Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Асоціативність – загальна властивість людського мислення

Асоціативність – загальна властивість людського мислення

Назва:
Асоціативність – загальна властивість людського мислення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,91 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Асоціативність – загальна властивість людського мислення
1.1. Творча уява письменника – продукт зародження художніх асоціацій
Творчою ланкою в психологічних механізмах фантазії, що забезпечує комбінування нових образів і знаходження нових зв’язків та взаємозалежностей між ними, формування цілісних художніх структур, є асоціації.
“Продуктивна уява має свої власні закони, відмінні від законів звичайної логіки мислення, - пише з цього приводу А.Спіркін. – Думки поєднуються тут не за принципом логічної необхідності, а за більш вільним принципом асоціацій за подібністю, суміжністю, контрастом тощо. Творча уява дозволяє за ледь помітними чи й зовсім непомітними для простого ока деталями, одиничним фактом виявити загальний смисл нової конструкції і шляхи, що ведуть до неї” [23; 197].
Асоціації володіють об’єктивним змістом, оскільки відображають становлення творчої особливості до відкриття світу, детермінуються ним. Відкриття й обґрунтування цього закону належить І.Сечєнову, І.Павлову, В.Бехтереву. оскільки асоціації співвідношення з різними психічними формами (відчуттями. Емоціями, уявленнями, мислиннєвими операціями), то закономірно, що їх творять різні морфологічні центри мозку. А точніше – вся його структура.
“Фізіологічні та психологічні дослідження, - слушно зауважує з цього приводу А.Ашхаруа – Чолокуа, - не залишають сумніву в тому, що складні асоціативні зв’язки потребують для свого формування спільних дій специфічних і неспецифічних механізмів психіки, ряду зон мозку, їхню тісну взаємодію. Якщо на нижчому рівні формування асоціацій будується на механізмах тимчасових нервових зв’язків, то на вищому в їх формуванні беруть участь навіть механізми продуктивного мислення” [2; 8].
Неоднозначні співвідношення з відображуваним об’єктом і полісемантична смислова наповненість асоціативного корпусу спричинилися до багатоманітності їх форм і конкретних проявів. Що викликало широку та неоднорідну класифікацію: за походженням, за характером відображуваних зв’язків, за характером психічної діяльності, складності й ступеня узагальнення. Ще Аристотель твердив про необхідні й випадкові нервові зв’язки та відношення [8; 21].
Найпоширенішою в психічній літературі вважається тричленна класифікація цих величин:
асоціація за близькістю і сусідством, що відображають просторово-часові зв’язки та відношення предметів і явищ дійсності;
асоціації за подібністю (базуються на подібності властивостей, якостей і особливостей);
асоціації за контрастом [20; 22-23].
Існує також виділення асоціацій у групи на основі інших типологічних рим. Ю.Самарін, враховуючи фактор “системності”, виділяє чотири групи асоціацій:
локальні;
частково системні;
внутрішньо системні;
між системні [18; 146].
Чимало дослідників висувають думку про прості й складні, звичайні й узагальнені, правильні й неправильні, соціальні й біологічні асоціації [8, 22-29; 2, 9-10].
Із них коротких зауважень можна зробити висновок, що до розв’язання проблеми асоціювання застосовувались найрізноманітніші підходи, аналізувалися різні ї аспекти. Болгарська дослідниця Б.Ілієва, спробувала звести воєдино всі такі спроби. Із її узагальнень випливає, що асоціації – це складна й багатоманітна реальність,яка охоплює прості й складні форми психічного життя індивіда, специфічну форму психічного відображенн6я дійсності [8; 21-22].
“асоціації, - продовжує Б.Ілієва, - є універсальне фізіологічне і психічне явище, що лежить в сонові як простих, так і всіх більш складних психічних утворень і явищ типу пам’яті, мислення, фантазії тощо. Асоціації з’являються передусім у зв’язку з завданнями, які виникають у процесі різноманітно діяльності людини. Вони складно детерміновані не тільки зовнішніми умовами, обставинами, ситуаціями, а й особистісними факторами – досвідом, потребами, інтересами, мотивами, цілями, установками, навиками, уміннями, загальною і спеціальною підготовкою тощо” [8; 22-23].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Асоціативність – загальна властивість людського мислення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок