Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Саморегуляція і психологічне благополуччя особистості

Саморегуляція і психологічне благополуччя особистості

Назва:
Саморегуляція і психологічне благополуччя особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,69 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Саморегуляція і психологічне благополуччя особистості


Вступ
Новий напрямок у психології – позитивна психологія – ставить перед собою завдання визначення механізмів і чинників повноцінного життя людини, переходу особистості у стан повноцінного функціонування, благополуччя [2]. У сучасній психології благополуччя розуміється по-різному, але ці тлумачення можна спрощено звести до двох взаємодоповнюючих підходів: гедоністичного та евдемоністичного [8]. Евдемоністичний підхід до благополуччя вважає основою благополуччя доброчесне життя, проявлення свого справжнього Я, здатність відповідати на екзистенціальні виклики життя, самоактуалізацию та особистісне зростання. Одним з ярких представників даного підходу є К.Ріфф, на чию модель психологічного благополуччя ми й будемо спиратися. К. Ріфф виокремлює 6 компонентів благополуччя: самоприйняття, позитивні відношення з іншими, керування середовищем, автономія, цілі у житті та психологічне зростання як наслідок відповідей на екзистенціальні виклики життя [9].
Нам уявляється, що суттєвий вплив на психологічне благополуччя оказує рівень сформованості системи саморегуляції особистості. Під саморегуляцією ми розуміємо системний процес інтеграції мотиваційної сфери особистості відповідно до цілісного «Я» та наявних можливостей (свідоме чи несвідоме самовизначення, визначення бажаного та потрібного), а також сукупність засобів ініціації, побудови програми та контролю дій по втіленню цих продуктів мотиваційної інтеграції у життя. При цьому низка компонентів благополуччя (керування середовищем, автономія, цілі у житті) напряму пов’язані з низкою концептів, що використовуються у психології саморегуляції: цілі, самокерування і т.д. У той же час нам невідомі дослідження, де розглядається взаємовплив психологічного благополуччя та саморегуляції, як певної системи. Таке дослідження, з одного боку, сприятиме розробці програм розвитку благополуччя завдяки можливому впливу на систему саморегуляції, а з іншого – допоможе виявити які якості саморегуляції, який їхній рівень та співвідношення (профіль) оптимальні для психологічного благополуччя.
Метою дослідження є виявити характер взаємозв’язків психологічного благополуччя та системи саморегуляції.
Процедура та методи дослідження.
Вивчалися психологічне благополуччя та такі аспекти саморегуляції: 1)Мотиваційний – вміння керувати своєю мотиваційною сферою; 2) емоційно-вольовий – наполегливість і самовладання; 3) інструментально-технічний – вміння самоорганізації (цілепокладання, аналіз ситуації, планування, самоконтроль, корекція, вольові зусилля й самоорганізація у цілому); 4) низка характеристик особистості,які тісно пов’язані з саморегуляцією, створюють основу її особистісного рівня, але, вірогідно, не зводяться тільки до саморегуляції. Це відповідальність, локус контролю, допитливість (потяг до нового, яке розширяє можливості дії, надає основу для вибору нових цілей), проактивний копінг (тенденція ставити все більш складні цілі перед собою, іти на труднощі заради свого розвитку), загальна самоефективність (впевненість у власних силах), утягненість у діяльність (показник інтенсивного утягнення у реалізацію осмислено вибраної й організованої діяльності), осмисленість (глибоке розуміння ситуації та своїх дій, їх сенсу, можливостей, необхідного, наслідків і т.д.). На наш погляд, дані характеристики особистості складають те, що Д. Леонтьєв визначив як особистісний потенціал [3], хоча й у дещо доповненому розумінні: до стійкості та впевненості у собі, здібності шукати нові можливості й самовизначатися, а також інтенсивно й відвертаючись від усього іншого, виконувати поставлені цілі, ми добавили осмисленість. Тобто включили у концепцію особистісного потенціалу здатність до розуміння того, що краще зробити у даній ситуації, що необхідно, які наявні можливості і т.д., розуміння того, коли краще дотримуватися старих цілей й не помічати нічого навкруги, а коли треба зупинитися й подумати або, залишивши старі плани і цілі, схопитися за можливості, що з’являються.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Саморегуляція і психологічне благополуччя особистості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок