Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Сексуальність як детермінанта жіночої ідентичності

Сексуальність як детермінанта жіночої ідентичності

Назва:
Сексуальність як детермінанта жіночої ідентичності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,13 KB
Завантажень:
89
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Сексуальність як детермінанта жіночої ідентичності


Проблема жіночої ідентичності в сучасному суспільстві прямо пов’язана з проблемою жіночої сексуальності, а отже й проблемою жіночності. Для багатьох жінок самовираження через почуттєві відносини часто стають серйозною психологічною проблемою, з якою вони змушені звертатися до психотерапевта. Бути асексуальною в нашому суспільстві вважається такою ж вадою, як колись у вікторіанській Англії одержувати задоволення від сексу.
Ця стаття є результатом рефлексії автора, як теоретичної, так і практичної, щодо проблеми жіночої сексуальності та жіночої ідентичності, про взаємозв’язок і роль цих явищ у житті сучасних жінок.
Постановка проблеми
Сексуальна розкутість, популярна в другій половині ХХ століття, привела до несподіваного результату – втрати жінкою інтересу до сексуальних задоволень і, відповідно, самого сексуального задоволення. Сексуальність перестала бути заборонною, але вседозволеність, зведена до технічних прийомів, і сексуальна освіченість обернулися внутрішньою тривогою щодо власної жіночої сексуальної ідентичності і сексуальної привабливості. За словами Р. Мея, „дівчата і жінки в цій неоднозначній ситуації почасти є жертвами сильного придушення в них самих і в нашому суспільстві еросу і пристрасті, а почасти – надмірної доступності сексу, що став знаряддям придушення” [4, с. 68]. А. Тьомкіна зазначає, що „існують різні пояснення даного „гендерного розриву”, які пов’язують його з особливостями жіночої анатомії і психології, з особливим придушенням жіночої сексуальності культурою, з її принциповою невимовністю. Сексуальність як соціальна практика в індивідуальному досвіді наділяється тими змістами, що пропонуються культурою і соціумом. Але жоден з цих змістів і супутні їм дискурсивні практики не є гендерно-нейтральними. Сексуальність завжди конституюється як гендерно-визначена” [6].
Жінка початку ХХІ століття продовжує вбачати в собі об’єкт сексуальної взаємодії. Жіноча ідентичність залишається такою тільки при наявності в ній якостей, що описуються в термінах пасивності, залежності, некомпетентності, тобто при позиціонуванні себе як об’єкта чоловічої дії і бажання. Засоби сексуальної ідентифікації жінки формуються залежно від „погляду” і оцінки значимого Іншого, тобто чоловіка.
Методика практичного дослідження
У практичній роботі ми аналізували тексти жінок, зібрані на семінарі „Гендерна ідентичність і несвідоме”, що відбувся у березні 2004 року під орудою професора Таврійського національного університету ім. В. Вернадського Н. Каліної. Семінар носив почасти навчальний характер для майбутніх психотерапевтів, почасти мав сприяти саморозвиткові жінок, що брали в ньому участь. Слухачам серед багатьох інших завдань пропонувалося й таке: написати оповідання під назвою „Спокушаюча/спокуслива” і методика за типом „незакінчені речення”, модифікована Н. Каліною і спрямована на виявлення групової та гендерної ідентичності жінок, а також на визначення ролі, яку жінка відводить собі у відносинах з чоловіками.
Рамки інтерпретації задавалися значимими смисловими рядами, тобто домінуючими темами розповідей. До них належать: сім’я/народження дітей, різниця між чоловіками й жінками, визначення своєї ролі в соціумі, позиціонування себе як жінки, самоствердження і самовизначення.
Аналіз та узагальнення результатів
Базова гендерна ідентичність жінки ґрунтується на потребі бути об’єктом чоловічого бажання (що так чи інакше фіксується у всіх оповіданнях). Ця потреба (як і небажання) наділяється онтологічним статусом і сприймається як природна. Г. Рубін пише: „З точки зору системи потрібна така жіноча сексуальність, яка б відповідала бажанням інших [чоловіків], а не така, яка б активно бажала і шукала відповіді” [5, с. 10]. Саме тому „жінка сексуальна” – завжди об’єкт гетеросексуального бажання. „Затребуваність” як психологічний конструкт становить ядро жіночої ідентичності. Ідентичність чоловіка – це „чоловік, що бажає”, для якого секс є джерелом самоствердження.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Сексуальність як детермінанта жіночої ідентичності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок