Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат: Рольова компетентність і адаптивність особистості

Рольова компетентність і адаптивність особистості / сторінка 2

Назва:
Рольова компетентність і адаптивність особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,88 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Ще однією складовою рольової компетентності є рольова гнучкість, тобто уміння легко переходити від однієї ролі до іншої. В багатьох життєвих ситуаціях буває необхідність відмовлятися від деяких ролей, що в певних умовах стають неконструктивними та перетворюються в джерело психологічних проблем. Негнучка, ригідна особистість немовби "застряє" на окремих ролях, не може відмовитися від них, або прийняти на себе нову роль. Така особливість стає причиною її низької адаптивності. Це особливо помітно в період соціальної кризи, коли стрімко змінюються умови життя, перебудовується рольова структура суспільства. Багато людей не можуть пристосуватись до нових соціальних ролей, не здатні засвоїти нові вимоги до професійної діяльності та інших видів соціальної активності. На перший погляд, така безпорадність притаманна людям старшого віку, але насправді людей як з високим, так і з низьким показником рольової гнучкості досить багато в усіх вікових групах, хоча він має тенденцію знижуватись з віком людини.

Третім параметром рольової компетентності є рольова глибина, тобто володіння глибинною структурою ролей, опора в рольовій поведінці не лише на рольові очікування оточуючих (хоча зовсім не враховувати їх неможливо - це також веде до дезадаптації особистості), а й на такі особистісні складові, як рольова Я-концепція, рольове переживання. Останнє є дуже важливим компонентом життєвої ролі, оскільки воно виступає індикатором включеності ролі в життя людини, зрештою - це показник психологічного володіння роллю. Рольове переживання - це сукупність своєрідних емоційних станів та процесів, що супроводжують рольову поведінку. Потреба в рольовому переживанні (тобто потреба особистості в новому чуттєвому досвіді, що набувається в процесі виконання ролей) - також важлива складова рольової глибини особистості. Крім того - здатність до глибоких рольових переживань - це одна зі складових акторського мистецтва, для якого без сумніву треба володіти високою рольовою компетентністю.

Нарешті, четвертим компонентом рольової компетентності виступає здатність до рольової децентрації та прийняття ролі інших (протилежна якість носить назву рольовий егоцентризм). Вміння приймати ролі інших розглядається як основна мета соціалізації особистості в концепції Дж. Міда. Воно вважається досить цінною якістю людини і допомагає їй адаптуватись в соціумі, зокрема - уникати рольових конфліктів.

Рольова децентрація - це складне психологічне утворення, що включає цілу низку умінь та здібностей: здатність до перевтілення, тобто вміння грати ролі інших (це дуже добре видно на прикладі роботи актора, власне - це основний компонент акторських здібностей); рольова емпатія, тобто прийняття ролі іншої людини, здатність "приміряти" її на себе, розуміти внутрішню логіку, вміння дивитися на світ очима цієї людини, з позиції її рольової Я-концепції; рольова рефлексія, тобто уміння оцінити себе, свою рольову поведінку зі сторони, с точки зору інших людей, здатність визначати і прогнозувати рольові очікування до себе.

Окремо слід зупинитися на понятті "уявні ролі", тобто ролі, які виникають не в реальній рольовій поведінці, а в ситуаціях, створених людською фантазією. Це відбувається при сприйнятті художньої творчості (в найбільшій мірі - літератури, театру, кіно). Рольова децентрація передбачає уміння перевтілюватися в образи, що відповідають таким уявним ролям, та ідентифікуватися з героями творчості. Подібні психологічні процеси притаманні різним видам активної творчості людини: літературної, театральної, музичної, малярської тощо. В процесі рольової децентрації, як правило, виникає рольове переживання, що має неабиякий терапевтичний ефект. Він знайшов використання в великій групі методів психотерапії: психодрамі, арттерапії, бібліотерапії та багатьох інших.

Описані показники взаємопов'язані між собою. Так, існує негативний статистичний зв'язок між рольовою гнучкістю та глибиною, а також між глибиною та варіативністю. Це означає, що широка рольова варіативність та висока рольова гнучкість часто пов'язані з поверховістю ролей, а значна рольова глибина (тобто здатність до довільної зміни сили рольових переживань від повного його зникнення до почуття потрясіння та катарсису) характерна для обмеженого репертуару психологічних ролей. Проте, у випадках високої рольової компетентності можливий істотний розвиток здавалося б несумісних між собою параметрів. Це свідчить про те, що ми маємо справу з інтегральним психологічним феноменом з досить складною структурою, і в його характеристиці повинні враховуватись вклади всіх окремих компонентів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Рольова компетентність і адаптивність особистості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок