Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Умови педагогічної діяльності

Умови педагогічної діяльності

Назва:
Умови педагогічної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,49 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Умови педагогічної діяльності”


Перш ніж перейти до виявлення специфіки умов у педагогічній діяль-ності, спробуймо визначити, чому вони є ЇЇ структурним елементом. Адже умови - це те, на тлі чого відбувається ця діяльність, те, що пере-буває нібито поза її межами.
Справді, предмети і явища, що створюють умови діяльності, фактично є щодо неї зовнішніми обставинами. Проте вони для людини, яка діє, не нейтральні. Умови інтегруються в структуру діяльності через ту сукупність емоцій і психічних станів, які вони породжують (емоційне тло ситуації та діяльності в цілому).
Ось приклад, який доводить, що марно боротися з наслідками (поведін-кою дітей), треба виявити причину (умови, що її породжують).
В інтернаті між вихованцями була постійна ворожнеча. Всі прагнення вихо-вателів запобігти сутичкам, переключити увагу дітей на конструктивніші сто-сунки та заняття були марними, допоки не поставили мету - з'ясувати, що ж є джерелом усіх тих зіткнень. Виявилося, що головне «вогнище» локалізу-ється в одному місці - там, де коридор, що вів у їдальню, різко повертає. Саме тут два потоки вихованців, рухаючись назустріч один одному, прагнули «зрізати відстань», постійно перетиналися, причому кожен вважав, що він має рацію і прагнув «відновити справедливість». Потім ці конфлікти неминуче переходили і в навчальні класи, і в майстерні.
Адміністрація прийняла рішення - зробити поворот більш плавним. Здава-лося б, дрібниця, але незабаром атмосфера в інтернаті нормалізувалася.
Питання про те, що слід вважати умовами діяльності, дуже складне. Це і соціальна атмосфера в суспільстві, державі (престиж знань, статус педаго-гічної професії), і міжособистісні стосунки, і стиль керівництва в школі, й типологічні особливості вчителя, і психологічні особливості учнів, і від-мінності класу як особливого колективного суб'єкта, і наявність тривалих або ситуативних конфліктів. Умов, що прямо чи опосередковано впливають на ситуацію, так багато, що вимога до вчителя «враховувати всі умови діяльності» видається нереальною, особливо зважаючи на те, що одні й ті самі умови на різних осіб можуть справляти протилежний вплив. Так, один учень може навчатися тільки у цілковитій тиші, іншому для підвищен-ня розумової працездатності потрібне звукове тло. В одного учня низька оцінка на попередньому уроці загострює відчуття відповідальності, він хоче відразу ж виправити її. Інший вважає, що винний учитель, і всупе-реч йому перестає готуватися до уроків. Тут ситуативна умова (негатив-ний слід від ситуації конкретного конфлікту з учителем) підкріплюється «умовою багаторазової дії» - індивідуальним характером реагування учня.
Шляхом підвищення ефективності роботи над умовами як структурним елементом діяльності може бути такий підхід. Учитель вибудовує кілька значущих систем: систему стабільних умов, які дуже повільно змінюються, що потенційно притаманні будь-якій ситуації та істотно впливають на біль-шість людей; систему локальних умов, що мають безпосереднє значення тільки для конкретних ситуацій взаємодії; систему умов, що мають най-більший вплив на вчителя особисто, допомагають або заважають діяльності, та ін. Щодо першої системи він може виробити власні прийоми врахуван-ня умов (періодично вносячи відповідні корективи у поточні події, оволо-діваючи типовими формами реагування на їх вплив). Щодо системи влас-ної залежності від умов діяльності, то тут потрібно працювати передусім над собою, формуючи толерантність до дії негативних чинників, використо-вуючи систему адекватних психологічних захистів і компенсацій тощо.
Будуючи узагальнену систему умов, учителеві слід звертатися до різноманітних аспектів шкільного життя. Багато цікавого і корисного він може знайти серед досягнень виробничої психології, фізіології праці, естетики, дизайну. Наведімо приклади, які підтверджують, що інколи на педагогічну діяльність впливають доволі несподівані чинники.
Здавалося б, який стосунок до настрою має колір стін, підлоги, зага-лом інтер'єр класної кімнати? Хіба хтось із учнів або вчителів, звикнувши, звертає на це увагу? Проте психологи стверджують протилежне.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Умови педагогічної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок