Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Людина, що грає.Й. Гейзінга (1872-1945)

Людина, що грає.Й. Гейзінга (1872-1945)

Назва:
Людина, що грає.Й. Гейзінга (1872-1945)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,32 KB
Завантажень:
385
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
На тему:
Людина, що грає.
Й. Гейзінга (1872-1945)


Думки про те, що психологія стане провідною дисципліною у XX столітті, мабуть, реалізувалися таким чином, що психологія почала пронизу-вати всі дослідження людського буття. Ми вже бачили, що праці з історії, виконані А. Тойнбі, мають значну психологічну базу. Це стосується також історика культури, нідерландського вченого Йогана Гейзінги — професора Гронінгенського університету (з 1905 p.), а також Лейденського університету — з 1915 р. Помер Гейзінга у вигнанні 1 лютого 1945 p., передчуваючи близьку перемогу над німецькими окупантами.
Із праць Гейзінги слід зазначити "Осінь середньовіччя" (1919), "Людина, що грає" (1938), "Нідерландська культура у XVII столітті" (1941), "В тіні завтрашнього дня" (1935); "Зганьблений світ" (1945).
Підзаголовком книги "Людина, що грає" (Homo ludens) є "Досвід визна-чення ігрового елемента культури". За старою історично-культурною тра-дицією людину називали Homo sapiens, а далі Homo faber, хоч і тварини теж дещо створювали. Homo ludens має зайняти в історії культури належне місце поряд із Homo faber.
Гра виступає як специфічний фактор усього, що оточує людину в світі. Гейзінга зазначає, що він упевнено йшов шляхом визначення того факту, що людська культура виникає і розгортається саме як гра. Остання розгля-дається як явище культури та аналізується засобами культурологічного мислення. Хоч автор і зауважує, що утримується від психологічної інтерпретації гри, проте за своєю суттю дане дослідження у своїх засадах є психо-логічним, а саме виконане в галузі історичної психології та вільно корелює з психологією дитячої гри.
Перше питання, яке висуває Гейзінга, — це природа і значення гри як явища культури. Починаючи від біологічних основ гри, автор завершує роз-гляд цього питання проблемами зв'язку гри, вірувань та містеріальних дій.
Гра передує культурі, адже грають і тварини. Але гра переходить межі біологічної природи істоти. Смисл гри має певний "імматеріальний" еле-мент. Гейзінга критикує визначення гри (зокрема ті, що мають місце у пси-хології), які не розкривають її первинної якості. Природа дала нам гру "з її напругою, з її радістю, з її жартом і гумором. Німецькі слова grap (жарт) і witz (гумор) найточніше виражають смисл гри. Вона є надмірність, і дух знімає всезагальне детермінування. Буття гри має супралогічний характер нашого становища у Всесвіті.
Гейзінга хоче піднестись у тлумаченні гри над біологією і психологією, але водночас повертається до останньої, не бачачи того, що предмет психо-логії сам себе розширює у розкритті змісту гри, зокрема такого змісту, який надає їй сам Гейзінга. Гра — це певна якість діяльності, а остання є суттєвим об'єктом психології. Крім того, постання історичної психології в кінці 40-х років дає можливість кваліфікувати працю Гейзінги саме як пси-хологічну.
Гра виходить за межі певної культури, певного світогляду. “Гру не мож-на заперечити. Можна заперечити майже всі абстрактні поняття: право, кра-су, істину, добро, дух, Бога. Можна заперечувати серйозність. Гру — не можна... Гра — "позарозумовезаняття".
Гра спирається на дію з певними образами, на певне "переображення дійсності і тому виступає як фактор культурного життя". Мова і міф мають ігровий смисл. Ранні суспільства відправляють свої священнодійства у формі гри і досягають усвідомлення можливості свого благополуччя.
Гейзінга зауважує, що у своєму творі він хоче показати "правомірність огляду всієї людської культури sub specie ludi" (під знаком гри). Шекспір, Кальдерон, Расін указали на велику світову сцену. Проте Гейзінга прагне більш ґрунтовно виявити взаємопроникнення гри і культури, показати гру як фактор культури в цілому.
Гру не можна пов'язати безпосередньо ні з істиною, ні з добром. Але з красою вона пов'язана. Тому Гейзінга вважає предметом свого дослідження, зокрема, соціальний аспект гри. Це — єдиноборство і змагання, вистава і видовище, танці й музика, маскарад і турнір. І всюди можна бачити вільну діяльність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Людина, що грає.Й. Гейзінга (1872-1945)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок