Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вплив ціннісних орієнтацій членів сім’ї на інтеграцію родини

Вплив ціннісних орієнтацій членів сім’ї на інтеграцію родини

Назва:
Вплив ціннісних орієнтацій членів сім’ї на інтеграцію родини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,26 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вплив ціннісних орієнтацій членів сім’ї на інтеграцію родини


Психологічний аналіз сім'ї як малої соціальної групи, умов і механізмів її функціонування передбачає вивчення ціннісних орієнтацій подружжя, які є одним з чинників, що регулює взаємини подружжя, ви-значає їх ставлення один до одного, до дітей, інших людей, навколишнього світу взагалі.
Розбіжності в індивідуальних системах ціннісних орієнтацій подружжя є головною пере-шкодою інтеграції сім'ї, її повноцінного функціонування. Гострі конфлікти, що виникають на цьому ґрунті, роблять неможливим нормальне спілкування і ство-рюють небезпеку для існування родини [6].
Більшість існуючих типологій сімей розроблена на ос-нові виявлених особливостей спілкування і міжособистісних сто-сунків у сім'ї, що зумовлюють певну взаємодію членів ро-динної групи і властиві тільки їй способи впливу подружжя один на одного і на дітей. До таких типологій можна віднести класифікацію А.І. Антонова та В.М. Мєшкова, Д. Леві, Е.А. Лічко.
Система ціннісних орієнтацій сім'ї не є сталою протягом усього її життєвого циклу. Загальносімейні цінності не зав-жди включають у себе ціннісні орієнтації кожного з под-ружжя. Діапазон ціннісних орієнтацій окремих осіб родини може бути вужчий або ширший від загальносімейних. Чим ширший обсяг індивідуальних цінностей подружжя, тим більше в них можливостей для взаєморозуміння, тобто для єдності [2, С. 62].
Для психологічної сумісності подружжя важливе значен-ня має взаємопізнання і взаємоузгодження індивідуальних ціннісних орієнтацій кожного з них, вироблення на їх ос-нові загальносімейних цінностей. При цьому мають значен-ня не тільки схвалення й прийняття вже створених в батьківських сім’ях цін-ностей, а й позитивне ставлення кожного з членів подружжя до створення спільних ціннісних орієнтацій в молодій сім’ї [4,C.65].
Розбіжності в системах ціннісних орієнтацій подружжя можуть слугувати ґрунтом для багатьох сімейних конфліктів, зокрема таких, як конфлікт сімейних ролей, боротьба за лідерство в сім'ї, конфлікт як засіб зняття напруження, конф-лікт як захист власного «Я». В основі кожного з них лежить суперечність між сформованими до шлюбу ціннісними уяв-леннями кожного з подружжя про рольові функції чоловіка і дружини в сім'ї та способи їх реалізації і реальною поведінкою подружжя в сім’ї [7, C. 51]. Конфлікт може виникнути і в результаті зіткнення звичних для кожного з подружжя шляхів і способів задоволення соціокультурних, інтелектуальних, естетичних та інших потреб, прагнення від-стояти свою індивідуальність, намагання узгодити уявлення про себе з думкою партнера [3, С. 22].
Конфліктна ситуація у сфері ціннісних орієнтацій, що перешкоджає створенню взаємоприйнятної системи сімей-них цінностей ширшого обсягу, ніж індивідуальні, унеможливлює інтеграцію родини, а отже й виконання нею своїх обов'язків, створює небезпеку для її існування. Викликаючи напруження в сімейних стосунках, конфлікти ціннісних орієнтацій дезінтегрують родину [4].
Для забезпечення психологічного комфорту в сім'ї та успішного її функціонування суттєве значення має те, як складаються взаємини і взаємодія принаймні у трьох скла-дових: між самим подружжям, між батьками й дітьми, між братами й сестрами, якщо в родині зростають двоє і більше дітей. Основним чинником, який зумовлює характер взає-мин і взаємодії в усіх ланках сім'ї, є ставлення подружжя один до одного та їх батьківські установки щодо дітей. Д. Леві виділяє чотири типи ставлення: прийняття - неприйняття; взаємодія - уникнення кон-тактів; визнання свободи активності - надмірна опіка; по-вага до прав кожного в сім'ї - надмірна вимогливість. Позитивні типи ставлення - прийняття, взаємодія, свобода активності, повага до прав кожного забезпечують партнерські стосунки та егалітарний устрій життя сім'ї [1, С. 144].
Виникнення порушень у сімейних взаєминах, як правило, пояс-нюється наявністю значної дистанції між членами родини, пов'язаної з прагненням уникнути контакту, неприйняттям особистості партнера або надмірною емоційною зосередженістю на ньому, що виявляється в опіці, захисті, над-мірній вимогливості та спробі будь-що підігнати його під уявлюваний образ чоловіка, дружини або дитини [5, C.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Вплив ціннісних орієнтацій членів сім’ї на інтеграцію родини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок