Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Напрями профілактики та соціально-психологічного впливу на учасників натовпу

Напрями профілактики та соціально-психологічного впливу на учасників натовпу

Назва:
Напрями профілактики та соціально-психологічного впливу на учасників натовпу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,62 KB
Завантажень:
61
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Напрями профілактики
та соціально-психологічного впливу
на учасників натовпу”


ПЛАН
Вступ
1. Психологія масовидних форм активності громадян
2. Основні напрями профілактики попередження та виникнення масових заворушень
Висновки
Список використаної літератури


Вступ
Кожна людина з моменту народження знаходиться у пев-ному соціальному середовищі, розвивається і виховується у різних соціальних групах. Людська поведінка постійно є об'єктом соціального контролю, а моделі поведінки виника-ють та закріплюються в спілкуванні. Особливості поведінки багато в чому залежить від того, що особистість діє немовби в символічному оточенні і намагається бути саме такою, як від неї чекають, якою її хочуть бачити.
Але існують обставини, коли людина з тих чи інших при-чин перестає зважати на соціальне оточення, на існуючі в суспільстві правила і норми поведінки. Змінюються не тільки особливості перебігу психічної діяльності, а й дії, вчинки, по-ведінка в цілому. У соціальній психології пя група явищ зветь-ся масовидною або позаколективною поведінкою.
1. Психологія масовидних форм активності громадян
Масовидні форми активності — це переважно неор-ганізована (стихійна) діяльність людей, що знаходять-ся у єдиному просторі та часі, в умовах послаблення чи повної відсутності соціального та індивідуального контролю.
Зазначена галузь завжди привертала увагу соціальних психологів, але сучасний рівень теоретичної спрацьова-ності проблеми не можна вважати достатнім. Це, передусім, пов'язане з тим, що масовидні явища виникають зненацька, а перебіг їх надзвичайно динамічний — отже спланувати до-слідження практично неможливо. Враження безпосередніх учасників, як правило, неповні і несистематизовані, а також не можуть вважатись об'єктивними, бо вони не залишають-ся сторонніми, заражаються загальним настроєм (якщо навіть повністю виключити ймовірність свідомого перекру-чування фактів зацікавленими особами). Можливості вико-ристання традиційних методів соціальної психології (спос-тереження, експеримент) в умовах масового скупчення людей обмежені. Негативно вплинули також причини ідео-логічного характеру та відсутність безпосередніх зв'язків між ученими-психологами і практичними працівниками правоохоронних органів.
У соціальній психології натовп визначається як «велика група людей, ні зовнішньо, ні внутрішньо не організованих, об'єднаних лише прагненням до негайної дії. Учасники на-товпу стають спільністю лише тією мірою, якою вони охоп-лені однаковою негативною, руйнівною емоцією щодо яки-хось осіб, настанов, подій. Натовп робить спільністю те, що він «проти», що він «проти них» (Б. Поршнєв).
Із цього визначення випливає, що натовп — не будь-яке масове скупчення людей, а лише сукупність агресивно на-строєних громадян. Це — неорганізована спільність, що, однак, не виключає можливості наявності у ній організованої групи (ядра), яке провокує й спрямовує індивідуальну агре-сивність присутніх.
Можна виділити такі види масових скупчень громадян:
1) «випадкове» — коли люди збираються внаслідок якоїсь екстраординарної події (пожежі, автокатастрофи, бійки тощо). Вони виявляють інтерес до того, що відбувається, і можуть активно діяти (наприклад, надавати допомогу по-терпілим);
2) «споглядальне» (публіка, болільники) — люди збирають-ся для перегляду чи «співучасті» у цікавій для них події; 'їх-ня поведінка може бути незвичною за формою, навіть визивною, але за своєю суттю вона не агресивна і не має ме-ти порушення громадського порядку;
3) «панічне» («рятівне») — виникає як реакція на небезпечну чи незрозумілу ситуацію; завжди супроводжується актив-ними діями, спрямованими на уникнення небезпеки;
4) «протесте» («мітингове») — люди випадково чи зумисне збираються для демонстрації своєї незгоди зі словами чи вчинками певних офіційних (посадових) осіб.
Усі зазначені види масових скупчень громадян за певних обставин можуть перерости, трансформуватися в агресивний натовп. Такі трансформації відбуваються під впливом сукуп-ності чинників (наприклад, вікові особливості учасників, чут-ки, спрямований вплив з боку людей, які складають «ядро» на-товпу чи підбурювачів та інші).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Напрями профілактики та соціально-психологічного впливу на учасників натовпу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок