Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми

Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми

Назва:
Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,02 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми.


Проблема злочинності серед підлітків є однією з тих, що найбільше турбують суспільство. Щороку кількість неповнолітніх злочинців зростає. Так, за даними Головного управління юстиції Автономної Республіки Крим з 1991 по 2002 рік кількість учасників злочинів у віці 16 – 17 років збільшилося на 55%, а кількість неповнолітніх злочинців, що не досягли віку притягнення до кримінальної відповідальності, – на 14,6 % [8]. Нині на обліку в МВС АРК перебуває близько двох тисяч дітей і підлітків, що скоїли правопорушення.
Проблема поведінки підлітків, схильних до правопорушень, досліджувалася Н. Максимовою, А. Личко, В. Васильєвим, В. Гіндікіним, В. Татенком, В. Гур’євою та іншими вченими-психологами [4; 5; 6; 9; 10]. Традиційні методи діагностики поведінки, що відхиляється від норми, які використовувалися у цих працях, спрямовані на вивчення емоційно-вольової сфери, рівня претензій, ступеня сформованості особистості підлітків. Ми ж пропонуємо підійти до цієї проблеми з іншого боку: досліджувати у підлітків, схильних до відхилення від норм поведінки, особливості структури образів свідомості і самосвідомості. Д. Леонтьєв, описуючи структуру свідомості, пропонує розглядати «образ світу» як відображення майбутнього, що являє собою систему прогнозів та екстраполяцій [5]. Якщо прийняти це положення, то треба погодитись, що уміння узгоджувати свою поведінку з культурними нормами, соціальними правилами залежить від уміння прогнозувати результати своїх дій, співвідносити свої цілі з цілями іншого. Для підлітків же характерне невміння працювати у внутрішньому плані свідомості. Особливо яскраво це проявляється в підлітків з відхиленнями у поведінці. Відомо також, що рівень розвитку самосвідомості є прогностичним чинником при девіантній поведінці. Саме тому у своєму дослідженні ми особливу увагу приділяємо вивченню структури образів свідомості, описові їх змін, а також дослідженню образу «Я» у підлітків-правопорушників.
У нашому дослідженні ми вивчали три групи підлітків. Експериментальну групу 1 склали підлітки, що перебували на обліку у відділі в справах неповнолітніх Сімферополя – 20 осіб віком 12 – 14 років. Експериментальну групу 2 склали підлітки з розладом особистості, що проходили курс лікування у відділенні № 4 Кримської республіканської психіатричної лікарні № 1 (20 осіб віком 12 – 14 років). Контрольну групу склали 20 учнів загальноосвітньої школи № 2 міста Саки віком 12 – 14 років.
Для дослідження структури образів свідомості ми використовували схему, запропоновану Ф. Василюком. Згідно з цією моделлю, в структурі образів свідомості можна виділити предметний зміст, значення, особистісний зміст, почуттєву тканину предметного змісту, почуттєву тканину значення, почуттєву тканину особистісного змісту, а також знак і його почуттєву тканину. Конкретним матеріалом нашого аналізу були малюнки. За допомогою малюнків оцінювалися рисункові методи діагностики особливостей свідомості і самосвідомості підлітків. Це рисункова методика «Минуле. Сьогодення. Майбутнє» та малюнок «Я в 10 років. Я зараз. Я через 2 роки». Ми використовували нетрадиційну обробку виконаних малюнків за допомогою розробленої Ф. Василюком моделі образів свідомості [1]. Застосування в клінічній психології такий нетрадиційний підхід до опрацювання малюнків знайшов зовсім недавно, але вже неодноразово використовувався для виділення особливостей структури образів свідомості і самосвідомості у хворих різних нозологій [2; 4]. Так, у наркологічних хворих «Я» чітко представлене в образі минулого, а в образі сьогодення і майбутнього сприйняття себе розпливчасте і нечітке. У психопатичних особистостей при побудові образу опора на зміст ситуаційна і в емоційно напруженій ситуації може бути надмірно вираженою.
Для вивчення образу «Я» ми використовуємо семантичний диференціал Фельдеса, а також аналіз малюнків «Я в 10 років. Я зараз. Я через 2 роки.» За допомогою семантичного диференціала випробовувані шкалували «Я».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок