Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психотерапевтичне розв'язання рольових конфліктів

Психотерапевтичне розв'язання рольових конфліктів

Назва:
Психотерапевтичне розв'язання рольових конфліктів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,75 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Дисгармонійність особистісного розвитку певним чином пов'язана із iнтернальністю чи екстернальністю рольової поведінки людини. Полярні соціально дезадаптивні форми iнтернальностi можуть бути пов'язаними з психопатичним розвитком особистості. Навпаки, крайні соціально дезадаптивні форми екстернальностi, що ведуть до внутрішніх рольових конфліктів, часто є причиною невротичних і психосоматичних проблем. Крім того, дезадаптивна екстернальність є основною причиною порушень нормального рольового розвитку особистості. В усіх зазначених випадках можна говорити про дезадаптивні форми рольових конфліктів, які потребують психотерапевтичної допомоги.

Деякі особистісні дисгармонії пов'язані із закономірностями розвитку і зміни життєвих ролей особистості. Онтогенетично ранні інфантильні ролі не зникають безслідно, а перетворюються в своєрідну символічну функцію. На будь-якому етапі вікового розвитку можлива регресія на більш ранні стадії, коли актуалізуються інфантильні ролі. Це відбувається внаслідок переживання індивідом психічної травми, дистресу, чи в процесі психотерапії. У деяких особистостей інфантильні ролі фіксуються і залишаються актуальними на наступних життєвих стадіях. Буває, що нові ролі не формуються, чи, існуючи номінально, як соціальна функція, тим не менш, не стають життєвими ролями особистості. Внаслідок цього розвивається так званий рольовий інфантилізм, тобто фіксація на інфантильних життєвих ролях при утрудненні функціонування і нерозвиненості "дорослих" життєвих ролей.

Іншою формою особистісної рольової дисгармонії є рольові девіації, тобто значні відхилення психологічних ролей від загальноприйнятих норм і зразків поведінки. Прикладом може бути рольова поведінка антисоціальної особистості, для якої характерні аномалії рольового розвитку. До рольових девіації можна віднести і статеві девіації, тобто відхилення від нормативів статевих та гендерних ролей. Яскравими прикладами можуть бути iнверсiї "чоловічих" і "жіночих" ролей (транссексуалiзм і трансвестизм) або міжособових партнерських рольових стосунків (гомосексуалізм). Частими порушеннями є різні рольові дисфункцiї, рольовий дефіцит. Останній буває в двох формах: первинний (рольова недостатність) і вторинний (атрофія ролей) рольовий дефіцит.

Ще одним видом особистісної рольової дисгармонії є дисгармонійність життєвого сценарію людини, тобто схильність до поведінки, що не спрямована на задоволення життєвих потреб людини з урахуванням реальності, а залежить від різних чинників. Це, насамперед, стереотипи, внутрішні заборони і накази, сприйняті в дитинстві від батьків, схильність до психологічних ігор. Прикладом можуть служити так звані віктимні життєві сценарії, тобто система рольової поведінки, що провокує агресивні дії оточуючих (передусім, постійних партнерів - членів сім'ї, колег і т. п.). Іншим прикладом дисгармонійного сценарію є випадки алкогольної і наркотичної козалежності, якою часто страждають члени сім'ї алкоголіка чи наркомана. Ці випадки часто пов'язані з деформацією життєвих ролей.

Основним видом рольової психотерапії, як засобу вирішення психологічних проблем, зв'язаних з рольовим розвитком особистості є психодрама. Цей метод дає можливість моделювати життя людини, переживати події минулого, теперішнього і майбутнього, як існуючі, так і такі, яких не було і не могло бути, відтворювати будь-які, навіть найфантастичніші, ролі. Засобами психодрами можна коригувати життєві ролі і сценарії, визначати такі особистісні ролі, що внаслідок рольової соціалізації опинились заблокованими, витисненими чи нерозвинутими. Для цього існує специфічна психодраматична техніка "антиролi", що допомагає не тільки аналізувати рольовий репертуар, але і розвивати його, вивільнивши ті сфери особистості, що до цього були репресованими.

Психодрама належить до методів дії. Це означає, що ситуації, пов'язані з особистісним вибором, прийняттям рішення, репетицією майбутнього, можуть бути чудово змодельованими і опрацьованими таким чином, що людина сама знайде рішення чи зробить вибір, побачить переваги і недоліки різних варіантів, усвідомить психологічні труднощі, що супроводжують вибір (внутрішні бар'єри, хибні стереотипи, страхи або неусвідомлюване небажання і т. п.). Цей підхід діє змогу по-іншому подивитись на системи цінностей людини, переглянути їх, відмовитись від хибних цінностей, звернути увагу на ті цінності, які до цього не помічалися, або вважалися незначущими. Техніки психодрами сприяють розкриттю спонтанності і креативности особистості, а також розвиткові рольової компетентності, тобто здатності особистості оперативно володіти своїми психологічними ролями, виступати повноправним суб'єктом цих ролей, включати рольову поведінку в процес власної життєдіяльності та життєтворчості, що дає змогу розв'язувати різні життєві проблеми, в тому числі і пов'язані з рольовими конфліктами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Психотерапевтичне розв'язання рольових конфліктів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок