Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Етнічний світ у малюнках дітей

Етнічний світ у малюнках дітей

Назва:
Етнічний світ у малюнках дітей
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,58 KB
Завантажень:
311
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Етнічний світ у малюнках дітей


У статті порушується проблема сприймання дітьми етнічного світу та власного місця у ньому. Автор пропонує оригінальну процедуру вивчення особливостей міжетнічного сприймання у молодшому шкільному віці. Стаття містить повчальний фактичний матеріал, який може сприяти висуванню нових питань та дослідницьких ідей.
Навіщо розвивати національну свідомість?
У концепції виховання дітей та молоді так сформульовано основний принцип національної системи освіти: „Формування національної свідомості, любові до рідної землі і свого народу, ...прищеплення шанобливого ставлення до культури, спадщини, традицій і звичаїв народів, що населяють Україну, оволодіння надбаннями світової культури” [2]. Ми звикли до декларативності таких принципів і часто не звертаємо на них уваги: читаючи – пропускаємо як вступне слово і намагаємося відшукати щось важливіше далі в тексті.
Та зупинімося і поміркуймо. Чи може людина визначитися, досягти успіху, реалізуватися без зв’язку зі своїм народом? Імена видатних осіб, тих, на чиїх ідеях і справах виховуються цілі покоління, завжди пов’язуються з цілком певним етносом. Незалежно від часу та сфери, в якій відзначилася людина, обов’язково звучить її національне ім’я: видатний український поет Тарас Шевченко, відомий український актор Богдан Ступка, кращі українські боксери Віталій та Володимир Клички... Якщо з етнічною приналежністю визначитися непросто, то починається „перетягування ковдри” – як у випадку з Миколою Гоголем, Володимиром Вернадським чи Сергієм Корольовим, наприклад. Ситуація цілком закономірна: жодній нації не завадить ще один геній. Що ж ми робимо для того, аби юна людина зростала, пишаючись власним народом, пам’ятала про свою національну належність і не соромилася заявити про неї?
Нині вихователі та вчителі прагнуть у міру своїх знань і умінь формувати національну свідомість: дітей знайомлять із взірцями літературної спадщини, оповідають їм про історичні події, прилучають до народної творчості. Чому ж тоді „на виході” маємо „недолугих українців”, схильних паплюжити ім’я країни, в якій народилися, заздрять японцям та американцям, насправді нічого не знаючи з їхньої історії та сучасного життя-буття? Відповідь навряд чи буде однозначною. Неоднозначні економічні, політичні і соціальні перетворення, що відбуваються в нашій країні останніми роками, не завжди сприяють розвиткові національної гордості. Однак же патріоти були в усі часи!
Та повернімося до школи. Саме вона зобов’язана здійснювати національне виховання. Вперше її поріг дитина переступає у 6 – 7 років. Чи спроможна вона в такому віці осягнути всю складність етнічного світу і зрозуміти своє місце в ньому?
Коротко ознайомимося з дослідженнями, що розкривають особливості розвитку етнічної свідомості в молодшому шкільному віці.
Етнічний світ у дитячій свідомості
Основні зміни у свідомості 6 – 9 річних дітей пов’язані із вступом до школи та навчанням у ній. Діти занурюються в систему соціальних стосунків, розширюють уявлення про навколишній світ, у них збільшується кількість параметрів, за якими вони сприймають себе та інших, відбувається становлення системи моральних норм і оцінок. Ці процеси лежать в основі уточнення та ускладнення образу-Я, образів інших людей і картини світу в цілому.
Із вступом до школи пов’язане і розширення уявлень дітей про етнічний світ та власне місце в ньому. Тут діти починають знайомитися з поняттями „Україна”, „батьківщина”, „національність”, „етнос”, „українці”, „громадяни України”, „росіяни”, „слов’яни”, „європейці” тощо. Цікаво, як співвідносяться ці поняття у свідомості школярів? Чи розуміють вони своє громадянство, чи вважають себе українцями, європейцями, слов’янами?
Окремі відповіді на ці запитання можна знайти у працях українських дослідників В. Павленко і П. Гнатенка: вони вивчали систему ідентичностей у дітей – етнічних українців та росіян [1]. Результати досліджень свідчать, що спочатку, ще в дошкільному віці, для дітей важливим є усвідомлення себе як жителів власного міста або селища (харківець, киянин, львів’янин).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Етнічний світ у малюнках дітей

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок