Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Розвиток української психології. Культурологічні засади у тлумаченні історії психології

Розвиток української психології. Культурологічні засади у тлумаченні історії психології

Назва:
Розвиток української психології. Культурологічні засади у тлумаченні історії психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,99 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
на тему:
Розвиток української психології. Культурологічні засади у тлумаченні історії психології


В науці, більш ніж в якій іншій інституції людства,
необхідно вивчати минуле для розуміння теперішнього.
Джон Десмонд Бернал
Розвиток української психології
Розвиток української психології неможли-вий без осмислення та узагальнення великого історичного спадку вітчизняної психологічної науки. Вивчення історії психологічної думки в Україні є одним із найактуальніших завдань, що постали перед дослідниками. Останнім часом вийшла низка праць, в яких частково розв'язується означена проблема. Однак у більшості з них розглядаються тільки питання історії психології Наддніпрянської України, але залишається нерозкритою історія психологічної думки Західної України останньої чверті XIX — першої половини XX століття.
Як відомо, Україна наприкінці XIX — на початку XX століття входила до складу різних держав. Більша частина української етнографічної території належала до Російської імперії. Західна частина українських земель перебувала під владою Австро-Угорщини (Східна Галичина й Північна Буковина входили до складу Австрії, а Закарпатська Україна — до Угорщини). Хоча розвиток психології в кожному з регіонів України відбувався в руслі світової науки, але ж мав і свою специфіку, яку необхідно вивчати.
Тепер, коли в Україні йдуть активні процеси усвідомлення національної історії, культури, науки, необхідно знати, як вони розвивалися в різних регіонах. Ці знання не лише збагатять нас інформацією про погляди різних учених, які для багатьох залиша-ється terra incognita, вони дадуть змогу побачити місце вітчизняної науки, в тому числі й психології, у світовій науці: її загальні риси, з одного боку, і своєрідність — з іншого.
Історія психологічної думки Західної України останньої чверті IX — першої половини XX століття ще не розроблялася, але для цього необхідно ввести в науковий обіг маловивчені й навіть невідомі теорії і факти, зіставити їх з уже відомими і вписати загальну картину розвитку світової психології. Весь парадокс полягає в тому, що ми краще обізнані з іноземними теоріями напрямами, ніж зі сторінками вітчизняної психології, в якій багато ґрунтовного, цікавого й такого, що заслуговує на увагу вивчення. Тому роботи, які б усебічно висвітлювали досягнення вітчизняної науки, дуже необхідні.
У XIX — на початку XX століття Україна мала низку наукових центрів (Київ, Одеса, Харків та ін.), в яких розвивалася психологіч-на наука. Одним з таких центрів у Західній Україні став Львів, де було започатковано проведення фундаментальних досліджень, що пізніше, певною мірою, визначили розвиток вітчизняної психології.
Серед нині діючих українських університетів, перший було засновано у Львові в 1661 році. Упродовж багатьох десятиліть точилася вперта боротьба між українцями та поляками за мову викладання. І хоча в 1871 році було скасовано обмеження в цій царині, Львівський університет фактично полонізувався. Наукові роботи писалися в основному польською мовою.
Таким чином, коли йдеться про Західну Україну останньої чверті XIX — першої половини XX століття, то мова творів не може бути аргументом, щоб вважати або не вважати того чи іншого мислителя українським.
Свої дослідження й матеріали вчені Західної України мали змогу публікувати в таких журналах, як «Друг», «Дзвін», «Молот», «Народ», «Жит'є і Слово», «Нива», «Наука», «Богослов'я» та багатьох інших. Усього в Західній Україні того часу видавалося 4/5 журналів усієї України.
В 1873 році у Львові було засновано Товариство ім. Шевчен-ка, яке спочатку мало літературний характер. 1876 року, коли посилилася реакція в Росії й стали забороняти видання україн-ською мовою, вирішено було перетворити це Товариство на Наукове Товариство ім. Шевченка. Кошти для цього Товариства збиралися по всій Україні.
З 1892 року розпочато друкування «Записок Наукового Товариства ім. Шевченка». Всього з 1892 по 1948 рік побачило світ 168 томів цього видання.
З кінця XIX століття Львівське Наукове Товариство ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Розвиток української психології. Культурологічні засади у тлумаченні історії психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок