Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Розвиток математичного мислення студентів фізико-математичних факультетів

Розвиток математичного мислення студентів фізико-математичних факультетів

Назва:
Розвиток математичного мислення студентів фізико-математичних факультетів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,70 KB
Завантажень:
383
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Розвиток математичного мислення студентів фізико-математичних факультетів


Зміст
Вступ
1. Математичне мислення та його ознаки
2. Задача як засіб інтелектуального розвитку студентів
3. Психологічні принципи формування математичного мислення з використанням навчальних задач
Висновки
Література


Вступ
Одним із завдань навчання математиці у вищому навчальному закладі є забезпечення рівня математичної культури, необхідного для повноцінної участі студентів у майбутній професійній діяльності. Математика є унікальним засобом формування не тільки освітнього, а й розвиваючого та інтелектуального потенціалу особистості.
Зокрема, перед викладачем математичних дисциплін постає проблема розвитку математичного мислення майбутніх фахівців, тобто теоретичного мислення, побудованого на об'єктах математики. Це є також важливим фактором успішного оволодіння студентами математичною наукою.
У зв'язку з цим постають проблеми пошуку, визначення умов ефективного розвитку математичного мислення студентів.
Одним із засобів розвитку інтелектуальної сфери студентів є задачі. Саме розв'язуванню задач приділяється значна частина навчального часу при викладанні математичних дисциплін у ВНЗ. При цьому необхідно визначити сутність математичного мислення як психічного процесу, встановити взаємозв'язок між навчанням студентів розв'язувати математичні задачі та розвитком мислення. Це допоможе знайти такі методи і прийоми, організаційні форми навчання (серед яких можуть бути як традиційні, так і відносно нові), за яких в найбільшій мірі проявиться розвиваюча функція задач.


1. Математичне мислення та його ознаки
Мислення - це соціальне обумовлений, нерозривно пов'язаний з мовою психічний процес пошуків та відкриття істотно нового, процес опосередкованого та узагальненого відображення дійсності у ході її аналізу та синтезу. Мислення виникає на основі практичної діяльності з чуттєвого пізнання і далеко виходить за його межі [11].
Процес мислення в навчальній діяльності - це процес пізнання. Він будується за відомою у психології теорією пізнання, у якій умовно можна виділити наступні етапи:
сприймання (на основі чуттєвих органів);
осмислення;
узагальнення;
практичні дії.
На основі найпростіших методів пізнання - словесних, наглядних, практичних - відбувається процес навчального пізнання.
Якщо необхідно цей процес ускладнити, наприклад, процес сприймання та осмислення будується на більш складній методиці проблемного (самостійного) вивчення, то в цьому випадку розумова діяльність максимально орієнтується на заключний етап - абстрактне пізнання (узагальнення).
Як правило, коли кажуть про розвиток мислення у процесі навчання математиці, то мають на увазі розвиток математичного мислення. Звичайно, це вірно: у процесі навчання математиці слід у першу чергу турбуватися не взагалі про розвиток мислення, а саме про розвиток математичного мислення [9].
А.Я. Хінчин, відомий математик, що глибоко цікавився проблемами навчання математиці, вказав на чотири характерні ознаки математичного мислення:
1. «доведенное до предела доминирование логической схемы рассуждения...»
2. «...лаконизм, сознательное стремление всегда находить кратчайший, ведущий к данной цели логический путь, беспощадное отбрасывание всего, что не абсолютно необходимо для безупречной аргументации».
3. «…четкая расчлененность хода аргументации».
4. Скурпулезная точность символики [24, с. 38].
Вивчення математичних дисциплін у ВНЗ являє собою складний процес, основними цільовими компонентами якого є:
- засвоєння студентами системи математичних знань;
- оволодіння студентами певними математичними вміннями та навичками;
- розвиток мислення студентів.
Ще не так давно вважалось, що успішна реалізація першої та другої із цих цілей математичної освіти автоматично приводить до успішної реалізації третьої цілі, тобто вважалось, що розвиток математичного мислення відбувається у процесі навчання математиці спонтанно. Це вірно, але лише в деякій мірі.
Результати досліджень багатьох вітчизняних та зарубіжних психологів та дидактів показали, що математичне мислення є не лише одним із найважливіших компонентів процесу пізнавальної діяльності, але й таким компонентом, без цілеспрямованого розвитку якого неможливо досягнути ефективних результатів оволодіння математичною наукою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Розвиток математичного мислення студентів фізико-математичних факультетів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок