Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат на тему: Рольова компетентність і адаптивність особистості

Рольова компетентність і адаптивність особистості / сторінка 3

Назва:
Рольова компетентність і адаптивність особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,88 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Рольова компетентність певним чином пов'язана з цілісністю особистості. Чим багатша система життєвих ролей людини, тим багатоаспектніше її соціальне обличчя, тим багатогранніше її взаємодія з різноманітними соціальними ситуаціями, до яких вона може краще адаптуватися. Для такої особистості явище атрофії ролей, яке може спостерігатися в критичні моменти життя, не буде в значній мірі патологічним, адже втрачені ролі можуть бути заміщеними іншими, в тому числі і уявними.

Атрофія ролей, як і інші види рольового дефіциту, є причиною збіднення особистісного рольового репертуару. Особистісні ролі - це форми прояву людської індивідуальності в соціальній поведінці. Втілюючись в соціальні ролі, вони, тим не менш, виражають особистісні типажи, характери. В драматургії такі ролі називають характерними. В житті людини часто окремі особистісні ролі виявляються пригніченими, заблокованими, відповідні сторони особистості - нерозвинутими через те, що відповідні сфери життєдіяльності колись придушувалися, витіснялися, не отримали належного розвитку.

Компенсувати нерозвинуті особистісні ролі, відновити втрачену спонтанність допомагає метод психодрами, зокрема техніка "антиролі". Психодраматична група знаходить для кожного її учасника таку особистісну роль, яка відповідає особливостям поведінки, в найменшій мірі їй притаманим. Здійснення антиролі в спеціальній грі дозволяє реалізувати значні, раніше заблоковані, особистісні резерви, наприклад, звільнити витіснені прояви сексуальності, дати вихід почуттям, які до цього вважалися неприпустимими. Підвищена таким чином рольова компетентність не тільки сприяє самопізнанню, а й допомагає розв'язати багато психологічних проблем.

Від рольової компетентності залежить здатність людини долати життєві кризи, які можна трактувати як зміну життєвих ролей особистості [9, с. 69-79]. Життєва криза може розглядатись як рольовий конфлікт у сфері життєвих ролей, суть якого полягає в труднощах формування нових ролей, або неможливості відмови від старих, що втратили своє життєве значення і перетворилися на гальмо особистісного розвитку. Розвинена рольова компетентність допомагає подолати життєву кризу з меншими негативними наслідками для особистості: висока рольова гнучкість сприяє легкості, а отже і гармонійності зміни життєвих ролей; рольова варіативність допомагає компенсувати недостатньо розвинуті ролі іншими ролями з багатого рольового репертуару людини.

В процесах рольової компенсації важливе значення мають уявні ролі, які створюються в процесі творчої діяльності людини та творчого самовираження. Уявні ролі є важливими компонентами внутрішнього світу людини, а зрештою - життєвого світу особистості в цілому. Уявна роль може допомогти подолати життєву кризу навіть в тих випадках, коли реальні життєві ролі втрачені людиною назавжди, або стають неможливими через складні чи трагічні життєві обставини [1].

Сказане можна проілюструвати такими прикладами. Людина, що має багатий рольовий арсенал, як правило, володіє багатьма соціальними функціями, і втрата однієї чи декількох з них не призводить до особистісної катастрофи, бо смисл життя людини може бути переорієнтований на інші цінності. Ролі, що залишилися, можуть компенсувати втрачені. Навпаки, обмеженість рольового репертуару (наприклад, якщо людина віддається своїй професії відмовившись від створення сім'ї; або навпаки, присвятила себе вихованню дітей з обмеженням у професійній сфері) загрожує стати причиною життєвої катастрофою у випадку, коли через критичні чи трагічні обставини людина втратить можливість повноцінно реалізувати свої основні рольові функції.

Люди творчих професій (а талановита людина, як правило, має високу рольову компетентність за рахунок уявних, створених художньою творчістю образів і ролей) долають життєві кризи засобами творчої діяльності. В результаті - художник чи артист, незважаючи на те, що зовні він справляє враження зовсім не пристосованої до життя і непрактичної людини, переживає критичні (а часом і драматичні та трагічні) періоди життя краще, ніж досконалий прагматик, якого може зовсім зламати невдача в галузі власної справи чи кар'єри, в яких концентрується все життя цієї людини. Художник завжди несе в собі багатий творчий внутрішній світ, який є важливою складовою його життєвого світу і допомагає йому не втратити особистісної ідентичності навіть якщо зовнішній світ зазнав руйнівних деформацій. Ці закономірності використовуються в різноманітних видах психотерапії творчістю та творчим самовираженням.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Рольова компетентність і адаптивність особистості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок