Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Цілепокладання в педагогічній діяльності

Цілепокладання в педагогічній діяльності

Назва:
Цілепокладання в педагогічній діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,76 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Цілепокладання в педагогічній діяльності”


Діяльність учителя спрямована передусім на іншу людину, тобто все те, що він робить, має сенс лише тоді, коли в особистості його учня, вихованця акумулюється той науковий і соціальний досвід, який має бути переданий йому педагогом. Звичайно, можна сперечатися щодо змісту цього досвіду та його якісних особливостей (учитель передає учневі лише знання, чи відповідає за його виховання, особистісний розви-ток загалом), але сам факт спрямованості на іншу людину не викликає сумніву. Тільки те, що втілюється, інтегрується у внутрішній світ кон-кретних учнів, має сенс і визначає цінність педагогічної діяльності.
Проте, виступаючи водночас ще й формою реалізації певного соціально-го та державного замовлення, педагогічна діяльність отримує модус ще однієї системи - формалізованої професійно-рольової (тобто діяльнос-ті за певними нормативами, «сценаріями»). Ця система також висуває свої вимоги у вигляді поширених у суспільстві уявлень про типову педагогічну діяльність. Ці уявлення охоплюють: тип особистості вчителя, який збігається з відповідною роллю; типову професійно-рольову поведінку, в тому числі міру реалізації активності сторін, що беруть участь у педагогічній взаємодії; набір засобів, за допомогою яких ця діяльність реалізується, і типові умови її здійснення; очікувані результати; склад осіб, які здійснюють перевірку і корекцію діяльності вчителя та ін. Окремі уявлення відображено у відповідних законодавчих актах, інші існують у вигляді методичних рекомендацій або просто суспільної думки, але в будь-якому разі вони істотно впливають на діяльність конкретних педа-гогів. Тому поряд із провідною, системоутворювальною метою (переда-вання соціального досвіду, конструктивний вплив на формування нової особистості) педагогічна діяльність висуває перед виконавцем також інші цілі - відповідати певному еталонові вчителя, професійно-рольо-вим очікуванням навколишніх людей, відтворювати зміст і певні струк-турні елементи діяльності в типовій формі.
Окрім того, будь-яка дія вчителя - не просто виконання соціального замовлення або професійно-рольова поведінка, це і його безпосереднє (і, отже, ненормативне, менш залежне від правової або соціальної регу-ляції) життя в усій його психологічній розмаїтості, багатоаспектності, унікальності, тобто ще одна система, на яку слід зважати. Ця система зумовлює низку вимог до цілепокладання в діяльності конкретного вчителя: зберегти себе, своє фізичне та психічне здоров'я, досягти пси-хологічного комфорту, забезпечити задоволення життєво важливих або ситуативно, локально актуалізованих потреб тощо.
Усі ці види цілепокладання мають право на існування. Уявімо вчителя, який ігнорує перший рівень - життєзабезпечення (назвемо його его-центричним). Забуваючи про себе, своє фізичне та психічне здоров'я, він згодом неминуче стає виснаженою, зацькованою істотою з цілим комп-лексом захворювань, зовнішніх та внутрішніх особистісних конфліктів і проблем. У вчителів найчастіше трапляються нервові зриви, захворю-вання нервово-соматичного характеру, які руйнують серцево-судинну, дихальну, опорно-рухову, травну системи, порушують голосовий апа-рат. І якщо вчитель ігнорує сигнали про негаразди від власного організ-му, то рано чи пізно це негативно позначиться на його здоров'ї, праце-здатності, якості й ефективності професійної діяльності.
Без цілепокладання другого рівня (формально-рольової відповідності) діяльність конкретної людини втрачає професійну специфіку. Ігнору-ючи цілі цього рівня, вчитель відмовляється від використання ефектив-них стратегій і тактик педагогічної діяльності, нагромаджених досвідом багатьох поколінь. Цим самим він нібито бере на себе відповідальність за «створення» нової системи діяльності, яка не має історичних коренів. Бунтівник, анархіст, воїн-одинак - усі ці якості вельми привабливі для молодого покоління і, безумовно, є позитивними для багатьох професій. Окрім педагогічної. Адже за діями конкретного вчителя - долі довірених йому дітей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Цілепокладання в педагогічній діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок