Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат безкоштовно: Міфологічна школа у світовому та вітчизняному літературознавстві

Загрузка...

Міфологічна школа у світовому та вітчизняному літературознавстві / сторінка 6

Назва:
Міфологічна школа у світовому та вітчизняному літературознавстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,53 KB
Завантажень:
420
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Відповідно до Потебні, усяка діяльність думки не може обійтися без слова. Так само деяке таємниче х, що мучить поета питання народжує образ, твір; воно не може бути "передачею готової думки"
Слово, пояснюючи нове через уже пізнане, дає напрямок думки. Скажемо: "Чиста вода тече в чистій ріці, а вірна любов у вірному серці". "Образ текучої води (наскільки він виражений у словах) не може бути, однак, зовнішню формою думки про любов, - пояснює Потебня, - відношення води до любові зовнішнє і довільне. Законний зв'язок між водою і любов'ю встановиться тільки тоді, коли, наприклад, у свідомості буде знаходитися зв'язок світла, як одного з епітетів води, з любов'ю. Це третя ланка, що пов’язує два перших, є символічне значення вираженого образа води". У художньому творі образ, представлення, внутрішня форма виступають на перший план, через них пізнається думка, ідея. Потебня класифікує у своїх працях види поетичної іншосказаності, але зауважує при цьому: "Елементарна поетичність мови, тобто образність окремих слів і постійних сполучень, як би ні була вона помітна, незначна, порівняно зі здатністю мов створювати образи зі сполучення слів, усе рівно, образних чи потворних.
Твердження про те, що "слово і саме по собі є вже поетичний добуток", спричиняє міркування про зв'язок слова і міфу. Міф починається тоді, коли свідомість виходить не з подібності об'єктів світу, що позначаються, а з їхнього дійсного споріднення. У роботі "Теоретична поетика" А. А. Потебня розглядає співвідношення поетичного і міфічного мислення і дійде висновку, що міф належить до області поезії у великому змісті цього слова. Як і всякий поетичний твір він: "є відповідь на відоме питання думки (причому, чим міфічніше мислення, чим першообразніше, тим більше воно представляється джерелом пізнання, тим більше апріорно)... складається з образа і значення, зв'язок між якими не доводиться, як у науці, а є безпосередньо переконливої, приймається на віру..., є результатом, продуктом, що укладає собою акт свідомості. Відповідно до поглядів А. А. Потебні, дві половини судження, а саме образ і значення, поступово відходять друг від друга, при цьому ми послідовно переходимо від міфу до поезії, від поезії до прози і науки. І все-таки, закінчуючи зіставлення міфу і поезії А. А. Потебня доходить до висновку, що міфологія є поезія. І наводить визначення поезії, від якого вже рукою подати до твердження, що в основі поезії лежить символ, міф: "Ми можемо бачити поезію у всякому словесному творі, де визначеність образу породжує плинність значення, тобто настрій за деякими рисами образа і за допомогою їхній бачити багато чого в них неукладене, де навіть без наміру чи автора всупереч йому з'являється іносказання". Вираження "ніч пролітала над світом" може бути і метафорою (якщо людина порівнює ніч з чи кажаном птахом), і частиною міфу (якщо людина вірить, що в ночі дійсно є крила).
Також цікавив Потебню читач (критик), точніше, процес сприйняття і тлумачення твору на основі його внутрішньої форми (образа, зображення) і зовнішньої форми, під якою "варто розуміти не одну звукову, але і взагалі словесну форму, знаменну у своїх складових частинах". Розвиваючи психолінгвістичні ідеї В. Гумбольдта, Г. Штейнталя, які підкреслюють неможливість тотожності думки в що говорить і слухає, Потебня в центр свого вчення про поезію поставив категорію образа, уподібненого внутрішній формі слова, що впливає на думку.
3. Художній конфлікт та його роль у літературному творі
Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби. Художні конфлікти класифікують за: тематикою (політичні, виробничі, побутові, естетичні, моральні тощо), типовістю (типові, нетипові), питомою вагою у структурі твору (головні, другорядні), за сферою побутування (зовнішні, внутрішні), за гранями духовного світу (конфлікт між розумом і почуттям, обов'язком і честю тощо) та ін. Конфлікт притаманний творам усіх літературних родів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Міфологічна школа у світовому та вітчизняному літературознавстві

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок