: чим, наприклад, предмет політології відрізняється від предмету політичної психології або соціології політики [21]. Є необхідність поглиблювати цей напрям, бо він відкриває можливість чіткіше окреслити коло недосліджених проблем багатопартійності, над якими мають зосередитися політичні психологи, дає їм змогу побачити свої тематичні межі і тематичні можливості.   
Методологія проблеми спонукає суспільствознавців осмислювати сутність політичної партії як соціально-історичного феномена. Аналізуючи її, політологи першочергову увагу звертають на історичне призначення політичної партії, її соціально-політичні функції, з'ясовують місце партій у політичній структурі суспільних устроїв різних типів, пробують віднайти загальні закономірності діяльності та розвитку партій.
Соціологія політики досліджує діяльність конкретних партій конкретної країни в конкретних ситуаціях і часі, головну увагу приділяючи тому, якою є міра прийняття та підтримки населенням (реґіону чи країни загалом) партій як явища взагалі і кожної партії конкретно. З'ясовують соціологи також міру впливу партій на суспільне життя, на громадські настрої та думку (на тлі впливу економічних, соціальних та політичних чинників).   
У психологів політики свої напрями досліджень. Лаконічно їх коло можна окреслити так: психологічні фактори політичного життя; психологічні механізми політичного єднання; соціально-психологічні чинники виникнення, функціонування та відмирання політичних партій; психологічна готовність суспільств до прийняття політичних об'єднань; особливості та стереотипи сприймання програмних цілей політичних партій.   
Така галузь науки, як психологія історії, має з'ясовувати стан масових настроїв та свідомості в минулі, але конкретні, особливо переломні, періоди. І прагне пояснити, чому учасники історичних процесів діяли саме таким чином, а не інакше.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Соціально-психологічні аспекти діяльності політичних партій та функціонування багатопартійної системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок