Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Д. Клейн: суттєвий перетин психології з філософією та іншими науками і непереборний пошук усе тих же метафізичне тлумачених контроверсій.

Д. Клейн: суттєвий перетин психології з філософією та іншими науками і непереборний пошук усе тих же метафізичне тлумачених контроверсій.

Назва:
Д. Клейн: суттєвий перетин психології з філософією та іншими науками і непереборний пошук усе тих же метафізичне тлумачених контроверсій.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,31 KB
Завантажень:
466
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Д. Клейн: суттєвий перетин психології з філософією та іншими науками і непереборний пошук усе тих же метафізичне тлумачених контроверсій.


У книзі Д.Клейна "Історія наукової психології, її походження та філософські засади" (1970) з самого початку розгортається ідея філософської антиципації психологічних знань. Психологія тлумачиться як така, що має свої корені в філософській традиції. Чимало авторів нових "лабораторних" досліджень зверталися до своїх філософських поперед-ників. Багато з них писали і викладали як філософи і як психологи. Клейн підкреслює, що філософія більше пов'язана з психологією, ніж хімія та фізика з натурфілософією.
Клейн не протиставляє експериментальний підхід і філософські екскурси у психології. Ідею експериментальності він справедливо бачить уже у філософії. Ньютон назвав свою працю "Експериментальна філософія ". У "Дослідженні про розум" Д.Гюм у 1739 році звертається до "експериментального методу міркування". Праця Г.Деві називається "Елементи хімічної філософії". Термін "експериментальна філософія", використаний Ньютоном, залишався в ужитку ще тривалий час. Сліди його існували в Кембриджському університеті ще в 1880 році, наприклад, звання "професор астрономії та експериментальної філософії" — традиція, що її дошкульно критикував Гегель. Клейн зауважує, що чимало творів Стародавнього світу. Середніх віків та Нового часу були філософськими та психологічними водночас. Класично тісний зв'язок філософії та психології Клейн убачає у працях В.Джемса — одного із засновників саме наукової психології. До 1860-х років, зауважує Клейн, не було ні професорів психології, ні психології як самостійної науки, ні спеціальних психологічних журналів. Експериментальні дослідження ще не мали дослідницької методики.
Клейн зауважує, що психологія почала виділятись у самостійну галузь лише з 90-х років XIX століття. Підтверджується думка Г.Еббінггауза про те, що вона має тривале минуле, але коротку історію.
Щодо самого руху історико-психологічної думки Клейн наголошує, що поява у людській мові в давні часи термінів, які позначають психічні якості, ще не свідчить про постання психологічних знань. Те ж саме Клейн стверджує і щодо науки фізіології. Люди несвідомо вживають слова "жадоба", "голод" та інші, що стосуються тілесних процесів, по суті не маючи уявлення про ці процеси.
Психологія починається, за Клейном, тоді, коли людина порушує питання про сенс людської природи, виражає подив (Арістотель) перед її феноменами. Тоді й постають питання: чому люди мають сліпоту до кольорів? чому їм одне подобається, а інше ні? чи народжується людина з адекватними або неадекватними ідеями? чи вроджений музичний талант? Вирішення таких питань, стверджує Клейн, сприяло виділенню психології в окрему сферу досліджень, у самостійну галузь знань.
На думку Клейна, наукова психологія має глибокі корені в "далекому минулому". Ще у 1929 році Е.Г.Бретт також зазначив, що становлення західної психології почалося у давні часи з вивчення організлгу, а не із спекуляції про "надприродну душу".
У певних межах, твердить Клейн, історія психологи охоплює також історію медицини, фізики, біології, фізіології, антропології і навіть астрономії. Всі ці сфери людського знання вплинули на психологію тією мірою, як вона постала із філософських витоків і сформувалась окремою галуззю знання зі своїми власними правами.
Клейн ставить питання про технологічне походження науки, в тому числі психології. Адже різні наукові галузі виникали саме як відповідь на практичні проблеми — навчання, праці тощо. Практичні проблеми психології, мав би додати Клейн, були пов'язані найбільше з бентежними питаннями, які поставали перед кожною людиною, про які так мудро й відверто писав Кант у своїх "Критиках". Проблему безсмертя або смертності душі — мабуть, одну з найпрактичніших проблем, що постає перед людиною з дитинства і переслідує її аж до самої смерті, Клейн залишає без відповіді.
Намагаючись науково визначити головні проблеми історії психології, Клейн продовжує шукати по суті метафізичні (антидіалектичні) її засади і зрештою втрачає саму цю історію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Д. Клейн: суттєвий перетин психології з філософією та іншими науками і непереборний пошук усе тих же метафізичне тлумачених контроверсій.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок